Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Federacji Skautingu Europejskiego w Rzymie - rozmowa z ks. Mariuszem Sobkowiakiem

W Rzymie odbyło się spotkanie Rady Federalnej, czyli najwyższej władzy decyzyjnej Federacji Skautingu Europejskiego. Obecny był na nim kapłan archidiecezji wrocławskiej ks. Mariusz Sobkowiak, który pełni funkcję krajowego duszpasterza Skautów Europy.

2021-10-13 15:02

FB Skautów Europy

Od lewej: Krzysztof Jankowski, Joanna Laskowska, Nathalie Flama, Jean-Luc Angélis, Robin Sébile, Tanguy Desrousseaux, Ks. Mariusz Sobkowiak, Jakub Rożek

Od lewej:
Krzysztof Jankowski,
Joanna Laskowska, 
Nathalie Flama,
Jean-Luc Angélis,
Robin Sébile,
Tanguy Desrousseaux,
Ks. Mariusz Sobkowiak,
Jakub Rożek

Ks. Łukasz Romańczuk: Wielu naszych czytelników może zastanawiać czym jest Rada Federalna i jaką pełni funkcję. Dlatego na początku proszę księdza o przybliżenie nam tej tematyki.

Ks. Mariusz Sobkowiak: Jest to spotkanie delegatów z wszystkich europejskich krajów członkowskich - zarządów, przewodniczących, naczelników, sekretarzy czy duszpasterzy krajowych. W czasie tego spotkania trwają obrady związane ze sprawami federacji, a raz na 3 lata wybierane są nowe władze do biura federalnego. Do jego kompetencji należy m.in. zatwierdzanie budżetu FSE, raportu merytorycznego Biura Federalnego, jak również ustanawianie i przyjmowanie programu działania FSE w ogólnym zarysie. Wydarzenie, w którym spotykają się osoby związane ze skautingiem z całej Europy to świetna okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji, nawiązywania znajomości, a także wspólnej modlitwy.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: Kto wszedł w skład nowego zarządu biura federalnego?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Na przewodniczącego FSE został wybrany francuz Jean-Luc Angelis, komisarzem federalnym została Natalie Flama z Belgii, sekretarzem federacji - Robin Sebilla z Francji, a skarbnikiem federacji Tanguy Dessrousseaux z Luksemburga.

Ks. Łukasz Romańczuk: Patrząc na narodowość przewodniczącego FSE można zauważyć, że jest to nawiązanie do korzeni skautingu w Europie. Jak obecnie w skautingu realizuje się myśl o . Jacques Sevina?

Reklama

Ks. Mariusz Sobkowiak: To prawda. Początki skautingu katolickiego w Europie to terytorium Francji i Belgii. Co ciekawe do dziś najliczniejsza grupa Skautów Europy jest we Francji. Z kolei mówiąc o myśli Sługi Bożego o. Sevina musimy podkreślić, że od samego początku skauting ma tę samą pedagogikę wywodzącą się od Baden-Powella. Różni się w szczegółach, bo o. Sevin nadał skautingowi charakter chrześcijański. Głównym celem jest służba, formowanie ludzi młodych, bycie blisko Kościoła i odpowiedź na znaki czasów będących w świecie. I nowy zarząd chce to wszystko nadal realizować.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jakie kwestie, oprócz wyborów, były podejmowane podczas Rady Federalnej?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Dużo mówiliśmy o zbliżającym się EuroJamie czyli międzynarodowym spotkaniu skautów. Warto zaznaczyć, że odbywa się on co 10 lat i najbliższy zaplanowany jest na 2024 rok. Data odległa, ale wydarzenie tej rangi wymaga przygotowań. Poza tym chcemy odpowiadać na wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, postępującej laicyzacji. Chcemy jeszcze bardziej zacisnąć więzi z linią Kościoła i wartościami, które niesie, realizować zadanie powierzone przez papieża Franciszka, aby wyjść na peryferie i dotrzeć do ludzi będących poza skautingiem. Podejmowane były też kwestie usprawniające działanie biura i komunikacji między poszczególnymi krajami i ich zarządami.

Podczas Rady Federalnej Polskę reprezentowali: Ks. Mariusz Sobkowiak - Duszpasterz Krajowy, Joanna Laskowska - Naczelniczka, Krzysztof Jankowski - Naczelnik, Jakub Rożek - Przewodniczący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan de Brebeuf (1593-1649) serce i męstwo

Niedziela w Chicago 42/2003

wikipedia.org

W październiku przypada dzień św. Jana de Brebeuf, patrona m.in. parafii w Niles w stanie Illinois. Tego dnia parafianie modlą się za misjonarzy zarówno w kraju jak i za granicą. Chociaż pamięć o św. Janie Brebeuf jest pielęgnowana szczególnie w Kanadzie, dla wielu Amerykanów jest on jednym z tych świętych, którzy przez swój heroizm i cierpienie przyczynili się do szerzenia chrześcijaństwa w Ameryce, do powstania pierwszych pionierskich osad misyjnych.

Aby pisać na temat życia i śmierci Jana de Brebeuf, należy przypomnieć tło historyczne ówczesnych wydarzeń. Na poczatku XVII wieku zakon Jezuitów z Francji prowadził znaczącą misję wsród Indian Ameryki Pn., głównie w okolicy Quebec i górnej części stanu New York. Rejony te, jak i cały kontynent amerykańki, zamieszkiwany był przez plemiona indiańskie, które nienawidziły się wzajemnie. Irokezcy wojownicy byli biegli w wojennym rzemiośle, ale głównie zasłynęli z okrucieństwa.
Jezuiccy misjonarze, jako nieustraszeni krzywiciele wiary, założyli placówkę misyjną Sainte-Marie nad jeziorem Huron. Ojcowie zajmowali się życiem i kulturą plemion indiańskich, pomagali im w kontaktach handlowych, zdobywając przy tym duże wpływy wśrod Huronów.
Jan de Brebeuf urodził się w Normandii w 1593 r. i był jednym z pierwszych trzech misjonarzy jezuicckich wyznaczonych do pracy w Kanadzie. Jego pierwsze kroki na amerykańskim lądzie w 1625 r. nie powiodły się, ale druga wyprawa z 1633 r., trwająca 16 lat, odniosła znaczniejszy sukces. Św. Jan był człowiekiem wielkim, w pełni tego słowa znaczeniu, wielkim fizycznie i duchowo, inni wydawali się przy nim dreptać. Tubylcy nadali mu przydomek „Echon”, co oznacza - człowieka silnego. Chociaż Święty miał olbrzymie trudności w opanowaniu języka hurońskiego, w końcu udało mu się napisać katechizm w ich języku i ułożyć słownik francusko-huroński dla przyszłych misjonarzy. W swoim pamiętniku św. Jan pisał: „O Panie, gdybyś tylko wiedział, gdyby tylko ta indiańska ziemia nawróciła się do Ciebie - grzech zniesiony byłby na zawsze. Gdybyś tylko był kochany, tak drogi Ojcze, gdyby wszystkie tortury jakim są poddani ci, którzy zostali pojmani na tej ziemi, gdyby ich olbrzymie cierpienia były moje, ofiaruję siebie całym moim sercem: sam będę cierpiał za nich wszystkich”. Epidemia ospy, która przyczyniła sie do śmierci wielu nieochrzczonych Indian sprawiła, że św. Jan złożył śluby poniesienia męczeństwa w intencji ratowania grzesznych dusz.
W 1648 r. do misji Sainte-Marie dołączył Gabriel Lallemant. Tego samego roku Irokezi zaatakowali osadę, ale misjonarzom szczęśliwie udało się uniknąć śmierci, ukryli się w lasach. W marcu następnego roku posłańcy ostrzegli Huronów, że Irokezi oskarżają misjonarzy o wszelkie zło, i że szykują się do wojny. Jan i Gabriel nie mogli zawieść swojego ludu, więc postanowili zostać, pomagając kobietom i dzieciom, udzielając im sakramentów chrztu i namaszczenia. Gdy armia Irokezów uderzyła na misję, nie oglądając się na własne bezpieczeństwo, zakonnicy pośpieszyli z pomocą. Tysiące ochrzczonych Indian zostało zabitych, Jan i Gabriel wraz z 60 wojownikami hurońskimi zostali pojmani i zapędzeni do opanowanej przez Irokezów wioski (St. Ignace), gdzie powitani gradem kamieni. Misja Saint-Marie zamieniła się w pogorzelisko, a inne wioski paliły się jak pochodnie. Wojownicy irokezcy dokonali rzezi, doprowadzając niemalże do ekstremacji nie tylko Huronów, ale również innych zaprzyjaźnionych plemion indiańskich: Erie, Neutral, Petun i Wenro.
Jan i Gabriel modląc się, prosili o błogosławieństwo dla torturowanych braci Huronów. Wkrótce sami zostali poddani niewyobrażalnym wprost torturom: pobici, ze zmiażdżoną twarzą i klatką piersiową, pocięci nożami, zostają polani wrzącą wodą jako wykpienie aku chrztu, po czym przybici do pali, oskalpowani, z wyłupionymi oczami, zdartymi paznokciami, umierali powoli nieprzerywając słów modlitwy. Na znak przejęcia ich odwagi, siły, wielkiego męstwa, jakim charakteryzował się Jan, barbarzyńcy wyrywali i pożarli mu serce. Jan i Gabriel zmarli 16 marca 1649 r.
Kanonizacja zakonników jezuickich Jana de Brebeuf i Gabriella Lalemant oraz pozostałych braci męczennikówi: Antoniego Daniel, Karola Garnier, Noela Chabanel, którzy poświęcili swoje życie za wiarę, miała miejsce 29 czerwca 1930 r. Dokonał jej Papież Pius XI.
Dla Jana de Brebeuf istotą życia była nieograniczona miłość i poświęcenie w imię tej miłości. Nie bał się cierpienia, ponieważ kochał Pana, powtarzał swoim braciom, że dobrze jest cierpieć, bo Jezus cierpiał za nas. Głosił, że miłość do Pana pozwoli przezwyciążyć największy ból.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Lateranie: Pan przychodzi z przyszłości – Jego jest czas, Jego jest przyszłość

2021-10-19 10:52

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Flickr Episkopat

Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Laterańskiej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Odnosząc się do Ewangelii dnia, abp Ryś zaznaczył, że Jezus wzywa nas do czujności i patrzenia w przyszłość. „O wiele łatwiej patrzeć jest w przeszłość, jeszcze dodatkowo łatwo ją idealizując. Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość” – stwierdził. Dodał, że boimy się patrzeć w przyszłość, jak również boimy się przyjścia Pana.

CZYTAJ DALEJ

Święto w Fundacji Jana Pawła II

2021-10-19 18:20

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję