Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętość, która inspiruje

– Trzeba nam prosić Ducha Świętego przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Jana Pawła II, którego relikwię mamy dzisiaj na ołtarzu, i bł. o. Honorata, abyśmy mogli dochować wierności łasce swoich powołań – powiedział abp Wacław Depo 13 października w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku podczas uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

2021-10-13 20:57

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

Przypominają o realnej obecności świętych wśród nas i o tajemnicy świętych obcowania. Z wiarą w nich orędownictwo w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku w znaku relikwii cześć odbierają św. Joanna Beretta Molla (w każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest sprawowana Msza św. w intencji małżeństw i rodzin) oraz święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus (przed ich wspomnieniem jest odmawiana nowenna, będąca zachętą rodziców do modlitwy za swoje dzieci), a od 13 października również św. Jan Paweł II.

– Chcemy mieć kolejnego orędownika przed Panem Bogiem – wyjaśnił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku. Raduje go to, że wprowadzenie relikwii jest inicjatywą kręgu Domowego Kościoła. Ma też nadzieję, że pamięć o Papieżu Rodziny porwie do modlitwy za małżonków i rodziny wszystkich wiernych, a w sposób szczególny grupy działające w parafii: Żywy Różaniec, dwa kręgi Domowego Kościoła, wspólnotę fatimską, wspólnotą różańcową, która zawiązała się na początku pandemii i codziennie odmawia Różaniec w intencjach Kościoła, parafii, kapłanów, Liturgiczną Służbę Ołtarza z silną grupą dorosłych.

Reklama

Na początku uroczystości ks. Hernoga przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” i powiedział: – W tym czasie, kiedy mówi się: róbcie, co chcecie, te słowa muszą być programem dla nas. Dlatego chcemy się wpatrywać w Papieża Polaka i odkrywać go na nowo. Chcemy, by wypraszał wszelkie dary dla nas, by jego świętość była inspiracją dla nas i umocnieniem na drodze życia.

Beata Pieczykura/Niedziela

Relikwie św. Jana Pawła II 13 października wprowadzone do parafii są osobistym darem abp. Wacława Depo dla tej wspólnoty. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił w niej o zaufaniu Bogu i wypełnieniu wezwania Maryi m.in. z Fatimy zachęcającej do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Te zobowiązującego słowa Papieża Polaka pozostawił wiernym jako zadanie: „Rozważajcie Słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w sakramentach pokuty i Eucharystii. Zgłębiajcie problemy życia wewnętrznego i apostolstwa wobec innych dla uzasadnienia tej nadziei, która jest w was, a która jest z Boga. Nie ma bowiem spotkania z Chrystusem poza Kościołem i nie ma prawdziwego Kościoła bez Chrystusa”.

Po liturgii miało miejsce nabożeństwo fatimskie, które w tej wspólnocie odbywa się ponad 20 lat, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Reklama

W ramach przygotowania do uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny w Dzień Papieski słowo Boże głosił ks. Jan Koclęga, który w czasie pontyfikatu Jana Pawła II studiował w Rzymie.

Od13 października parafianie zostali obdarowani i wezwani do podążania śladami św. Jana Pawła II. To pragnienie zaprowadzi ich do samego Chrystusa – źródła świętości i miłości, aby w wieczności mogli cieszyć się chwałą nieba.
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obdarowanie łaską

[ TEMATY ]

Rększowice

100‑lecie urodzin

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

– To jest dla nas wielkie przeżycie, bo krew jest znakiem życia, to nie jest jakiś symbol, to cząsteczka, która była związana z osobą świętego, to cząstka jego krwi, czyli jego życia i posługi. To obdarowanie nas łaską Boga i związanie nas, każdego z imienia, z tą relikwią – mówił abp Wacław Depo podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła w Rększowicach.

„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boga było obrażane w naszych sercach” – te słowa św. Jana Pawła II zjednoczyły 13 września parafian i gości na uroczystości wprowadzenia relikwii krwi św. Jana Pawła II do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, która jest sanktuarium Krzyża Świętego. Tego dnia, w 33. rocznicę konsekracji kościoła, abp Depo poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, będący wyrazem wdzięczności za jego życie i pontyfikat oraz pragnienia, by imię Boże było błogosławione. Z tej okazji uroczystej Mszy św. w intencji parafian przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

„To jest święty albo idiota!” – wywiad z ks. Damianem Bednarskim, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy

2021-10-19 17:13

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Jan Macha

Archiwum prywatne ks. Damiana Bednarskiego

- Dobrze odnosił się do swoich oprawców. Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: „To jest albo święty albo idiota!” – informuje ks. Damian Bednarski, postulator w procesie beatyfikacyjnym śląskiego męczennika.

Ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego: Ks. Jan Macha był postacią z pewnością wyjątkową. Zaledwie na początku swej posługi kapłańskiej oddał życie, za to, że odważył się pomagać najbardziej potrzebującym w mrocznym czasie okupacji nazistowskiej. Był przekonany, że stanięcie po stronie dobra i wybór miłości bliźniego jest sprawą priorytetową.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Pontevedra

2021-10-19 20:29

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

karol Porwich

Z pięknej Portugalii, której ziemię swoją obecnością w 1917 roku zaszczyciła Matka Boża przenosimy się do Hiszpanii, która także stała się miejscem objawienia Najświętszej Maryi Panny. Było to 10 grudnia 1925r. w Pontevedra, gdzie Matka Boża przyszła do „widzącej” Łucji z Fatimy, która w 1922 roku wstąpiła do zgromadzenia dorotanek w Pontevedre.

U boku Matki Bożej znajdowało się Dzieciątko Jezus, podniesione na świetlistej chmurze. Najświętsza Maryja Panna położyła swoją dłoń na ramieniu Siostry Łucji i tak jak czyniła to już poprzednio, ukazała jej Serce otoczone cierniami, które Ona trzymała w drugiej ręce i oznajmiła: „Córko moja, spójrz. Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi, towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję