Reklama

Kościół

Święto w Fundacji Jana Pawła II

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Reklama

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 142 studentów z wielu krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób. Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Stanisław Ryłko, natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach.

W Rzymie 16 października w Bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar św. Jana Pawła II, za 40-lecie naszej Fundacji i za Was wszystkich członków i dobrodziejów papieskiej Fundacji. W tym roku ta szczególna rocznica zbiegła się również z 60. rocznicą urodzin o. Wieliczko. Z tej okazji rano, 18 października w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich Ojciec Krzysztof odprawił specjalną Mszę św. – koncelebrowali znajomi i przyjaciele Solenizanta: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ks. prał. Sławomir Niesiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, ks. prał. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prał. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej, ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów, ks. Paweł Obiedziński z Sekretariatu Stanu i ks. Zbigniew Marek Czerniak SChr.

2021-10-19 18:20

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

New York Times: chińscy hakerzy włamali się do watykańskich sieci komputerowych

[ TEMATY ]

Watykan

internet

Chiny

BOŻENA SZTAJNER

W ciągu ostatnich trzech miesięcy chińscy hakerzy włamali się do watykańskich sieci komputerowych - piszą na łamach „New York Timesa” czołowi dziennikarze tego dziennika David E. Sanger, Edward Wong i Jasona Horowitz. Wskazują, że ataki zostały przeprowadzane w sposób podobny do metod stosowanych w przeszłości przez cyber piratów oskarżanych o finansowanie przez rząd w Pekinie.

Działania te zostały wykryte i monitorowane przez ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Recorded Future, specjalistycznej firmie z siedzibą w Somerville, w stanie Massachusetts.

W przeszłości chińscy hakerzy w podobny sposób zbierali informacje na temat grupy buddystów tybetańskich, muzułmańskich Ujgurów i członków sekty Falun Gong mieszkających poza granicami Chin.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

2021-11-27 21:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję