Reklama

Niedziela Wrocławska

Twój czyn ma wpływ na drugiego człowieka - [Nowenna przed beatyfikacją]

11 czerwca 2022 roku, w katedrze wrocławskiej odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek. Każdego 19 dnia miesiąca na wieczornej Eucharystii, w najważniejszej świątyni archidiecezji wrocławskiej odbywa się nowenna przed beatyfikacją sióstr męczenniczek. Dziś Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

W homilii ks. Wołyniec zwrócił uwagę na czyny, które miały wpływ na koleje świata. Zwrócił uwagę na negatywny czyn Adam i pozytywny czyn Chrystusa. - Czyny każdego z nas mają wpływ na innych ludzi. Dobrze to wiemy, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Słowo Boże o tym nam dzisiaj wyraźnie przypomina. Jest tam mowa o czynie Adama i czynie Pana Jezusa. Jak czyn Adama wpłynął na innych i jak czyn Jezusa miał wpływ na świat - podkreślił ks. profesor.

W dalszej części ks. rektor mówił o różnicach w odbiorze pomiędzy złem a dobrem. - Święty Paweł mówi o tym, że nie ma proporcji. Ludziom wydaje się, że grzech ma duży wpływ, zło się rozlewa i niszczy. Na pewno tak jest, ale Apostoł Narodów zaznacza, że łaska jest większa i to, co uczynił Chrystus i jego wpływ jest większy niż zło. Łaska jest większa niż grzech - powiedział kapłan.

Reklama

Obrazując wypowiedziane słowa, kaznodzieja odwołał się do eksperymentu pewnego profesora, który na białej kartce namalował czarną kropkę i zapytał się studentów, co widzą. Studenci jednoznacznie odpowiedzieli: “Czarną kropkę”. Wtedy profesor powiedział im: - “Tak, jest tam czarna kropka, ale musicie widzieć też białe tło”. - My bardzo często zatrzymujemy się na złu, nie widząc dobra. O tym pisze św. Paweł, że za bardzo się koncentrujemy na tym, co ktoś uczynił złego niż na dobru, które jest. Słowo Boże nam przypomina, że łaska jest większa niż grzech. Popełniamy grzechy, ale mamy dostrzegać dobro. - mówi ks. profesor.

Przywołując osobę s. Marii Paschalis Jahn, kaznodzieja zaznaczył, że nie zdawała sobie sprawy, jak jej postępowanie wpłynie na innych, także nas tu dziś obecnych. Urodziła się ona w niewielkiej wsi pod Opolem. Żyła zwyczajnie, wstąpiła do zgromadzenia sióstr elżbietanek. Pełniła rożne funkcje, jako pielęgniarka, kucharka, a jako siostra zakonna wypełniała różne zadania. Nie myślała, że to wszystko co czyniła, wpłynie na nas pozytywnie i pomoże nam wzrastać duchowo - powiedział kapłan.

Mówiąc o czynach, ks. Wołyniec zaznaczył, że nie każdy czyn wpływa pozytywnie na drugiego człowieka, ale tylko te, które wykonujemy z miłością. - To jest klucz do tego, co pomaga innym wzrastać. Nawet najdrobniejsza rzecz uczyniona z sercem jest wyczuwalna przez innych. Czyn wypełniony miłością na pewno pomoże innym - zaznaczył ks. profesor.

Reklama

Takie działanie podobne jest to ludzi otwierających drzwi Chrystusowi. - Jezus chce przebywać w nas. I człowiek nie może być zamknięty na Jego działanie. My należymy do Chrystusa i s. Maria Paschalis pisała o tym wyraźnie. W jej zapiskach znajdziemy słowa: “Ja należę do Chrystusa. On jest moim Panem, ja jestem Jego domem”. To otwieranie dokonuje się przede wszystkim na modlitwie - podkreślił kaznodzieja.

I siostra Maria Paschalis czyniła to w praktyce. - Siostra zaprasza nas do otwierania drogi Chrystusowi. Ona mówiła, że “idzie przed kochany Najświętszy Sakrament, ponieważ potrzebuje dużo, dużo się modlić”. To jest wskazanie od niej dla nas - podsumował ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Na zakończenie Eucharystii s. Maria Czepiel, elżbietanka zachęcała do zapoznania się z przygotowanymi materiałami, które zawierały informację o siostrach męczennikach, a także duchowe zadania, które mają pomóc wzrastać w wierności.

2021-10-19 20:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości

2021-12-01 12:23

[ TEMATY ]

NFZ

Adobe.Stock

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, przeprowadzona po śmierci ciężarnej kobiety, potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia już 2 listopada 2021 roku rozpoczął kontrolę w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Kontrolerzy weryfikowali prawidłowość realizacji umowy z NFZ w trzech obszarach. Pierwszy z kontrolowanych obszarów dotyczył: organizacji, sposobu realizacji, jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentki. Drugi z obszarów dotyczył: zabezpieczenia obsady medycznej (lekarzy i położnych) wymaganych do realizacji świadczeń w oddziale ginekologiczno-położniczym oraz oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Trzeci z obszarów dotyczył: prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy odwagę mówić współczesnemu światu o Jezusie

2021-12-01 09:10

[ TEMATY ]

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Tak jak św. Andrzej Apostoł miejmy odwagę we współczesnym świecie mówić o Jezusie - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Słupi pod Bralinem. Uroczystość połączono z 370. rocznicą istnienia kościoła. Biskup kaliski poświęcił też krzyż misyjny.

W homilii biskup kaliski nawiązując do 370. rocznicy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wskazywał, że pamięć o minionych pokoleniach jest bardzo ważna. – Bardzo chciałbym, aby ta Msza św. dziękczynna był wyrazem szacunku wobec wysiłku i trudu ludzi, którzy wznosili tę świątynię. Ta świątynia jest znakiem wiary tych, którzy byli przed wami. Skoro wznieśli taką świątynię to znaczy, że Pan Bóg był dla nich kimś ważnym. To świadectwo wiary jest pobudzeniem dla nas, abyśmy troszczyli się o sprawy Boże – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Sumienie a opinia publiczna - zapowiedź debaty online

2021-12-01 20:33

[ TEMATY ]

debata

Materiał prasowy

Tematem spotkania kolejnej debaty z cyklu „Pro tempore Dialog Nauk” będzie „Sumienie a opinia publiczna”. W nowoczesnym społeczeństwie coraz częściej musimy dokonywać trudnych wyborów. Czy warto jeszcze kierować się sumieniem? Czy ważna jest raczej skuteczność, ekonomia, ryzykowny eksperyment?

W dyskusji wezmą udział p. dr hab. Bartosz Kuźniarz (filozof i etyk), ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad (teolog moralista) oraz o. dr Janusz Pyda OP (teolog). Dyskusję zorganizowano we współpracy Komitetu Teologicznego PAN i Akademii Katolickiej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję