Reklama

Kościół

Inicjatywa, która wesprze budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki w Okopach

Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyjść z inicjatywą narodowej zbiórki na rzecz budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. W dniu 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki odbyło się w Warszawie spotkanie, na którym przedstawiono numizmat, z którego dochody pomogą pokryć część kosztów budowy muzeum.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Andrzej Chojnacki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie miało miejsce w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Poprowadził je Krzysztof Ziemiec. Uczestniczyli w nim: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji, przewodniczący rady programowej fundacji Bogdan Romaniuk, wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Prezentowany w trakcie spotkania numizmat przedstawia z jednej strony wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, z drugiej zaś obraz Polski z cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”. Będzie rozprowadzany przez Pocztę Polską, która jest jednym z partnerów inicjatywy. Po 11 listopada znajdzie się w placówkach pocztowych w całym kraju. Dochód w ten sposób pozyskany zostanie przeznaczony na pokrycie części kosztów budowy muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok inicjatora przedsięwzięcia, Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, oraz Poczty Polskiej, w projekt zaangażowane są także NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W rozmowie z Family News Service Bogdan Romaniuk zaznaczył, że fundacja posiada pełną deklarację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu co do finansowania budowy muzeum ks. Popiełuszki. Każdy jednak może włączyć się w tę inicjatywę poprzez zakup numizmatu.

„Suma, którą uda nam się dzięki tej akcji zebrać, będzie stanowić wkład do całego projektu i środków przewidzianych przez ministerstwo” – wyjaśnił Romaniuk. „Celem tego projektu jest umożliwienie Polakom, którzy tak wiele zawdzięczają ks. Jerzemu, włączenia się w budowę jego muzeum. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom” – dodał.

„Jako Polacy mamy tzw. dwa dary narodu jeśli chodzi o muzea: jeden jest dla Henryka Sienkiewicza, a drugi dla Marii Konopnickiej. W przypadku naszej inicjatywy różnica polega nam tym, że o ile tam, to państwo zakupiło grunt i dworki, które stały się muzeami, o tyle my chcemy, aby ten dar narodu był bezpośrednio od nas, którzy tyle zawdzięczamy ks. Jerzemu” – zakończył przewodniczący rady programowej.

Reklama

Muzeum ks. Popiełuszki ma przypominać przydrożną kapliczkę. Stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Będzie przestrzenią modlitwy i spotkania lokalnej wspólnoty oraz pielgrzymów. Na 1400 m kw. można będzie tam znaleźć liczne pamiątki związane z okresem dzieciństwa ks. Jerzego oraz jego posługi w Warszawie.

Bł. ks. Popiełuszko wspominany jest w liturgii 19 października. W 2021 r. tego dnia przypada 37. rocznica jego męczeństwa. Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki powiedział dla Family News Service, że „cztery lata przed śmiercią ks. Popiełuszko był dla świata zupełnie nieznany. Był chorowitym, zwykłym rezydentem, bo nawet na wikariusza się nie nadawał. Nikt nie przewidywał, że coś wielkiego może się stać przez tego człowieka”. Paweł Kęska podkreślił, że w krótkim czasie Popiełuszko stał się jedną z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce. Często odwoływał się do nauczania Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, z ich przesłania czerpał siłę w najtrudniejszym czasie. Kęska zaznaczył, że życie ks. Popiełuszki pokazało, iż Bóg doprowadza człowieka do świętości, wystarczy tylko za nim iść.

Więcej o spotkaniu w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: Tysol.pl

2021-10-19 21:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystarczyło „Jurku ratuj”

Niedziela wrocławska 34/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Michalina Stopka

pielgrzymka to czas, który można spędzić z panem bogiem i drugim człowiekiem

pielgrzymka to czas, który można spędzić z panem bogiem i drugim człowiekiem

Miesiąc sierpień jest wyjątkowy. Maryjne święto, czas pielgrzymek i wstrzemięźliwości od alkoholu, kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego i cudu nad Wisłą. To także moment, w którym wspominamy rok 1980 i początek wielkich przemian społecznych. Dokładnie 40 lat temu powstała „Solidarność”.

Solidarność to przede wszystkim ludzie. W szczytowej formie do związku zapisało się prawie 10 mln Polaków. Jedną z ikon tego ruchu był ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej „Solidarności”, który złożył największą ofiarę za obronę praw człowieka. Niespełna 40 lat później drogi męczennika Kościoła katolickiego i moje miały się zejść.

CZYTAJ DALEJ

Norwegia: 100 lat czekali na powołanie kapłańskie

2024-07-24 09:17

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Norwegia

Karol Porwich/Niedziela

Po stu latach od przejścia na katolicyzm Sigrid Undset (1882-1949), norweskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1928 r., w Lillehammer, w którym mieszkała od 1919, pojawiło się pierwsze powołanie kapłańskie. Pochodzący z tych stron Mathias Bruno Ledum w tegoroczną uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła w katedrze św. Olafa w Oslo został wyświęcony na diakona, a za rok przewidziane są jego święcenia kapłańskie.

Diakon Ledum, którego matka była Filipinką, a ojciec Norwegiem, jest przekonany, że jego powołanie wymodliła mu m.in. pisarka, o której beatyfikację zabiegają diecezja Oslo i Zakon Dominikański, którego była ona świecką członkinią. Undset znała osobiście przodków diakona o tym samym nazwisku, o czym wspomniała w dwóch swoich książkach „Krzak gorejący” i „Szczęśliwy wiek” (Den lykkelige alder).

CZYTAJ DALEJ

Ruszyły zapisy na pielgrzymkę do Częstochowy

2024-07-24 07:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymowanie

Karol Porwich/Niedziela

Pieszo, na rowerach, na wózkach lub na rolkach - w sierpniu z Warszawy wyruszy sześć pielgrzymek na Jasną Górę.

W czwartek ruszyły zapisy na 313. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, która pod hasłem "Uświęć ich w prawdzie" wyruszy 6 sierpnia z kościoła ojców paulinów na ul. Długiej. Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane najpierw na stronie internetowej Zobacz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję