Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Dzień skupienia sióstr przełożonych

Przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych spotkały się na dniu skupienia, które poprowadził w zastępstwie biskup senior diecezji świdnickiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

siostry zakonne

ks. Mirosław Benedyk

Aktualnie w naszej diecezji mamy 24 zgromadzenia żeńskie, w 54 domach zakonnych posługuje 344 sióstr

Aktualnie w naszej diecezji mamy
24 zgromadzenia żeńskie, w 54 domach
zakonnych posługuje 344 sióstr

Msza św., konferencja i wspólny posiłek, złożyły się na dzień skupienia, który miał miejsce w wyższym seminarium duchownym, w uroczystość św. Jadwigi Śląskiej. To właśnie osoba księżnej Śląska wypełniła tematykę spotkania formacyjnego.

- Św. Jadwiga zapisała się jako niewiasta rozmodlona, pokładająca nadzieję w Bogu. Trwająca w zanoszeniu próśb i modlitw, we dnie i nocy. Swoje zamiłowanie do modlitwy wyniosła z domu rodzinnego i z klasztoru benedyktynek z Kitzingen w Bawarii. To właśnie na modlitwie czuła się najlepiej. Kronikarze wzmiankują, że kiedy Jadwiga poślubiła księcia śląskiego Henryka Brodatego i urodziła dzieci, i wychowywała je, spędzała wiele czasu na modlitwie. Codziennie przebywała w kościele od wczesnych godzin rannych, aż do południa w niektóre dni. Uczestnicząc, nie w jednej Mszy św., ale w kilku, każdego dnia – przypominał zapis historyczny bp Ignacy Dec w czasie Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. W ten sposób hierarcha zachęcał zgromadzone siostry do modlitwy, której brakuje światu, co się obraca przeciw człowiekowi.

Przypomnijmy, że za formację stałą sióstr zakonnych w naszej diecezji odpowiedzialny jest ks. prał. Marek Korgul - diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

2021-10-16 22:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie ze Świdnicą

Niedziela świdnicka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

klawerianki

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Od lewej: s. Anna Jarosz, ks. prał. Piotr Śliwka i s. Danuta Stępak

Od lewej: s. Anna Jarosz, ks. prał. Piotr Śliwka i s. Danuta Stępak

Z końcem lipca br. swoją posługę zakończyły siostry ze Zgromadzenia Misjonarek św. Piotra Klawera, które na terenie diecezji prowadziły animację misyjną.

Podczas jednej z ostatnich Mszy św. dziękczynnych sprawowanej w kaplicy zakonnej sióstr klawerianek przy ul. Ogrodowej w Świdnicy, za lata oddanej służby Kościołowi na terenie parafii, miasta i diecezji podziękował ks. prał. Piotr Śliwka. – Każdego dnia należy pytać Pana Boga, co mamy czynić, naśladując Jego wiernych świętych i budować dobre relacje, żyjąc w przyjaźni z drugim człowiekiem – zachęcał siostry jeszcze przed rozpoczęciem wakacji proboszcz parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję