Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Józef Gucwa nie żyje

8 marca 2004 r. w Jadownikach Mokrych k. Tarnowa, w ośrodku Caritas, zmarł biskup senior Józef Gucwa. Niedawno obchodził 35-lecie sakry biskupiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Tarnowie oraz w Kąclowej - rodzinnej miejscowości Zmarłego.
Bp Józef Gucwa urodził się 20 grudnia 1923 r. w Kąclowej. Podczas okupacji pracował jako robotnik rolny i równocześnie walczył w ruchu oporu, najpierw w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej w rejonie Grybowa. Ścigany przez gestapo, był w 1942 r. współorganizatorem oddziału partyzanckiego AK „Świerka Kmicica”, należącego do I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, i walczył tam do końca II wojny światowej.
Po wojnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r. w Tarnowie. Przez 4 lata pełnił obowiązki wikariusza w Kolbuszowej. W 1950 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1952 do 1968 r. pracował w Nowym Sączu, najpierw jako wikariusz, a od 1953 r. jako katecheta szkół średnich i rektor przy kościele św. Kazimierza.
23 listopada 1968 r. mianowany został biskupem pomocniczym w Tarnowie. Sakrę biskupią otrzymał 26 stycznia 1969 r. w katedrze tarnowskiej. Od 2 stycznia 1969 r. był wikariuszem generalnym.
W Episkopacie pełnił funkcje: zastępcy przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji, zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Kobiet, członka Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (w Londynie, przez Koło Byłych Żołnierzy AK), Krzyżem Armii Krajowej (również w Londynie), Krzyżem Partyzanckim (przez prezydenta Lecha Wałęsę), odznaką „Weteran Walk o Niepodległość”, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (przez Ministra Obrony Narodowej), tytułem Honorowego Podhalańczyka I Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Reklama

Przyznano nagrody „Bóg zapłać”

8 marca br. Kapituła Nagrody „Bóg Zapłać” środowiska redakcji Powściągliwości i Pracy po raz 19. przyznała swoje wyróżnienia. Tegorocznymi laureatami Nagrody zostali: dr med. Rafał Michalik (Kraków), pracujący w zawodzie lekarza od 1964 r. - za niezłomną postawę w sprawie obrony życia poczętych dzieci, oraz Stanisław Kogut (Stróże k. Gorlic), działacz związkowy i przywódca strajkujących kolejarzy polskich, założyciel domu rehabilitacyjno-wychowawczego im. św. o. Pio w Stróżach, organizator pielgrzymek osób niepełnosprawnych - za pracę społeczno-wychowawczą oraz działalność na rzecz zagrożonych utratą pracy.
Nagrodę zbiorową „Bóg Zapłać” 2004 Kapituła przyznała Zofii Langowskiej i Stowarzyszeniu Towarzystwo Pracy Twórczej w Rzepczynie k. Świdwina (woj. zachodniopomorskie) - za pracę z dziećmi i młodzieżą z biednych terenów w całym kraju, stworzenie policealnej szkoły rzemiosł artystycznych oraz za działalność charytatywną i edukacyjno-wychowawczą.
Wręczenie nagród odbędzie się pod koniec maja br.
Ks. Sylwester Łącki CSMA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Desmond Tutu - doktorem hc Uniwersytetu Warszawskiego

10 marca br. anglikański abp Desmond Tutu z RPA, który przyczynił się do zniesienia rasowych podziałów w tym kraju, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Jak powiedział rektor uczelni - prof. Piotr Węgleński, uhonorowanie abp. Tutu to wyraz utożsamiania się z nim w szukaniu rozwiązań dramatów świata XXI wieku: wojen i konfliktów zbrojnych, różnych form dyskryminacji narodowej i rasowej, nędzy i głodu.
„Abp Desmond Tutu, dzięki swej pozycji i autorytetowi w Kościele, stał się rzecznikiem czarnych mieszkańców Republiki Południowej Afryki. Reżim apartheidu nie śmiał go uciszać ani więzić - podkreślał w laudacji promotor honorowego doktoratu prof. Jan Milewski. - Przewodził opozycji Kościołów wobec rządowej polityki segregacji rasowej, jako niezgodnej z zasadami chrześcijaństwa. Jego nieustępliwa działalność przeciw apartheidowi, wyrzekająca się używania przemocy, stopniowo osłabiała reżim i zyskiwała międzynarodowe poparcie”.
Abp Tutu powiedział, że przyjmuje wyróżnienie „nie sam, lecz w imieniu wielu milionów zwykłych ludzi, mieszkańców Południowej Afryki, którzy zmagali się z koszmarem apartheidu”. Zaznaczył, że to właśnie dzięki nim oraz dzięki poparciu społeczności międzynarodowej w kwietniu br. przypada 10. rocznica zwycięstwa wolności i demokracji.

Reklama

Połączeni wspólnym biznesem

Polska Prowincja Księży Sercanów przy aktywnym udziale osób świeckich organizuje od 1999 r. różnego typu spotkania duszpasterskie dla przedsiębiorców i pracodawców. Jest to próba sprostania szczególnym potrzebom tego środowiska, które wzięło na siebie trudną odpowiedzialność za kształt polskich przemian gospodarczych, a tym samym za los wielu osób i ich rodzin.
Tradycyjnie już w pierwszy weekend Wielkiego Postu organizowane są rekolekcje. W tym roku wzięło w nich udział ponad 80 osób z całej Polski. Rekolekcje odbywały się w dniach 27-29 lutego w ośrodku formacyjno-rekolekcyjnym diecezji tarnowskiej „Arka” w Gródku n. Dunajcem, a poprowadził je bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
Uczestnicy spotkań uważają, że stać ich na zysk i na pomoc drugiemu człowiekowi. Swoje siły czerpią z Dekalogu i praktyk religijnych, nieograniczanych jedynie do niedzielnej Mszy św. Spotykają się w różnych stronach Polski częściej niż raz w miesiącu - na spotkaniach formacyjnych, a także na: dniach skupienia, rekolekcjach, trzeciej już pielgrzymce do Rzymu. Ich misją jest rozwój firmy, zadowolenie pracownika i klienta przy zachowaniu norm etycznych i prawnych, mających swój odpowiednik w religii.
Agnieszka Dziarmaga

Rekolekcje kapłańskie duszpasterzy pieszych pielgrzymek

W dniach 3-5 lutego 2004 r. na Szlaku Piastowskim odbyły się doroczne rekolekcje kapłańskie duszpasterzy pieszych pielgrzymek, dając uczestnikom możliwość poznania miejsc pierwszego okresu życia religijnego w naszym kraju i równocześnie odbycia swojej osobistej pielgrzymki. W świątyniach w Gnieźnie, Trzemesznie, Mogilnie i Strzelnie sprawowano Msze św. lub odmawiano pacierze kapłańskie bądź też prowadzono rozważania rekolekcyjne.
Ćwiczenia rekolekcyjne prowadził ks. prob. Ryszard Pruczkowski z Bydgoszczy pod przewodnim hasłem: Powrócić do gorliwości neoprezbitera. Omówił zagadnienia: Dar kapłańskiej wspólnoty; Iść drogą św. Wojciecha; Być człowiekiem modlitwy; Działać jako narzędzie przebaczającego Chrystusa; Eucharystia sercem kapłaństwa; Zawsze być z Matką Chrystusa. Mszy św. koncelebrowanej w Gnieźnie przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

Tydzień w Polsce

Prymas Polski kard. Józef Glemp obchodził w Olsztynie 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy św. w olsztyńskiej katedrze.

Kard. Henryk Gulbinowicz otrzymał tytuł: „Honorowy Dolnoślązak”. Metropolita wrocławski jest pierwszą osobą wyróżnioną takim odznaczeniem. Decyzję o nadaniu tytułu podjęli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

We wszystkich kościołach w Polsce odbyła się zbiórka do puszek na rzecz misyjnych dzieł pomocy dzieciom ulicy. Akcja przebiegała pod hasłem: Wspólnie z misjonarzami pomagamy dzieciom ulicy.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego uczestniczyli w konsultacjach społecznych wobec „stanowiska rządu w sprawie wykorzystania zarodkowych komórek macierzystych w badaniach naukowych”. Debata na ten temat odbyła się w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. Stanowisko z punktu widzenia etyki katolickiej przedstawili m.in.: abp Józef Życiński, ks. prof. Andrzej Szostek i s. prof. Barbara Chyrowicz.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia domaga się od rządu zakazu jakichkolwiek eksperymentów na ludzkich embrionach, w tym pozyskiwania z nich komórek macierzystych. W stanowisku Federacja odnosi się do rządowej zapowiedzi publicznych konsultacji w sprawie dopuszczalności takich badań w Polsce. Obrońcy życia powołują się na Konstytucję RP, która mówi, że „nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”. PFROŻ domaga się też od rządu promocji takiego stanowiska na forum Unii Europejskiej i zaprzestania finansowania tego typu badań z unijnych funduszy.

Sejm, w głosowaniu nad poprawkami Senatu zdecydował, że VAT na Internet oraz na odzież i obuwie dziecięce będzie wynosił 7%, a nie 22%.

Nowym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia został Lesław Abramowicz. To 4. szef tej kontrowersyjnej instytucji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wcześniej premier Leszek Miller zdymisjonował szefa NFZ Krzysztofa Panasa.

Krzysztof Janik zastąpił Leszka Millera na stanowisku przewodniczącego SLD (pokonał w II turze Marka Dyducha, 294 głosy do 174).

Minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski ogłosił listę 211 firm, które mają być sprywatyzowane jeszcze w tym roku. Według opinii resortu, od wykonania tego planu zależy sytuacja finansów publicznych.

Zadłużona Krajowa Spółka Cukrowa zamknie w br. od 4 do 6 swoich cukrowni. Zamykanie najmniej rentownych zakładów jest konieczne, wiąże się jednak z wydatkami na odprawy dla zwalnianych pracowników. W tej sytuacji zarząd KSC wystąpił do ministra skarbu o dofinansowanie - 230 mln zł.

Władze amerykańskie unieważniły przetarg na dostawy broni dla wojska i policji irackiej. W powtórzonym przetargu ponownie bierze udział polski Bumar.

Rada Etyki Mediów zainaugurowała 4. z kolei kadencję. Czworo członków dotychczasowej Rady, w tym jej przewodnicząca, znalazło się w nowym składzie tego gremium.

Szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Witold Kulesza zapowiedział sporządzenie jeszcze w tym roku aktu oskarżenia w sprawie zacierania śladów zbrodni w kopalniach „Wujek” i „Manifest Lipcowy”.

W Krakowie zmarł o. Stanisław Musiał, jezuita, filozof i publicysta, członek Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, redaktor Tygodnika Powszechnego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Sobota, 18 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję