Reklama

Kościół

Abp Depo o wizycie w Watykanie i Wiecznym Mieście: „Na grobach Apostołów prosiłem o łaskę umocnienia w wierze”

W piątek, 22 października zakończyła się wizyta „ad limina” trzeciej grupy biskupów polskich. Media skupiały się głównie na rozmowach prowadzonych przez hierarchów w różnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem. Nie wspominano prawie nic o pielgrzymkowym charakterze wizyty, tzn. pielgrzymowaniu do grobów apostołów Piotra i Pawła, o Eucharystii celebrowanej w katedrze Rzymu i w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej, pierwszym kościele dedykowanym Matce Bożej. Niektórzy z biskupów pozostali w Rzymie do niedzieli, by na placu św. Piotra przeżyć z Papieżem tę szczególną chwilę, jaką jest niedzielna modlitwa „Anioł Pański”. Wśród nich byli biskupi częstochowscy, abp Wacław Depo i bp Andrzej Przybylski. Dołączyłem do nich, ale przed spotkaniem z Papieżem był czas na tradycyjną włoską kawę espresso i rozmowę z Księdzem Arcybiskupem.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

ad limina Apostolorum

Ks. Tomasz Podlewski

Włodzimierz Rędzioch: Media informowały o spotkaniach polskich biskupów w Watykanie, prawie całkowicie pomijając fakt, że w gruncie rzeczy wizyta „ad limina” jest pielgrzymowaniem do grobów apostolskich...

Abp Wacław Depo - To prawda. Wizyta „ad limina” jest nie tylko spotkaniem z Papieżem, Piotrem naszych czasów, ale jest również spotkaniem z samym Apostołem Piotrem, którego grób odkryto w czasie wykopalisk pod bazyliką. I to właśnie przy jego grobie prosiłem o to, co dla niego prosił Chrystus: „Ty, kiedy się nawrócisz, utwierdzaj twoich braci w wierze”. Ja w czasie mojego pielgrzymowania prosiłem o tę łaskę – umocnienia w wierze, abym później mógł się tą wiarą dzielić i ją przekazywać. Przy grobie św. Pawła miałem w pamięci jego Listy i jego rady dotyczące rozwiązywania problemów w Kościele, a są to problemy, które powracają i dziś. My dzisiaj przekazujemy tę samą naukę Apostołów, Apostołów a nie naszą. To trwanie w nauce Apostołów, a jednocześnie spotykanie się codziennie na Eucharystii w tych szczególnych miejscach, jest jakby „dotknięciem” innego świata – przekraczamy granice fizyczne miejsca poprzez Eucharystię, która jest tajemnicą obecności i działania samego Chrystusa. Natomiast w Bazylice Matki Bożej Większej prosiłem, tak jak to robię na Jasnej Górze, o wstawiennictwo Maryi, o wypraszanie łaski Ducha Świętego dla wszystkich decyzji, które będę podejmował.

Reklama

- Rzym to serce katolicyzmu ale także naszej cywilizacji, która ma jako fundament kulturę i filozofię grecką, rzymskie prawo oraz chrześcijaństwo. Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega ten Rzym „caput mundi”?

- Tu, na każdym miejscu, zwłaszcza w bazylikach, odmawialiśmy „Credo”. Obok wyznania wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, wyznawaliśmy także wiarę w Kościół: jeden, święty, powszechny i apostolski. Tutaj, gdzie spotykałem ludzi z całego świata, doświadczałem, że Kościół jest posłany do świata. Kościół, który głosi uniwersalizm zbawienia – i Greka, i Żyda, i poganina.

Dzisiaj niektóre środowiska europejskie starają się odrzucać kulturę chrześcijańską, co jest nie tylko podcinaniem naszych korzeni ale też zatruwaniem źródła, z którego czerpiemy życie. Rzym może być tamą dla tej fali ateizmu, miejscem sprzeciwu dla konstrukcji społeczeństwa bez Boga.

Reklama

- Co oznacza dla Księdza Arcybiskupa uczestniczenie, wśród wiernych i turystów z całego świata, w południowej modlitwie z Franciszkiem?

- Moją obecnością na modlitwie „Anioł Pański” potwierdzam praktykę wynoszoną z naszych domów, a do której powrócił Jan Paweł II - już na samym początku swojego pontyfikatu Papież prosił, żebyśmy trwali razem z nim na modlitwie. Ta modlitwa i dziś jest elementem jednoczącym, na podobieństwo Apelu Jasnogórskiego. Dzięki modlitwie „Angelus” z Papieżem i jego błogosławieństwu nabieramy sił, by być świadkami wiary, którą tutaj potwierdzamy.

* * *

Po modlitwie „Anioł Pański” abp Depo i bp Przybylski udali się raz jeszcze do Bazyliki, by pomodlić się przy grobie Apostoła Piotra i św. Jana Pawła II oraz w Polskiej Kaplicy w Grotach Watykańskich przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. Tak jak wszyscy pielgrzymi zatrzymali się też przed figurą św. Piotra, kończąc w ten sposób swoje pielgrzymowanie do grobów apostolskich.

2021-10-27 11:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż na ad limina: obojętność religijna młodych wyzwaniem dla Kościoła

Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem – powiedział podczas briefingu w Rzymie bp Andrzej Jeż. Ordynariusz tarnowski przedstawiał dziś w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum.

Relator grupy biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej wskazał, że zjawisko obojętności religijnej, które było bardzo mocne w Kościołach Zachodu już od wielu lat, „zaczyna bardzo mocno nam doskwierać”. Przestrzegł, że „to nie jest kwestia walki z Kościołem, nawet wśród młodego pokolenia”. – To jest obojętność, która ma wymiar metafizyczny. Obojętność na tematy religijne nie pozwala nam, pomimo zaangażowanych form duszpasterstwa młodzieży, na nawiązanie relacji z młodym pokoleniem. Myślę, że jest to bardzo duże wyzwanie stojące przed Kościołem. Gdzie znaleźć punkty wspólne, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia, jeżeli obojętność religijna powoduje, że nie mamy punktów zaczepienia do ewangelizowania? – pytał bp Jeż.

CZYTAJ DALEJ

Żadna siła nie odbierze im Boga

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

Chiny

Archiwum o. Jana

Zakaz chodzenia do kościoła na nabożeństwa i katechezę obejmuje dzieci i młodzież do lat 18

Zakaz chodzenia do kościoła na nabożeństwa i katechezę obejmuje dzieci
i młodzież do lat 18

Wielu katolików w Chinach ma doświadczenie żywego spotkania z miłującym Bogiem. To jest właśnie siła, która daje nadzieję na przyszłość – mówi o. Jan, polski misjorarz pracujący w tym kraju.

Ks. Paweł Gabara: W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, która jest czczona w sanktuarium Sheshan k. Szanghaju, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Jak obecnie wygląda sytuacja katolików w tym kraju?

O. Jan*: Ogólnie można stwierdzić, że sytuacja Kościoła w Chinach się pogarsza. Oficjalnie konstytucja państwowa gwarantuje wolność religijną, jednakże polityka obecnego rządu ukierunkowana jest na zamknięcie się na świat zachodni. Chrześcijaństwo w Chinach ukazywane jest jako coś całkowicie obcego kulturze chińskiej, dlatego przesłanie wiary poddawane jest procesowi schińszczania (sinizacji), czyli siłą jest ono dostosowywane do doktryny ideologii komunistycznej panującej w Chinach.

CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się Ogólnopolska Konferencja "Pedagogika Duszy i Ciała"

2022-05-24 15:59

ks. Łukasz Romańczuk

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład: "Budowanie relacji jako cel i metoda wychowawcza

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład:

W sali wykładowej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Pedagogika Duszy i Ciała”. W prelekcjach stacjonarnie i online uczestniczyli studenci oraz wykładowcy z całej Polski.

Na początku konferencji głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu. W część wykładową wprowadził ks. dr Bartosz Mitkiewicz, koordynator wydarzenia oraz dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję