Reklama

W diecezjach

Bp Socha: Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych

Dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca – mówił bp Paweł Socha, który 4 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Tym razem spotkanie połączono z XIV Pielgrzymką Akademicką Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie”.

W homilii bp Paweł Socha przypomniał, że w pierwszy czwartek października nastąpiło zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi poprzedzone rekolekcjami narodowymi.

Powołując się na Słowo Boże i dokumenty papieskie św. Jana Pawła II i Franciszka wskazywał na istotę ojcostwa św. Józefa. – Motywem napisania listu „Sercem Ojca” przez papieża Franciszka jest tragiczny zanik postaci etosu ojca i konieczność jego odrodzenia. W mediach ideologia gender, ruchy feministyczne i anarchistyczne propagują cywilizację singli i tzw. ludzi wolnych w sensie liberalnym od wszelkich zobowiązań – ubolewał kaznodzieja.

Przekonywał, że dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca.

Dodał, że św. Józef czerpał ideę ojcostwa z samego Boga. - Jan Paweł II podkreślał, że z tekstów Pisma Świętego wynika, że prawną podstawą ojcostwa Józefa było małżeństwo z Maryją – powiedział celebrans.

Akcentował, że w małżeństwie Józefa i Maryi ujawnia się istota związku osób, która polega na nierozerwalnym zjednoczeniu dusz. - W Chrystusie małżeństwo odzyskało Boży zamiar, by w pełnej wolności mężczyzna i kobieta realizowali całkowity dar z siebie, przyjmując i wyrażając swoją miłość. W małżeństwie Marii i Józefa ujawnia się oczyszczenie i uświęcenie rodziny, która jest sanktuarium miłości i kolebką życia – mówił hierarcha.

Wskazując na cechy św. Józefa zaznaczył, że powinien nimi charakteryzować się każdy dobry ojciec. – Odpowiedzialność, ofiarność, czułość posłuszeństwo, twórcza odwaga i pracowitość, każdy z tych przymiotów może być przedmiotem ewangelicznej analizy i medytacji dla ojców i dla nas wszystkich, także ojców duchownych – stwierdził bp senior.

Reklama

Zwracając się do studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyraził radość, że studia w tej uczelni przygotowują do jasnego i bezkompromisowego dawania świadectwa prawdzie, czyli Ewangelii Świętej i troski o dobro wspólne ojczyzny.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl dziękował biskupom, duchowieństwu i wiernym, a zwłaszcza studentom za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. - Niech doświadczenie bliskości św. Józefa umocni nas w tych różnych często niełatwych zmaganiach – powiedział bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo.

Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się wykładowcy, absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młode małżeństwa opowiadały o założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Z kolei młodzi studenci mówili o swoich marzeniach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każde życie jest święte i nie można go zabijać. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

2021-11-04 20:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykłady o bp. Wilhelmie Plucie

2023-01-18 09:50

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

bp Paweł Socha

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

„Wilhelm Pluta. Człowiek, który został biskupem”. Gorzowski Instytut Biskupa Wilhelma Pluty zaprasza do wzięcia udziału w serii spotkań na temat życia, działalności i pism biskupa Wilhelma Pluty.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 stycznia br. w godzinach od 11.00 do 13.00 i poprowadzi je bp dr Paweł Socha (Życie zwyczajne i niezwyczajne bp. Wilhelma Pluty). Kolejne wydarzenia cyklu zaplanowano na 17 marca (ks. dr Dariusz Gronowski – Jak bp Wilhelm Pluta wprowadzał reformę soborową?), 21 kwietnia (ks. dr Mariusz Dudka – Pasterska troska o rodzinę bp. Wilhelma Pluty) i 12 maja(ks. Dr Tomasz Sałatka – Kierunki formacji liturgicznej bpa Wilhelma Pluty w kontekście współczesnego Kościoła) w godzinach od 16.30 do 18.00.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję