Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych

17 czerwca br. powstało w Warszawie Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych. Najważniejszym zadaniem Stowarzyszenia będzie porządkowanie, udostępnianie i inwentaryzacja dokumentów i archiwaliów kościelnych - powiedział prezes nowo utworzonego Stowarzyszenia - ks. prof. Jan Związek z Częstochowy.
W kościelnych zbiorach są bezcenne dokumenty, związane nie tylko z dziejami Kościoła, ale całego narodu, dotyczące historii, kultury i oświaty. Niestety, wiele z nich nie jest jeszcze należycie uporządkowanych, więc nie sposób ich udostępnić badaczom historii Polski. Dlatego Stowarzyszenie Archiwistów będzie dążyć do ujednolicenia pracy w zbiorach kościelnych, m.in. sposobu inwentaryzowania, wyznaczenia godzin pracy archiwów kościelnych - diecezjalnych i zakonnych itp.
„W Polsce jest ok. 140 takich zbiorów. To ogromne bogactwo dokumentacji kościelnej. Powinny one być udostępnione jak najszerszym rzeszom naukowców, badających zarówno dzieje Kościoła, jak i całego narodu” - stwierdził ks. Związek.
Uporządkowanie zbiorów powinno być przeprowadzone według jednolitego wzoru, opracowanego przez ks. prof. Stanisława Librowskiego z KUL (1914-2001), wybitnego znawcę kościelnych archiwaliów. „Mało jest wciąż zbiorów, które zostały w ten sposób uporządkowane - powiedział ks. Związek. - Potrzebowałem aż 16 lat wytężonej pracy, aby zrealizować to zadanie” - wyznał. W tym czasie powstały dwa inwentarze: łacińskich ksiąg metrykalnych (ok. 500 tomów) i ksiąg konsystorskich i dziekańskich (ok. 600). „To bardzo trudna, ale konieczna praca - podkreślił ks. Związek. - Inaczej nie da się ukazać prawdy o Kościele”.
Dr Halina Dudała z Katowic, sekretarz i jedna z inicjatorek powołania Stowarzyszenia, powiedziała, że po 1989 r. nastąpił prawdziwy boom zainteresowania kościelnymi archiwaliami. Dlatego przygotowują zbiory tak, aby mogły być udostępnione nie tylko naukowcom, ale też osobom prywatnym. Wiele osób prywatnych deponuje lub ofiarowuje swoje zbiory rodzinne w archiwach kościelnych. Uczynił tak m.in. prof. Andrzej Rożanowicz, który przekazał zbiory dotyczące jego rodziców - uczestników powstań śląskich.

Reklama

Intronizacja relikwii św. Brata Alberta

W kościele środowisk twórczych w Warszawie zostały wystawione relikwie św. Brata Alberta, jednego z patronów świątyni. Uroczystości intronizacji relikwii Świętego przewodniczył bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przy współudziale rektora tego kościoła - ks. Wiesława Niewęgłowskiego.
W wygłoszonej homilii bp Libera przypomniał życie i twórcze dokonania Świętego. Mówił o Adamie Chmielowskim (późniejszym Bracie Albercie), który mimo swego wybitnego talentu malarskiego zdecydował się poświęcić życie służbie biednym. Odwrócił się od sztuki i piękna tego świata, aby zanurzyć się w pięknie nieskończonym” - podkreślił bp Libera. Dodał również, że wierni, którzy oddają cześć tym relikwiom, pogłębiają wiarę w prawdę o świętych obcowaniu.
Szczątki św. Brata Alberta zostały umieszczone w srebrnym relikwiarzu w kształcie głowy Świętego, autorstwa prof. Stanisława Słoniny z Akademii Sztuk Pięknych. To już drugie relikwie, jakie znalazły się w kościele warszawskich twórców. W roku ubiegłym uroczyście powitano relikwie św. Andrzeja Apostoła.
Po Mszy św. wierni wyszli na plac Teatralny, aby uczestniczyć w IV edycji Letniego Salonu Artystów, czyli odpuście św. Brata Alberta. Główną atrakcją tegorocznego salonu były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W tym samym czasie po drugiej stronie placu odbywały się spotkania z poetami i pisarzami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hip hop i sztuka wysoka „zderzenie” w Krakowie

Rzęsisty deszcz nie wystraszył członków, sympatyków i wolontariuszy Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, która w niedzielę 20 czerwca wieczorem zainaugurowała swoją działalność w Krakowie. W „zderzeniu” z krakowskimi artystami Anną Dymną i Grzegorzem Turnauem wystąpili raper Pan Duże Pe oraz znana didżejka Novika. Podczas uroczystości w ogrodzie Domu Józefa Mehoffera świętowano także 65. urodziny Krzysztofa Zanussiego - wiceprzewodniczącego Fundacji.
Działalność Fundacji Centrum Twórczości Narodowej kierowana jest zwłaszcza do młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji ze względów ekonomicznych, społecznych lub zdrowotnych (bezrobotni, osoby ze środowisk patologicznych i ubogich, niepełnosprawni). We wrześniu br. oddział CTN w Krakowie przeprowadzi projekt „Breakdance”, który ma być szansą stworzenia różnych możliwości dla młodych ludzi z problemami w domu i szkole, niedostosowanych społecznie. „Breakdance” to projekt adresowany do młodzieży w wieku 15-22 lat, która chciałaby spróbować czegoś nowego, a często nie ma na to możliwości i funduszy.
Stworzenie grup tanecznych poprzedzać będzie akcja promocyjna, zachęcająca młodych do zgłaszania swojego udziału w bezpłatnych zajęciach z trenerem. Innym ogólnopolskim projektem Fundacji CTN jest „Karuzela Cooltury”, czyli „zderzenie” tzw. kultury wysokiej ze sztuką ulicy. Celem tej akcji jest nawiązanie kontaktu z młodzieżą wielkich osiedli i umożliwienie jej udziału w życiu kulturalnym. Dotychczas zrealizowano trzy etapy pierwszej edycji „Karuzeli Cooltury”. Łącznie w projekcie udział wzięło blisko 200 twórców z całej Polski, zarówno tych reprezentujących tzw. kulturę wysoką, jak i przedstawicieli sztuki ulicy - m.in. breakdance, gra na pile, graffiti.

Episkopat o sporcie

Troska o moralność w sporcie była powodem, dla którego biskupi polscy skierowali do wiernych słowo pasterskie, zatytułowane W obronie dobrych zawodów. Treść odezwy zaprezentowano dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski 22 czerwca br. Jak zaznaczył bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców - dodatkową okolicznością skłaniającą do podjęcia tego tematu są zbliżające się igrzyska olimpijskie i ogłoszenie przez Radę Europy roku 2004 jako poświęconego edukacji przez sport.
Biskupi zauważają pozytywny wpływ sportu na kształtowanie charakterów młodzieży. Z uznaniem odnoszą się do pracy Salezjańskiej Organizacji Sportowej, Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego, Stowarzyszenia „Parafiada” i innych instytucji kościelnych, które prowadzą działalność wychowawczą angażującą corocznie kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. W imprezach organizowanych przez wspomniane stowarzyszenia tylko w ubiegłym roku wzięło udział ponad 200 tys. osób.
Jednak w wyczynowym uprawianiu sportu nasilają się ostatnio zjawiska negatywne. Do nich biskupi zaliczają chuligaństwo na stadionach, stosowanie dopingu, nadmierną komercjalizację sportu i uprzedmiotowienie zawodników, którzy bywają wykorzystywani jako narzędzie do osiągania innych celów niż wszechstronny rozwój sportowców. Zwracają także uwagę, że aktywność sportowa nie powinna odwracać uwagi zawodników i kibiców od praktyk religijnych.

xhz

Tydzień w Polsce

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie, w którym wyraża oburzenie z powodu braku odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej. Zdaniem biskupów, jest to „zafałszowanie prawdy historycznej i świadome marginalizowanie chrześcijaństwa, które przez wieki było i jest nadal religią większości Europejczyków”.

Opozycja skrytykowała rząd Marka Belki za podpisanie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Liga Polskich Rodzin chce postawić premiera przed Trybunałem Stanu i prokuraturą.

24 czerwca br. rząd Marka Belki uzyskał poparcie Sejmu: zdobył 236 głosów przeciw 215 - dzięki partii Marka Borowskiego (SdPl) i za cenę ustępstw socjalnych, które osłabiają plan wicepremiera Jerzego Hausnera.

Prochy zmarłego w lutym w USA płk. Ryszarda Kuklińskiego i jego syna - Waldemara, który zginął w latach 90. w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, spoczęły w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie. Uroczystości przewodniczył biskup polowy Leszek Sławoj Głódź.

Rząd skierował do Prezydenta RP wniosek o przedłużenie okresu pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku do końca 2004 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło (z powodu trudnej sytuacji finansowej kraju) propozycję NATO, by Polska objęła dowodzenie nad jedną ze stref Odbudowy i Rozwoju w Afganistanie.

Szef dyplomacji Autonomii Palestyńskiej Nabil Shaath przebywał z wizytą w Polsce. Tematem jego rozmów z naszymi politykami była m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz rola Polski i Unii Europejskiej w procesie pokojowym.

Sejm znowelizował ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nowe przepisy zakazują firmom prowadzenia działalności w tzw. systemie argentyńskim.

W związku z Międzynarodowym Dniem Uchodźcy w Warszawie odbyło się okolicznościowe seminarium pt. Ochrona uchodźców i innych osób wymagających udzielenia im ochrony międzynarodowej. Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji samorządowych, Kościoła katolickiego, a także sami migranci.

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Aborcja - przyczyny, następstwa, terapia. Jak wskazał przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji - prof. Bogdan Chazan, jej celem było rzetelne przestudiowanie faktów naukowych z dziedziny aborcji. Naukowcy nakreślili prawne, demograficzne, społeczne, etyczne, psychologiczne oraz medyczne następstwa zabijania dzieci poczętych (w wyniku tego procederu ginie w świecie 50 mln dzieci rocznie).

Ponad 2 tys. członków NSZZ „Solidarność” z całego kraju wzięło udział w akcji protestacyjnej w Częstochowie (w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu). Związkowcy nie składali żadnych petycji i żądań, chcieli jedynie sprzeciwić się nagminnemu łamaniu praw pracowniczych.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie wzbogaciło się o prywatny zbiór dokumentów dotyczących Powstania Warszawskiego, przekazany przez rodzinę Romualda Śreniawy-Szypiowskiego.

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego: PO - 24,1% głosów; LPR - 15,92%; PiS - 12,67%; Samoobrona - 10,78%; SLD-UP - 9,35%; UW - 7,33%; PSL - 6,34%; SdPl - 5,33%. Frekwencja wyniosła 20,87%.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję