Reklama

Proboszcz roku 2004

Finaliści konkursu na proboszcza roku 2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Ks. Marian Balicki, parafia św. Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku (diecezja sandomierska)
Konsekwentnie wspiera świeckich, którzy czują się współodpowiedzialni za życie parafii. Godny uznania jest poziom wydawanego w parafii tygodnika pt. Dokąd idziesz?. Przez cały rok Fundusz Pomocy Rodzinie wydaje najuboższym rodzinom żywność i odzież. W Oratorium św. Józefa mogą spędzać wolny czas najmłodsi parafianie. Organizowane są też kolonie, zimowiska i wycieczki dla dzieci. Parafianie wspólnie obchodzą Dni Dziecka, Matki, Babci i jubileusze małżeńskie. Regularnie odbywają się Tygodnie Kultury Biblijnej, Przeglądy Pieśni i Piosenki Religijnej oraz kolęd.

2. Ks. Marek Doszko, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy (diecezja warszawsko-praska)
Założył biuro pośrednictwa pracy, poradnię dla bezrobotnych, alkoholików i uzależnionych, a także poradnię rodzinną. Przy parafii działa wiele ruchów religijnych: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Ruch Rodzin Nazaretańskich i Droga Neokatechumenalna, a także Stowarzyszenie Charytatywne i Przymierze Rodzin. Otwarta jest kawiarenka internetowa i wypożyczalnia sprzętu sportowego, istnieje środowiskowe ognisko wychowawcze. Młodzież należy do Parafialnego Klubu Sportowego. W parafii wydawany jest miesięcznik Fale Serca oraz tygodnik Wiadomości Parafialne. Czynna jest biblioteka i księgarnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Ks. Andrzej Godlewski, parafia Krzyża Świętego w Łomży (diecezja łomżyńska)
Utworzył Centrum Katolickie, w którym działa darmowa kawiarenka dla dzieci i młodzieży, sala komputerowa, sala zabaw dla maluchów i biblioteka. Istnieje też Szkoła Rodzenia i Centrum Pomocy Rodzinie. Parafia organizuje obozy, zimowiska i wakacje w mieście. Prowadzone są liczne akcje charytatywne, działa punkt wymiany rzeczy „Możesz pomóc”, poradnia dla alkoholików, oraz poradnie: onkologiczna, rodzinna i wychowawcza. Przy parafii działa też Radio Nadzieja, wydawany jest też tygodnik Nadzieja.

Reklama

4. Ks. Jerzy Karbownik, parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska)
Kustosz sanktuarium Matki Miłosierdzia, współpracuje z Polonią kanadyjską, amerykańską, angielską i litewską. Wydaje pismo Ostra Brama nad Kamienną. Łączy działalność duszpasterską z pracą charytatywną. Uruchomił noclegownię, w której wydawanych jest 100 posiłków dziennie, i świetlicę, w której odbywają się zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Wybudował kościół, Dom Pielgrzyma, stacje Drogi Krzyżowej wokół sanktuarium i Dom Miłosierdzia z mieszkaniami dla niepełnosprawnych i ubogich. Organizuje doroczne bale dobroczynne.

5. Ks. Stanisław Krzysik, parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sierszy (archidiecezja krakowska)
Siersza to mała miejscowość, w której trudno o pracę. Parafialne biuro zatrudnienia poszukuje ofert i pomaga znaleźć zajęcie w Trzebini i okolicach. Od 10 lat na miejscowym stadionie sportowym odbywają się Pikniki Sierszańskie, a dochód przeznaczany jest na dofinansowanie najuboższych rodzin wielodzietnych i obiady dla dzieci. W parafii jest centrum kulturalno-rekreacyjne, klub sportowy, świetlica i kawiarnia. Działają grupy: Oaza Rodzin, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Wspólnota Ruchu Światło-Życie.

6. Ks. Stanisław Kucharski, parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie (diecezja świdnicka)
Ksiądz Proboszcz przerobił stodołę na salę gimnastyczną, w wyremontowanych pomieszczeniach gospodarczych urządził siłownię, harcówkę, a potem kawiarenkę internetową dla dzieci i młodzieży z parafii. W ogrodzie przy plebani utworzony jest ogródek jordanowski. Wyremontował trzy kościoły w parafii, uratował niszczejące zabytkowe polichromie. Wybudował kaplicę cmentarną i dom pogrzebowy.

Reklama

7. Ks. Leszek Kuriata, parafia Świętych Jakuba Apostoła i Michała Archanioła w Bartołtach Wielkich (archidiecezja warmińska)
Mieszkańcy wyróżnili Księdza Proboszcza wpisem do Honorowej Księgi Dokonań Barczewo 2003 za promocję środowiska lokalnego oraz kultywowanie tradycji odpustów św. Jakuba przy kościele w Bartołtach Wielkich. Odpusty te stały się obecnie wielkimi festynami dla lokalnej społeczności. Pracuje sam, bez wikariuszy, w trzech miejscowościach: w Rumach, Raszągu i Bartołtach. Wszędzie opiekuje się grupami Oazy Młodzieżowej i Dzieci Bożych. Organizuje dożynki, do udziału w których zaprasza mniejszość niemiecką.

8. Ks. Janusz Lasok, parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych (archidiecezja katowicka)
W piwnicy plebani założył kafejkę internetową, siłownię i ściankę wspinaczkową dla młodzieży. W parafii jest także świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci z trudnych rodzin. Organizowane są kolonie, wycieczki i zimowiska. Działa Parafialny Klub „Praca dla bezrobotnych” oraz klub dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów „Białe Misie”. Ks. Lasok, aktywnie uczestniczy w przygotowaniu do sakramentów wychowanków domu dziecka, osób niepełnosprawnych i chorych. Prowadzi spotkania dla narzeczonych. Otrzymał tytuł Łaziszczanina Roku 2002.

9. Ks. Mieczysław Lipniacki, parafia Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka)
Jest miłośnikiem przyrody i zapalonym turystą. Organizuje spływy kajakowe, wycieczki, zimowiska i kolonie, na które zaprasza dzieci ze swojej parafii oraz z Białorusi. Dorosłym poleca pielgrzymki piesze i autokarowe do Wilna czy śladami Apostołów. W parafii działa Schola „Cantorum Misericordis Christi”, która odnosi sukcesy w kraju i za granicą, współpracuje też z chórem Stefana Stuligrosza, Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Sakralnej organizującym wieczory muzyczne. Jest kapelanem Sybiraków i diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Opiekuje się też istniejącym przy parafii Gimnazjum i Liceum Katolickim im. Cypriana Kamila Norwida.

Reklama

10. Ks. Henryk Rawski, parafia Ducha Świętego w Ząbrowie (diecezja elbląska)
Postawił na sport - organizuje zawody piłki nożnej dla młodzieży, zawody jeździeckie, w których sam bierze udział, wycieczki rowerowe i piesze dla dzieci. Propaguje lokalny patriotyzm, oprowadza wycieczki szkolne po okolicach, opowiadając o ich historii. Kocha muzykę: śpiewa i gra na kilku instrumentach. Zorganizował całoroczną pomoc parafialną dla najuboższych rodzin, m.in. letni wypoczynek dla dzieci wyprawki szkolne. W dniu św. Cecylii organizuje w kościele uroczyste koncerty.

11. Ks. Marian Szymański, parafia św. Urszuli w Ruchocicach (archidiecezja poznańska)
Współpracuje z Radą Sołecką i z dekanalną Caritas, dzięki czemu dzieci dostają prezenty przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem. Latem organizowane są półkolonie. Jest mistrzem układania kompozycji z suszonych kwiatów - ikeban i uczy tej sztuki młodzież. Organizuje też konkursy na najpiękniejszy ogród w parafii. Za działalność kulturalno-społeczną zdobył „Laur Seniora”.

12. Ks. Karol Wójciak, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska)
Zorganizował parafialną Caritas, która przygotowuje paczki żywnościowe dla najuboższych i opiekuje się dziećmi, które przychodzą do świetlicy po lekcjach w szkole. Współpracuje z Towarzystwem Węgorzyńskim i angażuje się w coroczny otwarty festyn „Powitanie Lata”. W parafii działa poradnia dla osób i rodzin zagrożonych chorobą alkoholową. Przy remoncie kościoła parafialnego zatrudnił bezrobotnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję