Reklama

Kościół

Pomóż nam w utrzymaniu chrześcijan w Betlejem

Poprzez zakup figurek, szopek i innych dewocjonaliów wytwarzanych przez chrześcijan z Betlejem, pomagamy utrzymać na miejscu ok. 60 rodzin, wśród nich osoby niepełnosprawne. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca, by w Adwencie wesprzeć kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Biuro Prasowe PKWP Polska

Chrześcijanie w Betlejem dziś stanowią 15 proc. całej ludności. Jeszcze nie tak dawno te liczby były wyższe i sięgały 60 proc. W Palestynie i Izraelu są obywatelami drugiej kategorii. Ich obecność w Ziemi Świętej stoi pod znakiem zapytania. Upadają ich firmy rodzinne, nastawione do tej pory na obsługę pielgrzymów (hotele, restauracje i przedsiębiorstwa transportowe). Wielu z nich emigruje do USA czy Australii. Ci, którzy zostali na miejscu, próbują utrzymywać się głównie z wyrobu dewocjonaliów z drzewa oliwnego, a i tutaj muszą konkurować z tym, co mają do zaproponowania muzułmanie i Żydzi.

„Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej staje się z dnia na dzień coraz gorsza. Od 2 lat nie było tam pielgrzymów” – alarmuje ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Tłumaczy, że Palestyna, na skutek muru wybudowanego przez Izrael, ale również w związku z covidem, jest „całkowicie odcięta od reszty świata”.

Podziel się cytatem

Reklama

PKWP, by wesprzeć nasze Siostry i naszych Braci w Ziemi Świętej, kontynuuje kampanię pod hasłem „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. „Oni przesyłają do nas szopki, figurki, a my – rozprowadzając je – dajemy utrzymanie 60 rodzinom chrześcijańskim z Betlejem i okolic” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Wyroby przygotowane przez chrześcijan z Betlejem można nabyć w sklepie internetowym: pkwp.org/sklep. Produkty dostępne są również w biurach regionalnych PKWP w całej Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Oddźwięk, z jakim już teraz spotyka się tegoroczna kampania „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, jest bardzo duży. Każdego dnia w sklepie internetowym realizowane są setki zamówień. „Wielu księży czy katechetów wykorzystuje różańce wykonane przez chrześcijan, za co dziękujemy” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. „Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy już złożyli zamówienia, wspomogli naszą akcję” – podkreśla ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Wśród osób, którym papieskie stowarzyszenie pomaga w Ziemi Świętej, są niepełnosprawni. „Oni poza prostymi czynnościami, nie byliby w stanie zarobić na swoje życie” – wyjaśnia ks. prof. Cisło. Dodaje, że PKWP daje takim osobom pracę. Wyjaśnia, że chrześcijanie muszą „pociąć drewno na cienkie deseczki, dokładnie wycięty i oszlifowany musi być każdy koralik”. „To ciężka praca. Kobiety nawlekają wycięte koraliki na sznurek” – podkreśla dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Reklama

Alarmuje, że najprostszym rozwiązaniem, bez pracy, staje się ucieczka. Przypomina, że to od nas zależy, czy pomożemy ostatnim świadkom Chrystusa w Betlejem, pozostać w swojej rodzinnej ziemi. „Oni nie chcą żebrać. Chcą pracować. Dajmy im pracę” – podsumowuje ks. prof. Cisło.

Biuro Prasowe PKWP Polska

2021-12-03 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiajcie nas samych

Niedziela Ogólnopolska 15/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Archiwum Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Ks. Andrzej Halemba - szef sekcji Bliskiego Wschodu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zajmuje się działalnością pomocową w 20 krajach regionu Bliskiego Wschodu, a dla zniszczonych wojną Kościołów w Iraku i Syrii uruchomił prawdziwy „plan Marshalla”. Najpilniejsze potrzeby to: w Iraku – odbudowa chrześcijańskich wiosek na Równinie Niniwy, a w Syrii – realizacja kompleksowego programu pomocy, obejmującego odbudowę budynków oraz sferę opieki zdrowotnej i edukację.
Rozmowę z ks. Halembą przeprowadziłem, gdy wracał z Homs w Syrii. W. R.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – O Syrii przestało się prawie mówić, bo ustały poważniejsze działania zbrojne. Czy to znaczy, że sytuacja jest już normalna?

CZYTAJ DALEJ

Był wzorem kapłańskiej posługi. Zmarł nagle

2022-01-26 20:45

[ TEMATY ]

kapłan

Msza św. pogrzebowa

ks. Tadeusz Krzyżak

memento

Monika Jaworska

Ks. Tadeusz Krzyżak

Ks. Tadeusz Krzyżak

W Bystrej Krakowskiej do końca stycznia jest wystawiona księga, do której można wpisywać wspomnienia i podziękowania dla śp. ks. kan. Tadeusza Krzyżaka, proboszcza tejże parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa.

Kapłan odszedł nagle w wieku 61 lat, w 34 roku kapłaństwa. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbyły się najpierw w Bystrej Krakowskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a kazanie wygłosił kolega rocznikowy ks. dr Tadeusz Mrowiec.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Aleksander Jasiczek

2022-01-26 21:51

screen

26 stycznia, w wieku 58 lat i 30 lat kapłaństwa, zmarł ks. Aleksander Jasiczek, proboszcz parafii pw. św. Stefana we Wrocławiu - Tarnogaju. Kapłan od końca grudnia przebywał w szpitalu w Bolesławcu.

Ks. Aleksander Jasiczek urodził się 13 września 1963 roku w Brzegu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku w Archikatedrze Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję