Reklama

Niedziela Przemyska

Poświęcenie tablicy upamiętniającej żołnierzy I wojny światowej w Rybnem

W krajobraz Karpat wpisane są cmentarze upamiętniające ofiary I wojny światowej. Żołnierzy różnych narodowości służących w armiach austriackiej, rosyjskiej i niemieckiej. W tych trzech armiach walczyli m.in. Polacy – bracia – przeciwko sobie. Bitwy I wojny światowej toczyły się także w Bieszczadach. Najbardziej krwawe żniwo zebrała tzw. Bitwa Wielkanocna wiosną 1915 r. w okolicach Baligrodu i Cisnej.

Archiwum autora

Pomnik żołnierzy I Wojny Światowej

Pomnik żołnierzy I Wojny Światowej

W odróżnieniu od Beskidu Niskiego, Pogórza Ciężkowickiego, czy Pogórza Przemyskiego akcja urządzania cmentarzy z I wojny światowej w Bieszczady jednak nie dotarła, mimo iż wiele tu szczytów górskich to ogromne dzikie cmentarzyska żołnierskie.

Dlatego bardzo cenną jest inicjatywa Pani Krystyny Wronowskiej, Sołtys wsi Rybne, Dekanat Solina, która w porozumieniu z wieloma instytucjami lokalnymi i międzynarodowymi oraz Panem Romanem Frodymą (przewodnikiem beskidzkim i autorem licznych publikacji na ten temat) podjęła się pionierskiego zadania – pierwszego tak dokładnego upamiętnienia 37 poległych żołnierzy pochodzących z Rybnego i poległych na terenie wsi Rybne i okolicy.

W dniu 7 listopada 2021 r. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego Wołkowyi Ks. Dariusz Wojnar – Proboszcz Parafii i Ks. Piotr Bartnik – z Górzanki sprawowali Mszę Świętą za dusze poległych żołnierzy. Obecni byli przedstawiciele władz i instytucji lokalnych oraz poczet sztandarowy szkoły im. Ks. Jana Siuzdaka. Następnie wyruszyła procesja różańcowa do Krzyża i tablicy pamiątkowej w Rybnem.

Reklama

Na miejscu Ks. Dariusz Wojnar poprowadził modlitwę, odczytano apel poległych, złożono wieńce i zapalono znicze. Była to podniosła uroczystość dla mieszkańców liczącej niewiele ponad 100 osób wsi Rybne i Parafii w Wołkowyi.

W homilii Ks. Piotr Bartnik zwrócił uwagę, że na tablicy widnieje symboliczna data 2 LISTOPADA – DZIEŃ ZADUSZNY – dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych, abyśmy w swoich modlitwach pamiętali o duszach poległych żołnierzy, którzy pewnie nie mieli możliwości pojednania z Bogiem i z bliźnimi oraz przyjmowania Komunii Świętej i innych sakramentów w czasie działań wojennych.

Dalsze uroczystości odbyły się w świetlicy wiejskiej, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich z Rybnego przygotowało poczęstunek dla uczestników.

Prezentacja Pana Romana Frodymy przedstawiająca historię i architekturę cmentarzy z okresu I wojny światowej na terenie Beskidu Niskiego oraz sąsiadujących pogórzy wzbudziła zainteresowanie władz samorządowych, jest więc nadzieja, że także w innych okolicznych miejscowościach będziemy wkrótce oddawać hołd walczącym w Wielkiej Wojnie o wolną Polskę. Cześć i chwała Bohaterom!

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

2021-12-07 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Zmień sposób myślenia, nie marnuj jedzenia. Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności

2022-09-28 20:01

[ TEMATY ]

żywność

Karol Porwich/Niedziela

29 września obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności ustanowiony przez ONZ w 2019 r. Marnowanie żywności to rosnący globalny problem, któremu stara się przeciwdziałać Caritas w Polsce, prowadząc z partnerami kampanię uświadamiającą oraz zachęcając sklepy spożywcze, hurtownie i magazyny do włączania się w program Spiżarnia Caritas.

Każdego dnia na świecie w śmietnikach ląduje zmarnowana żywność, do produkcji której trzeba było wykorzystać określone ilości wody i energii i która generuje ogromne ilości CO2. Problem jest tak poważny, że domaga się szeroko zakrojonych kampanii uświadamiających oraz konkretnych rozwiązań. W naszym kraju podejmuje się ich m.in. Caritas, mając na uwadze nie tylko aspekt środowiskowy, ale także aspekt ubóstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję