Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 19 września w Castel Gandolfo Jan Paweł II stwierdził, że u progu trzeciego tysiąclecia, które zostało pobłogosławione przez obchody Wielkiego Jubileuszu i bogate w tak wiele możliwości, „ludzkość naznaczona jest wstrząsającym rozprzestrzenianiem się terroryzmu”. Następujące po sobie okrutne zamachy na życie ludzkie wprowadzają zamieszanie i niepokoją sumienia, wzbudzając w wierzących bolesne pytanie, które pojawia się także w psalmach: dlaczego, Panie? Jak długo?
Na to pytanie, „zrodzone na skutek skandalu wywołanego przez zło” - stwierdził Papież - Bóg udzielił odpowiedzi nie poprzez zasadnicze wyjaśnienia, ale przez ofiarę swego Syna na krzyżu. „W śmierci Jezusa spotkają się ze sobą pozorny tryumf zła i ostateczne zwycięstwo dobra - najmroczniejsza chwila historii i objawienie Bożej chwały” - powiedział Jan Paweł II.
„Krzyż Chrystusa jest dla wszystkich wierzących ikoną nadziei, gdyż to właśnie na nim dokonało się wypełnienie zbawczego zamysłu Bożej miłości” - powiedział Papież, nawiązując do obchodzonego w Kościele święta Podwyższenia Krzyża. „To jest święto, z którego wierny czerpie pociechę i odwagę” - dodał Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

Serdeczne pozdrowienia pod adresem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skierował Jan Paweł II w krótkim przemówieniu do 2 tys. Polaków - obecnych na audiencji ogólnej 22 września na Placu św. Piotra w Watykanie.
Zwracając się do rodaków, Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. W sposób szczególny pozdrawiam profesorów i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Cieszę się, że mogę gościć tak liczne przedstawicielstwo tej uczelni, która obchodzi 85. rocznicę istnienia. Na następne lata życzę wielu sukcesów naukowych i owocnego udziału w życiu gospodarczym w naszym kraju. Wszystkim tu obecnym i Waszym najbliższym z serca błogosławię”.
W lutym 2000 r. krakowska AGH nadała Janowi Pawłowi II doktorat honoris causa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 22 września 2004 r.

Papież do młodych biskupów z krajów misyjnych

Do strzeżenia integralności wiary i jedności Kościoła wezwał nowo wyświęconych biskupów z krajów misyjnych Jan Paweł II. 16 września przyjął on w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo 130 młodych biskupów języka francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego z Afryki, Azji, obu Ameryk i Oceanii, uczestniczących w tygodniowym seminarium, zorganizowanym w Watykanie przez Kongregację Ewangelizacji Narodów.
W wygłoszonym do nich po francusku krótkim przemówieniu Ojciec Święty wyraził radość „z żywotności (...) Kościołów lokalnych”. Podkreślił, że „we wszystkich kulturach winna się przejawiać wspólnota jednego Kościoła Chrystusowego, w wierności Urzędowi Nauczycielskiemu”.
Nawiązując do swej adhortacji Pastores gregis, Papież zaznaczył, że aby prowadzić wiernych do prawdziwego uświęcenia i aby okazywać nadzieję chrześcijańską, każdy biskup winien utożsamiać się ze zdaniem św. Pawła: „Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9,16).
Kończąc przemówienie, Ojciec Święty powiedział swym gościom, aby, gdy za kilka dni wrócą do swych wspólnot, „często wystawianych na twarde próby”, zapewnili swych wiernych, że modli się za nich i w ich intencjach. „Mówcie pasterzom, że Kościół liczy na nich, aby byli świadkami słowem i całym swoim życiem” - stwierdził Papież. „Niech Maryja Panna, Królowa Misji, pomaga Wam w służbie tym, których Wam powierzono!” - dodał.

Wezwanie świata do położenia kresu przemocy w Iraku

W obliczu szerzenia się terroryzmu należy określić skuteczne narzędzia, by położyć tamę przemocy - apeluje L’Osservatore Romano w komentarzu do wydarzeń w Iraku, zamieszczonym w wydaniu z 23 września.
„Czas powiedzieć: dość szantażowi, zbrodniczemu łańcuchowi ultimatów i obcinaniu głów, zamachom i odwetom. Czas powiedzieć: dość przeogromnym cierpieniom, jakim poddane są liczne rodziny - te, których najbliżsi w barbarzyński sposób mordowani są przed kamerami telewizyjnymi, i te, które opłakują swych bliskich pogrzebanych pod gruzami bombardowań” - czytamy w gazecie.
Według redakcji, nie warto w tej chwili analizować przyczyn tego stanu rzeczy. „Obecna sytuacja w Iraku wymaga wysiłku całej społeczności międzynarodowej. Kraj ten potrzebuje stabilizacji (...) ponieważ, korzystając z anarchii, bandy terrorystów dopuszczają się zbrodni, porywając, mordując, terroryzując ludność. (...) Potrzebna jest stabilizacja, której najwyraźniej nie osiągnie się, rzucając bomby” - czytamy w komentarzu dziennika watykańskiego.
Pismo wzywa do pomocy Irakijczykom przy budowie „przyszłości samostanowienia, pokoju i rozwoju, które przezwyciężyłyby okrucieństwa chwili obecnej”.

Reklama

Kolejny apel Papieża o pokój na świecie

Z kolejnym apelem o pokój na świecie zwrócił się Jan Paweł II do wspólnoty międzynarodowej i przywódców religijnych. W czasie audiencji dla nowego ambasadora Egiptu przy Stolicy Apostolskiej - pani Nevine Simaika Halim, która złożyła listy uwierzytelniające w podrzymskiej rezydencji Castel Gandolfo, Papież powiedział: „Raz jeszcze przypominam wspólnocie międzynarodowej o odpowiedzialności za powrót do rozsądku i rokowań, które są jedyną możliwą drogą rozwiązywania konfliktów między ludźmi, ponieważ wszystkie narody mają prawo żyć w pokoju” - oświadczył Ojciec Święty.
Jan Paweł II nawiązał wprost do sytuacji w Ziemi Świętej i Iraku. „Ziemia Święta zeszpecona jest przez niekończący się konflikt, dla którego pożywkę stanowi nienawiść i pragnienie zemsty po obu stronach. W Iraku też trudno jest przywrócić pokój cywilny” - powiedział Papież. Dodał, że „inne kraje dręczy terroryzm, godzący w sposób okrutny w niewinnych ludzi”, a „niemożność rozwiązania konfliktów budzi przerażenie”.
Jan Paweł II wezwał do dialogu wyznawców różnych religii, przede wszystkim chrześcijan i muzułmanów. Przypomniał, że religia powinna uczyć poszanowania dla drugiego człowieka.

Apel o ochronę ludności cywilnej w Iraku i w Ziemi Świętej

Kard. Roberto Tucci zaapelował do wojsk amerykańskich w Iraku oraz do armii izraelskiej, by w akcjach antyterrorystycznych starano się oszczędzać niewinną ludność cywilną.
16 września w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Tucci podkreślił, że w atakach skierowanych przeciwko terrorystom należy zwracać większą uwagę na to, aby możliwie najmniej cierpiała na tym ludność cywilna.
Hierarcha wyraził zrozumienie dla potrzeby bezpieczeństwa, jednak - jak twierdzi - jeśli będą ginęli przypadkowi, niewinni cywile, będzie się nakręcała spirala nienawiści. Jednocześnie kard. Tucci wyraził ubolewanie z powodu milczenia świata islamskiego wobec okrutnych aktów terroru, które muszą być bezwzględnie potępione.
Watykański hierarcha, wypowiedział się też na temat sytuacji muzułmanów w Europie. Podkreślił, że islamscy przywódcy religijni powinni zastanowić się nad tym, że muzułmanie w Europie mają takie same prawa jak inni mieszkańcy naszego kontynentu, natomiast chrześcijanie w krajach islamskich z zasady traktowani są jako obywatele drugiej kategorii.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

"To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła" – wyjaśnił gość Radia eM.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45

[ TEMATY ]

strefa gazy

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Wraz z kard. Pizzaballą do Strefy Gazy przyjechali m.in. wielki szpitalnik Zakonu Maltańskiego Alessandro de Franciscis i proboszcz z Gazy, ks. Gabriele Romanelli, którego wybuch wojny w październiku ub.r. zastał w Betlejem i od tamtej pory nie mógł wrócić do swej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję