Reklama

Wiadomości

Meksyk: biskupi apelują do rządu w sprawie migrantów w stanie Chiapas

W obliczu coraz trudniejszej sytuacji, w której znajdują się migranci w meksykańskim stanie Chiapas, biskupi tego kraju zaapelowali do rządzących o wywiązanie się z obietnic złożonych migrantom, którzy przebywają w trudnych warunkach. Władze przyspieszyły transfer tysięcy osób do innych regionów kraju, aby przygotować miejsce dla osób ubiegających się o azyl, odesłanych do Meksyku ze Stanów Zjednoczonych.

[ TEMATY ]

biskupi

migranci

Meksyk

Wielu migrantów czekało miesiącami w miejscowości Tapachula, w pobliżu granicy z Gwatemalą. Opuścili oni swoje pełne przemocy i zubożałe kraje, mając nadzieję na azyl w Stanach Zjednoczonych. Władze zobowiązały się do przyznania im meksykańskich wiz w zamian za opuszczenie karawany zmierzającej w stronę amerykańskiej granicy, a teraz ociągają się z wypełnianiem swoich przyrzeczeń.

Tymczasem administracja Joego Bidena zapowiedziała powrót do kontrowersyjnej polityki migracyjnej z czasów Donalda Trumpa i przywrócenie tzw. Protokołów Ochrony Migrantów. Wymagają one, aby osoby ubiegające się o azyl czekały na załatwienie tej sprawy w Meksyku. Pierwsza grupa migrantów w ramach odnowionego programu migracyjnego ma powrócić do Meksyku już w tym tygodniu. Dlatego władze postanowiły wywieźć migrantów z Tapachula.

Osoby, które dotąd koczowały w tej miejscowości mówią, że opieszałość władz spowodowała przeludnienie, a dodatkowo migranci są nękani i doświadczają nadużyć ze strony władz lokalnych i federalnych. Niedotrzymane obietnice władz doprowadziły do przemocy, blokad dróg i konfliktów z miejscową ludnością.

Stąd interwencja biskupów i wezwanie skierowane do władz o zapewnienie migrantom godnych warunków, a przede wszystkim spełnienie złożonych im obietnic. Dodatkowo episkopat wyraził gotowość do dialogu z rządem federalnym w celu znalezienia skutecznych rozwiązań kryzysu migracyjnego.

2021-12-09 19:28

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad milion Meksykanów: "nie" tzw. małżeństwom homoseksualnym

[ TEMATY ]

Meksyk

fotohansel/pl.fotolia.ocom

Ponad milion Meksykanów wyszło na ulice, by zaprotestować przeciw proponowanej tam legalizacji tzw. „małżeństw homoseksualnych”. Polemiki na ten temat trwają już od maja, kiedy prezydent Enrique Peña Nieto zapowiedział projekt wniesienia poprawki do art. 4 meksykańskiej konstytucji, by umożliwić zawarcie „małżeństwa” również parom homoseksualnym.

Propozycję tę ma rozpatrzyć senat. Zaraz po jej wysunięciu ukonstytuował się Narodowy Front na rzecz Rodziny (Frente Nacional po la Familia). Jego rzecznik prasowy Rodrigo Ivan Cortes stwierdził, że małżeństwo nie jest kwestią związku uczuciowego, ale trzeba na nie patrzeć od strony dzieci. A one, aby wzrastać, potrzebują środowiska rodzinnego, w którym obecni będą matka i ojciec. Cortes dodał, że państwo świeckie, jakim jest Meksyk, nie ma prawa naruszać wolności religijnej ani narzucać społeczeństwu ideologii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Rodzice nadeszła wasza godzina!

2022-08-15 13:52

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BPJG

Ok. 80 proc. Polaków zaangażowało się konkretnie w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainie, ośmielę się to nazwać kolejnym "cudem nad Wisłą" – powiedział w poniedziałek na Jasnej Górze w Częstochowie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W poniedziałek w tym najważniejszym polskim sanktuarium obchodzone jest uroczyście święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia to także rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "cudem nad Wisłą".

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję