Reklama

Świat

Wietnam: Kościół otrzymał 38 nowych kapłanów

W dniu 3 grudnia, w święto św. Franciszka Ksawerego – jezuity, wielkiego misjonarza Azji Wschodniej i patrona misji – w całym Wietnamie święcenia kapłańskie przyjęło 38 miejscowych diakonów. Nawiązując do daty tych wydarzeń biskupi podkreślali w swych przemówieniach, iż neoprezbiterzy, podobnie jak ich starsi koledzy, winni się stawać misjonarzami, czerpiąc natchnienie od tego świętego.

[ TEMATY ]

kapłani

Wietnam

Ks. Paweł Kłys

Biskup diecezji Bà Rịa na południu kraju – Emmanuel Nguyễn Hồng Sơn wyświęcił w kaplicy Akademii św. Józefa 6 jezuitów. “Nie dajemy im tytułów władzy. Praktykujemy obrzęd liturgiczny, przekazany Kościołowi dzisiejszemu i na zawsze od czasów apostolskich. Kapłan jest dla was łaską i misją, aby pełnić posługę kapłańską Jezusa” – powiedział szafarz sakramentu. Poprosił wszystkich obecnych na Mszy o modlitwę, "aby nowi księża żyli misją proroczą w głoszeniu Słowa Bożego wiernym".

Archidiecezja hanojska cieszyła się darem 15 nowych "pracowników winnicy Pańskiej". "Oby mogli oni stawać się zdolnymi żniwiarzami, pragnącymi wychodzić na pola i nieść dusze Bogu" – powiedział na początku Mszy św. arcybiskup stolicy Joseph Vũ Văn Thiên. Przypomniał główne cechy charakterystyczne posługi kapłańskiej i misyjnej: “Ci, którzy przyjmują ten sakrament, uczestniczą w kapłaństwie Jezusa, które jest jedyne i jest jak rzeka płynąca przez historię Kościoła. Ów przekaz wspólnoty wiary i kapłaństwa od Jezusa płynie przez apostołów i dociera aż do dzisiaj przez biskupów i prezbiterów. Ponadto bardzo ważny jest charakter misyjny: kapłani są powołani do stawania się misjonarzami, wysłanymi w nurt życia, aby szerzyć Słowo Boże, świadcząc o Jezusie Chrystusie życiem i gromadząc zagubione owce".

W położonej jeszcze bardziej na północ diecezji Lạng Sơn miejscowy biskup Joseph Châu Ngọc Tri wyświęcił 9 prezbiterów. Przy tej okazji powiedział: "Kapłani głoszą Jezusa Chrystusa, miłość Boga i Jego zbawienie całej ludzkości. Aby stać się kapłanem i misjonarzem jak św. Franciszek Ksawery, trzeba mieć serce rozpłomienione namiętnością do misji ewangelizacyjnej". A neoprezbiterom przypomniał, że "kapłaństwo nie jest władzą do rządzenia ani miejscem do służenia samemu sobie czy własnej rodzinie". W tym kontekście zaznaczył, że ci nowi duchowni "usłyszeli wezwanie Boże do pójścia w tę odległą górską strefę, daleko od przyjaciół i rodziców, aby służyć tu ludowi Bożemu".

Reklama

Lạng Sơn jest biednym obszarem, w którym większość miejscowych grup etnicznych mówi różnymi językami, zachowując własne prastare praktyki kulturalne i religijne. "Mimo tych trudności neoprezbiterzy, inspirując się przykładem św. Franciszka Ksawerego, sieją ziarna wiary bez lęku i odważnie" – podkreślił biskup.

Miejscowa diecezja jest też znana w kraju z najniższego odsetka wiernych: liczy jedynie ok. 7 tys. katolików, skupionych w 24 parafiach, co stanowi zaledwie 0,35 procent 1,7 mln mieszkańców, podczas gdy średnia dla całego Wietnamu wynosi ok. l,8 proc. Znajduje się ona wśród stromych gór w północno-zachodniej części kraju na granicy z Chinami i obejmuj trzy prowincje górskie: Hà Giang, Cao Bằng i Lạng Sơn, w których przeważają mniejszości etniczne.

Również w innej górzystej diecezji Kon Tum na Płaskowyżu Centralnym miejscowy biskup Luy Gonzaga Nguyễn Hùng Vị udzielił święceń 8 kapłanom i 9 diakonom. W kazaniu podczas Mszy św. zauważył: "Wszyscy kapłani i diakoni potrzebują czterech rzeczy: bliskości do Boga, biskupa, duchowieństwa i do ludu Bożego". Wskazał także na "szczególne powołanie misyjne" tej diecezji. Jej osobliwością jest to, że “mieszkające na jej terenie osoby różnych grup etnicznych i języków stanowią ponad 2/3 ogółu tamtejszych wiernych. Tak więc pracujący tam diakoni i księża muszą być gotowi do pójścia do parafii zamieszkanych przez tubylców z miejscowymi dialektami i powinni nauczyć się przynajmniej jednego miejscowego języka na tyle, aby moć komunikować się w sposób zrozumiały z tymi ludźmi".

"Zadaniem kapłanów jest głoszenie Ewangelii, prowadzić wiernych do życia Słowem Bożym, troszczyć się o wspólnotę parafialną, a zatem są oni postrzegani jako przywódcy danej wspólnoty. Ale przywódca w stylu Jezusa jest całkowicie inny: jest sługą ludu, żyje miłością duszpasterską na wzór Jezusa" – powiedział biskup.

Diecezja Kon Tum należy do regionów z najwyższym wskaźnikiem katolików w całym kraju: ok. 342 tys. wiernych w 101 parafiach stanowi 18,6 proc. ogółu miejscowych mieszkańców (1,8 mln). Jest to także najstarsza diecezja na Płaskowyżu Centralnym, obejmując prowincje Gia Lai i Kon Tum, zamieszkane przez mniejszości etniczne.

2021-12-09 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa adopcja kapłanów

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało…”. W Leśnej parafianie wraz z inicjatorami akcji „Adopcja księży” ks. Arturem Kotrysem oraz ks. prob. Grzegorzem Niwczykiem w Niedzielę Dobrego Pasterza uświadamiali wiernym, jak ogromna jest potrzeba modlitwy o powołania oraz za powołanych do kapłaństwa, życia zakonnego oraz misyjnego. W odpowiedzi na Jezusowe wezwanie: „Proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo”, parafianie podjęli duchową adopcję młodych ludzi, którzy stają przed wyborem drogi życia. Bywa, że w sercu młodego człowieka rozbrzmiewa wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną”. Adopcja modlitewna ma pomóc młodym właśnie przez modlitwę, ale i świadectwo ludzi dojrzałej wiary, w pójściu za głosem Jezusa. Obejmuje ona również tych, którzy już kroczą na drodze duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję