Reklama

Aktualności

Papieskie kondolencje po tragedii migrantów w Meksyku

Wczoraj wieczorem w wypadku na autostradzie w stanie Chiapas w Meksyku zginęły 53 osoby. Przepełniona ciężarówka przewożąca 107 osób z Gwatemali i Salwadoru, próbujących dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przewróciła się po uderzeniu w mur, gdy kierowca próbował pokonać z nadmierną prędkością zakręt. Telegram kondolencyjny na ręce metropolity Tuxtli Gutiérrez abp. Fabia Martíneza Castilli wystosował papież Franciszek.

[ TEMATY ]

migranci

Episkopat News

Oprócz 53 ofiar śmiertelnych, ponad 40 osób zostało rannych, w tym trzy poważnie. Według szefa obrony cywilnej w Chiapas, Luisa Manuela Garcii Moreno jest to jedna z najpoważniejszych tragedii tego typu w kraju. Gubernator stanu, Rutilio Escandon złożył kondolencje ofiarom wypadku i zapewnił o solidarności i pomocy dla rannych.

W telegramie wysłanym w imieniu papieża przez kard. Pietro Parolina czytamy m.in. że „Franciszek, głęboko zasmucony wiadomością o bolesnym wypadku drogowym w Chiapas, w wyniku którego zginęło ponad 50 migrantów, a wielu zostało rannych, ofiaruje swoje modlitwy za wieczny odpoczynek zmarłych. Ojciec Święty wyraża także głęboki smutek wobec rodzin ofiar, wraz z serdecznymi wyrazami bliskości i pocieszenia, głębokiej troski i pragnienia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych, a w tych chwilach smutku przekazuje im z serca błogosławieństwo apostolskie, jako zadatek nadziei w zmartwychwstałym Chrystusie”.

Chiapas, które graniczy z Gwatemalą, jest jedną z głównych stref tranzytowych dla migrantów próbujących dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Cały Meksyk znajduje się w centrum poważnego kryzysu migracyjnego w tym roku. Jego granice są przekraczane przez tysiące ludzi, głównie z Ameryki Środkowej oraz Haiti. Władze meksykańskie przechwyciły prawie 230 tys. z nich i odesłały ponad 82 tys. do krajów pochodzenia w okresie od stycznia do października, co jest niespotykaną liczbą od ponad 15 lat. Ponadto, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 roku, 123 tys. migrantów złożyło wniosek o azyl, co stanowi także absolutny rekord, wobec ok. 40 tys. wniosków w poprzednich latach. W wielu przypadkach handlarze ludźmi transportują ich w przepełnionych i niebezpiecznych warunkach wzdłuż południowo-wschodnich, środkowych i północnych stanów Meksyku. Meksykański rząd, który spotkał się z krytyką za sposób traktowania migrantów, rozmieścił dziesiątki tysięcy jednostek sił zbrojnych na północnej i południowej granicy, wzmacniając kontrole w ramach umowy o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migracji.

2021-12-10 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zorganizujmy tę wyjątkową Mszę w całej Polsce

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest w całym Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Inicjatorzy akcji chcą, by tego dnia wykorzystano właśnie zapomniany formularz Mszy.

– Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza – mówi Janka Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski oraz bp Zadarko (Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji).

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-15 08:36

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Marcin Konik-Korn

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję