Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: zachęcajmy do modlitwy w intencji Ojca Świętego

Zachęcajmy do modlitwy w intencji Ojca Świętego, o którą on zresztą nieustannie prosi. Kierowanie Kościołem w dzisiejszych czasach jest bardzo trudnym zadaniem. W czasie pandemii Ojcu Świętemu takiego wsparcia modlitewnego bardzo potrzeba - powiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu Polski. W piątek przypada 85. rocznica urodzin papieża Franciszka.

W trakcie spotkania rzecznik KEP przypomniał, że 17 grudnia przypadnie 85. rocznica urodzin papieża Franciszka. - To nie jest może z zasady ważne wydarzenie kościelne, natomiast z całą pewnością jest to zachęta do modlitwy w intencji Ojca Świętego - o światło dla niego - powiedział.

Jak dodał, w dzisiejszym świecie kierowanie Kościołem jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem trzeba się zmagać z różnymi nowymi wyzwaniami. - Jednym z nich jest pandemia, w której żyjemy i takiego wsparcia modlitewnego Ojcu Świętemu bardzo potrzeba. On zresztą nieustannie o tę modlitwę prosi. Zachęcajmy, by w dniu jego urodzin w tej modlitwie, w łączności z Piotrem naszych czasów zanosić Panu Bogu wszystkie sprawy Kościoła, zwłaszcza Kościoła w Polsce - dodał ks. Gęsiak SJ.

Podziel się cytatem

Rzecznik KEP przypomniał ponadto, że w niedzielę 19 grudnia o godz. 15.00 w katedrze poznańskiej odbędzie się sakra nowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Jana Glapiaka. Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Współkonsekratorami będą biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

Reklama

W tym roku 26 grudnia przypadnie Niedziela św. Rodziny. W Liście Rady KEP ds. Rodziny z tej okazji bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą, na której realizują oni swoje wezwanie do świętości i uczestniczą w życiu i misji Kościoła.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zachęca przede wszystkim do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich a równocześnie przypomina, że tegoroczna Niedziela św. Rodziny przeżywana jest w Roku Rodziny Amoris Laetitia, który ustanowił papież Franciszek 19 marca. Zakończy się on w czerwcu przyszłego roku, w czasie Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie - poinformował ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP nawiązał do obowiązujących od 15 grudnia nowych obostrzeniach, które dotyczą m.in. limitów osób obecnych w kościołach. Limity obłożenia m.in. w świątyniach, obiektach sportowych i kulturalnych zostały obniżone z 50 do 30 proc.

- Jeżeli chodzi o zasadę ograniczeń, które istnieją, tak jak we wszystkich miejscach w Polsce, one obowiązują już od dłuższego czasu. Jedyne, co się zmieniło, to limit osób, które mogą wejść do świątyń, z zastrzeżeniem, że są to osoby niezaszczepione. Ten limit może zostać zwiększony o osoby zaszczepione. Zasady przestrzegania limitów się nie zmieniły, zmieniło się tylko kryterium ilościowe. Rozporządzenie mówi, że powiększenie limitu jest możliwe pod warunkiem okazania certyfikatu covidowego. Kłopot polega na tym, że to samo rozporządzenie nie precyzuje, kto ma prawo do weryfikowania takich zaświadczeń, ponieważ wiąże się to zarówno z kwestią uprawnień pewnych osób, z dostępem do danych osobowych itd. To wszystko jest cały czas przedmiotem analizy. Widzimy pewne braki, na które nie mamy do końca odpowiedzi - dodał rzecznik KEP.

2021-12-16 11:34

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: modlitwa ma służyć naszemu nawróceniu

„W modlitwie to Bóg musi nas nawrócić, a nie my powinniśmy nawracać Boga” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej odbywającej się Dziedzińcu Świętego Damazego Pałacu Apostolskiego. Przed rozpoczęciem audiencji Franciszek rozmawiał ze zgromadzonymi tam wiernymi. Kontynuując cykl katechez o modlitwie Ojciec Święty podjął trudny temat naszych niewysłuchanych próśb.

Franciszek przypomniał, że jednym z niebezpieczeństw stojących przed nami jest brak przeżycia autentycznego doświadczenia wiary i przekształcenie naszej relacji z Bogiem w coś magicznego. Innymi słowy grozi nam, iż to nie my będziemy służyli Bogu, lecz że będziemy oczekiwali, aby On nam służył. Tymczasem Pan Jezus uczył nas w modlitwie „Ojcze nasz”, abyśmy najpierw prosili o wypełnienie woli Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję