Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem

– Prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania – powiedział 16 grudnia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W rozważaniu podkreślił, że Maryja uczy nas spotykać się z Bogiem w codzienności. – Naśladowanie Ciebie, Matko, to zadanie dla każdego z nas, ludzi wiary – zaznaczył.

Duchowny zwrócił uwagę, że „z Bogiem każda chwila jest sama w sobie wartością”. – Z Bogiem można się zawsze jeszcze czegoś spodziewać, bo On jest naszą nadzieją – kontynuował. Ks. Grabowski zauważył, że „człowiek wiary nie może tylko oglądać się wstecz, ale zawsze z nadzieją czeka na to, co przed nim, co może się dopiero zdarzyć jutro”. – Pan Bóg stale trzyma nas w niepewności, dlatego mamy nieustannie czuwać i pamiętać, żeby dobrze rozporządzać czasem, bo przecież ten czas jest własnością Boga – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” wskazał na Jana Chrzciciela jako na żywy przykład całkowicie nawróconego Bożego człowieka. Przypomniał, że prorok „nie był niewolnikiem strachu ani ludzkich względów, ale był sługą Bożego słowa i wyznawcą prawdy”. – Jan pokazał swoim przykładem, że dla Boga trzeba się zawsze poświęcać, a niekiedy nawet poświęcić życie. Czy jesteśmy w stanie to zrozumieć? – pytał ks. Grabowski.

Przyznał, że Jan Chrzciciel jest przykładem, ale i wyrzutem dla wielu wyznawców Chrystusa, „bo uczy nas, kim ma być prawdziwy chrześcijanin”. – Ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania. Dzisiejszy Jan Chrzciciel wzywa nas: nie dajcie się zwieść pozornemu blichtrowi! Nie popadajcie w religijną rutynę i przeciętność! – mówił duchowny.

Nawiązując do kończącego się roku jubileuszu 95-lecia „Niedzieli”, ks. Grabowski stwierdził, że w czasie gdy ukazał się pierwszy numer pisma, „świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, ale wydaje się, że wyzwania, które ma przed sobą pismo katolickie, pozostają te same”. – „Niedziela”, tak jak cała prasa katolicka, odważnie zmaga się z niebezpieczeństwem zamknięcia chrześcijaństwa w ciasnych ramach ludzkich poglądów czy przyzwyczajeń. Stawia czoła skrajnemu indywidualizmowi, który lansuje ideę, według której każdy staje wobec własnej prawdy – podkreślił.

Reklama

Redaktor naczelny przypomniał programowe słowa założyciela pisma bp. Teodora Kubiny: – „Niedziela” będzie unikała sporów i kłótni, a nawet gdy będzie zmuszona prostować błędy i bronić sprawy katolickiej, nie będzie zwalczała osób. „Niedziela” ma być dla czytelnika strawą duchową.

Ks. Grabowski zaznaczył, że tygodnik „wciąż trzyma ten sam kurs na ewangelizację” i pokazuje prawdziwy obraz Kościoła, opisując jego życie przez pryzmat dynamicznych parafii i wspólnot. – Stawiamy czoło powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej. Odpowiadamy zarówno na proste, jak i wymagające pogłębionej refleksji pytania, bo nasi czytelnicy są wymagający. Stąd tym bardziej czujemy się zobowiązani do przekazywania wiarygodnych treści – wyznał.

Redaktor naczelny powiedział, że „Niedziela” z wizerunkiem Maryi na winiecie „pragnie być jeszcze bardziej czytelnym i przekonującym pismem, które informuje, formuje i komentuje bez zachwiania”. Modlił się o to, by tygodnik jako wiarygodne pismo katolickie stawał się przewodnikiem na drogach wiary i docierał do coraz szerszego grona czytelników. Na zakończenie zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich redaktorów, publicystów, pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

2021-12-16 22:10

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarte w niedzielę sklepy to prawdziwy skandal

[ TEMATY ]

Niedziela

BOŻENA SZTAJNER

Otwarte w niedzielę sklepy to prawdziwy skandal. Nie można wszystkiego sprowadzać tylko do zysku z handlu. W ten jednoznaczny sposób abp Giancarlo Bregantini odniósł się do coraz bardziej rozpowszechnionego we Włoszech zjawiska świątecznego handlu.

Hierarcha odpowiadający we włoskim episkopacie za komisję sprawiedliwości i pokoju, zajmującą się problemami społecznymi związanymi także ze światem pracy przytoczył najnowszy raport organizacji konsumenckich. Wynika z niego, że w niedzielę otwartych jest 30 proc. włoskich centrów handlowych i co czwarty sklep prywatny. „Zakupy robi się sześć dni w tygodniu, w niedzielę nie jest to konieczne” – podkreślił hierarcha wskazując, że Kościół robi wciąż zbyt mało, by powstrzymać falę niedzielnego handlu.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję