Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem

– Prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania – powiedział 16 grudnia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W rozważaniu podkreślił, że Maryja uczy nas spotykać się z Bogiem w codzienności. – Naśladowanie Ciebie, Matko, to zadanie dla każdego z nas, ludzi wiary – zaznaczył.

Duchowny zwrócił uwagę, że „z Bogiem każda chwila jest sama w sobie wartością”. – Z Bogiem można się zawsze jeszcze czegoś spodziewać, bo On jest naszą nadzieją – kontynuował. Ks. Grabowski zauważył, że „człowiek wiary nie może tylko oglądać się wstecz, ale zawsze z nadzieją czeka na to, co przed nim, co może się dopiero zdarzyć jutro”. – Pan Bóg stale trzyma nas w niepewności, dlatego mamy nieustannie czuwać i pamiętać, żeby dobrze rozporządzać czasem, bo przecież ten czas jest własnością Boga – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” wskazał na Jana Chrzciciela jako na żywy przykład całkowicie nawróconego Bożego człowieka. Przypomniał, że prorok „nie był niewolnikiem strachu ani ludzkich względów, ale był sługą Bożego słowa i wyznawcą prawdy”. – Jan pokazał swoim przykładem, że dla Boga trzeba się zawsze poświęcać, a niekiedy nawet poświęcić życie. Czy jesteśmy w stanie to zrozumieć? – pytał ks. Grabowski.

Przyznał, że Jan Chrzciciel jest przykładem, ale i wyrzutem dla wielu wyznawców Chrystusa, „bo uczy nas, kim ma być prawdziwy chrześcijanin”. – Ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania. Dzisiejszy Jan Chrzciciel wzywa nas: nie dajcie się zwieść pozornemu blichtrowi! Nie popadajcie w religijną rutynę i przeciętność! – mówił duchowny.

Nawiązując do kończącego się roku jubileuszu 95-lecia „Niedzieli”, ks. Grabowski stwierdził, że w czasie gdy ukazał się pierwszy numer pisma, „świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, ale wydaje się, że wyzwania, które ma przed sobą pismo katolickie, pozostają te same”. – „Niedziela”, tak jak cała prasa katolicka, odważnie zmaga się z niebezpieczeństwem zamknięcia chrześcijaństwa w ciasnych ramach ludzkich poglądów czy przyzwyczajeń. Stawia czoła skrajnemu indywidualizmowi, który lansuje ideę, według której każdy staje wobec własnej prawdy – podkreślił.

Reklama

Redaktor naczelny przypomniał programowe słowa założyciela pisma bp. Teodora Kubiny: – „Niedziela” będzie unikała sporów i kłótni, a nawet gdy będzie zmuszona prostować błędy i bronić sprawy katolickiej, nie będzie zwalczała osób. „Niedziela” ma być dla czytelnika strawą duchową.

Ks. Grabowski zaznaczył, że tygodnik „wciąż trzyma ten sam kurs na ewangelizację” i pokazuje prawdziwy obraz Kościoła, opisując jego życie przez pryzmat dynamicznych parafii i wspólnot. – Stawiamy czoło powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej. Odpowiadamy zarówno na proste, jak i wymagające pogłębionej refleksji pytania, bo nasi czytelnicy są wymagający. Stąd tym bardziej czujemy się zobowiązani do przekazywania wiarygodnych treści – wyznał.

Redaktor naczelny powiedział, że „Niedziela” z wizerunkiem Maryi na winiecie „pragnie być jeszcze bardziej czytelnym i przekonującym pismem, które informuje, formuje i komentuje bez zachwiania”. Modlił się o to, by tygodnik jako wiarygodne pismo katolickie stawał się przewodnikiem na drogach wiary i docierał do coraz szerszego grona czytelników. Na zakończenie zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich redaktorów, publicystów, pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

2021-12-16 22:10

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

67. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

[ TEMATY ]

Apel Maryjny

Apel Jasnogórski

Bozena Sztajner/Niedziela

Dziś mija 67. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet w Polsce

2022-09-29 11:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 października będzie ważnym dniem dla archidiecezji łódzkiej. W samym centrum miasta będzie mieć miejsce I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję