Reklama

Kościół

Rzecznik Episkopatu: Kościół w Polsce jest gotów do dalszej pomocy uchodźcom, ale jej formy zależą od obu stron, w tym i rządu

Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski należy odczytywać jako pierwszy krok po dzisiejszym apelu papieża Franciszka do władz krajów europejskich w kwestii pomocy migrantom – powiedział KAI ks. Leszek Gęsiak. Rzecznik Episkopatu dodał, że w najbliższym czasie będą podejmowane dalsze kroki.

[ TEMATY ]

episkopat

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Episkopat News

Rzecznik Episkopatu pytany, czy w ślad za apelem Papieża do rządów (w tym także do polskiego), Episkopat zwróci się po raz kolejny do władz o możliwość zorganizowania przez Kościół korytarzy humanitarnych dla wybranych uchodźców, odpowiedział, że w tej kwestii stanowisko Episkopatu pozostaje niezmienne od kilku lat.

„Oświadczenie Rady Stałej jest bezpośrednią odpowiedzią na dzisiejszy apel Papieża. Jest ono bardzo jasne i bardzo konkretnie mówi o tym, że Kościół chce pomagać uchodźcom, oczywiście w zgodzie z tym na co pozwalają przepisy państwowe” – powiedział ks. Gęsiak. Dodał, że „ten apel i deklaracja padły dzisiaj, natomiast z pewnością biskupi podejmą dalsze konkretne działania w tym zakresie”.

Podziel się cytatem

Wyjaśnił ponadto, że „pomoc uchodźcom ze strony Kościoła w Polsce, o jaką zaapelował dziś papież Franciszek jest możliwa, ale w jakiej formie ona będzie prowadzona zależy od obu stron, także od rządu. Dialog w tym temacie jest potrzebny, a będzie możliwy w sytuacji, kiedy obie strony będą na to gotowe i jeśli spełnione zostaną określone możliwości prawne, na co jako Kościół nie mamy wpływu”.

2021-12-22 18:40

Ocena: 0 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Obchodzenie Halloween trudno pogodzić z istotą Wszystkich Świętych

[ TEMATY ]

Halloween

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Episkopat News

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

Obchodzenie Halloween jest trudne do pogodzenia z istotą uroczystości Wszystkich Świętych. Chrześcijanie powinni skoncentrować się na świętowaniu dobra, jakie wnieśli do Kościoła święci – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik przypomniał, że Halloween ma korzenie w wierzeniach celtyckich i wywodzi się z dawnych praktyk pogańskich, dlatego jest obce chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję