Reklama

Wiadomości

Żołnierskie święta na granicy: po służbie z opłatkiem, choinką i kolacją wigilijną

Żołnierze 16. Dywizji, którzy służą na granicy z Białorusią Boże Narodzenie spędzą na posterunkach obserwacyjnych, ale będą mieli też możliwość świętować - choć z dala od rodzin, ale z tradycyjną choinką, opłatkiem i kolacją wigilijną; chętni będą mogli też pójść na Pasterkę.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wigilia

PAP/Wojtek Jargiło

O świątecznych planach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej powiedział PAP jej rzecznik prasowy mjr Marek Nabzdyjak. W województwie podlaskim na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Dywizji, wspierają ich żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej.

Jak podkreślił mjr Nabzdyjak, najbliższe święta nie będą pierwszymi, jakie żołnierze spędzą na służbie. "Wielokrotnie, w ramach udziału w misjach zagranicznych, spędzanie świąt z dala od domu dotykało naszych żołnierzy. Więc i tym razem żołnierze spędzą ten czas wykonując swoje zadania w ramach ochrony polskich granic" - powiedział.

Pomimo służby, żołnierze w bazach na granicy będą obchodzić święta. "Odbędą się symboliczne spotkania wigilijne z udziałem dowódców i kapelanów wojskowych" - zapowiedział rzecznik. Jak wyjaśnił, w tych spotkaniach "w ramach czasu wolnego" będą mogli uczestnicy ci żołnierze, którzy akurat nie pełnią służby na przygranicznych posterunkach obserwacyjnych. Spotka się z nimi dowódca 16 Dywizji, gen. Krzysztof Radomski.

Pełna obsada żołnierzy na granicy w trakcie świąt zostanie utrzymana. "Nie planujemy zmian, bo sytuacja na granicy jest cały czas niestabilna, więc na służbie pozostaną żołnierze w tej samej sile co obecnie. Ale cały czas żołnierze są rotowani. Zaplanowaliśmy to w ten sposób, żeby ci żołnierze, którzy będą pełnić służbę w okresie świąt Bożego Narodzenia, mogli spędzić z najbliższymi okres Sylwestra i Nowego Roku" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Według rzecznika, w stołówkach i świetlicach zorganizowanych w bazach wojskowych zostaną zorganizowane świąteczne spotkania. "Nie zabraknie potraw świątecznych. Nasi wojskowi kucharze przygotują potrawy wigilijne oparte o produkty, pobrane z wojskowych oddziałów gospodarczych" - dodał.

Także wystrój tych miejsc ma być świąteczny. "Nie zabraknie symbolicznej choinki i opłatka, który zawsze towarzyszy żołnierzom podczas świąt. Bedzie składanie życzeń po poświęceniu potraw przez kapelanów" - zapowiada mjr Nabzdyjak. "Żołnierze będą mogli też uczestniczyć w pasterkach w kościołach, które znajdują się w pobliżu ich miejsc stacjonowania. Jeśli będą chcieli, to będą mieli możliwość spędzić ten czas w duchu religijnym" - dodał. (PAP)

2021-12-24 08:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór wigilijny w „Twoim Domu”

Niedziela przemyska 3/2013, str. 5

[ TEMATY ]

wigilia

Ks. Józef Gibała

Dzieci i goście zasiedli do wieczerzy wigilijnej

Dzieci i goście zasiedli do wieczerzy wigilijnej

Jasełka, niezwykli goście, życzenia świąteczne, wspólna wieczerza wigilijna i dzielenie się opłatkiem oraz Mikołaj z prezentami, o których marzyły dzieci. Tak wyglądał zorganizowany po raz pierwszy dla całej wspólnoty oratoryjnej i zaproszonych gości oraz przyjaciół wieczór wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję