Reklama

Kościół

Prymas Polski w życzeniach na Boże Narodzenie: niech naszą odpowiedzią będzie miłość

„Tej nocy i podczas tych świąt jesteśmy wezwani, aby odpowiedzieć Bogu miłością i wyjść z miłością do człowieka - tego, który cierpi, który jest zraniony i odrzucony, który uciekając przed głodem, wojną i cierpieniem szuka drogi do lepszego życia, człowieka, którego trzeba dostrzec w jego ludzkiej biedzie i samotności” - mówi w świątecznych życzeniach abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

abp Wojciech Polak

youtube.com

Metropolita gnieźnieński zwraca się do mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich Polaków w nagraniu opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej. Życząc pokoju, nadziei i odkrywania miłości Boga przypomina, że w imię tej właśnie miłości Bóg „wkracza w ludzkie cierpienie, idzie właśnie tam, gdzie nasz świat jest najsmutniejszy, najnędzniejszy, tam, gdzie wołanie o pomoc jest najgłośniejsze”.

„Życzę, by Święta Narodzenia Pańskiego były dla Was wszystkich czasem odkrywania takiej właśnie miłości Boga” - mówi Prymas Polski.

„Niech spotkanie z Nowonarodzonym Panem wleje otuchę w nasze serca przepełnione tak często lękiem, smutkiem i niepewnością. On, Bóg Mocny, niech odnawia nasze wewnętrzne siły, uleczy z bezsilności, pokona pokusę rezygnacji i wycofania. Życie Boga płynie w żyłach ludzkości! Nie lękajmy się, bo przyszedł Ten, który jest Miłością, który w nasze ludzkie troski i zmagania wnosi swoje życie i światło” - podkreśla abp Polak.

Podziel się cytatem

Reklama

Ale święta Bożego Narodzenia mówią też o człowieku, o którym Prymas Tysiąclecia mówił że jest „rzeczą najważniejszą, choćby leżał w żłobie, w pieluchach, okazując się w całej swej nędzy”. Człowiek w prawdzie całej swej ludzkiej godności i wielkości swego człowieczeństwa.

„Tej nocy i podczas tych świąt jesteśmy więc wezwani, aby odpowiedzieć Bogu miłością. I jesteśmy wezwani, by wyjść z miłością do człowieka, do tego, który cierpi, do tego, który jest zraniony i odrzucony przez innych, do tego, który uciekając przez głodem, wojną i cierpieniem szuka drogi do lepszego życia, do tego, który oczekuje na naszą pomoc, do tego, którego trzeba dostrzec w jego ludzkiej biedzie i samotności” - podkreśla metropolita gnieźnieński.

„Wyjdźmy ku człowiekowi!”

„Niech Ten, który przychodzi jako prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek doda nam sił i mocy. Niech będzie źródłem nadziei i przywraca nam zdolność do wzajemnej miłości” - prosi abp Polak cytując na koniec raz jeszcze kard. Wyszyńskiego: „Straszna rzecz człowiek – dla tyranów. Wielka rzecz człowiek – dla jego przyjaciół, dla przyjaciół ludzi i przyjaciół Boga!”

2021-12-24 10:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak o wizycie ad limina: pomoc migrantom, przygotowanie do małżeństwa, ochrona małoletnich

[ TEMATY ]

Rzym

ad limina

abp Wojciech Polak

Episkopat News

Pomoc migrantom na wschodniej granicy Polski, wnioski płynące dla duszpasterstwa z adhortacji „Amoris laetitia”, rola biskupa w ochronie małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym – to główne tematy dzisiejszych spotkań trzeciej grupy polskich biskupów, przebywających w Rzymie z wizytą ad limina.

Są to hierarchowie z metropolii warszawskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej, częstochowskiej, ordynariatu polowego Wojska Polskiego oraz z trzech eparchii greckokatolickich.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję