Reklama

Europa

Kontrowersyjne dekoracje świąteczne w europejskich miastach: odwrócone krzyże, jednorożce...

Tegoroczne dekoracje świąteczne w wielu w europejskich miastach nie zawsze oddają ducha świąt Bożego Narodzenia. Szopka z narządami płciowymi, odwrócone krzyże, wielki jednorożec - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób umieszczonych w przestrzeni publicznej, o których piszą światowe agencje.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Twitter/AugustKuentzman

W Hiszpanii przed świętami Bożego Narodzenia nie ustawały protesty katolickich organizacji w sprawie obrażania uczuć religijnych dekoracjami, które wyśmiewają symbole wiary. Jeden z konfliktów toczy się pomiędzy Hiszpańską Fundacją Chrześcijańskich Prawników, a właścicielami cukierni w centrum Sewilli, którzy umieścili w witrynie szopkę z postaciami w kształcie narządów płciowych.

Z kolei w centrum Grenady ozdoby świetlne przedstawiają odwrócone krzyże, co zostało uznane przez wielu katolików za satanistyczną symbolikę.

We Francji, w miastach rządzonych przez lewicę i ekologów choinki są zastępowane przez sztuczne drzewka lub rzeźby ze szkła i tworzyw sztucznych. W przestrzeni publicznej z uwagi na dążenie do zachowania laickości nie można zbudować żłóbka ani postawić figur Jezusa czy Matki Boskiej. W zakładach pracy, szkołach, urzędach, mediach czy sklepach Francuzi nie życzą sobie wesołych świąt Bożego Narodzenia, ale "dobrych, wesołych świąt końca roku".

Podziel się cytatem

Reklama

W szwedzkim Malmoe kontrowersje wzbudziła świąteczna dekoracja w postaci szaro-niebieskiego sześciometrowego jednorożca. Rzeźba jako symbol ruchu LGBT po raz pierwszy została odsłonięta latem w czasie festiwalu Pride. Wówczas figura miała kolory tęczy. W ulicznej sondzie telewizji SVT mieszkańcy uznali postać zimowego jednorożca za "kiczowatą". Krytykowany jest też jego koszt - 1,2 mln koron (120 tys. euro).

W Finlandii na placach nie są stawiane jednorożce, ale za to przerażający stary dziad ubrany w brudne łachmany. To Joulupukki, który jest bardziej tradycyjną postacią związaną z okresem bożonarodzeniowym niż znana dziś powszechnie postać św. Mikołaja z Rovaniemi. Siwy dziad czy kozioł pozostaje aktualnym elementem dekoracyjnym, np. w formie filcowych figurek czy słomianych ozdób choinkowych.

Berlin promuje zaś reprezentacyjną ulicę Kurfuerstendamm jako "najdłuższą w Europie iluminację uliczną na Boże Narodzenie" - 140 tys. lampek oświetla czterokilometrowy trakt. Dekoracje mają neutralny charakter: dominują gwiazdki, dziadki do orzechów, bałwanki, jelonki, choinki, paczki "z prezentami", bombki.

We Włoszech telewizja RAI w popularnym programie piętnuje natomiast świetlne dekoracje w miastach, które są po prostu nieprzemyślane, nieestetyczne, a czasem mają nawet seksualne konotacje.

Podziel się cytatem

Zupełnie inny problem mają Bułgarzy. Według mieszkańców Sofii, jest ona najsmutniejszym europejskim miastem. Zdaniem Bułgarów jedyna udekorowana choinka w centrum wygląda mizernie, a na ulicach brakuje świateł i girland. Czasem dekoracje można wypatrzeć w witrynach sklepów. Są to symbole noworoczne lub gwiazdki, renifery czy Mikołaje kojarzone z bardziej konsumpcyjną niż religijną stroną Bożego Narodzenia.(PAP)

2021-12-24 13:09

Ocena: +7 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie pod zaborami

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 62-63

[ TEMATY ]

historia

Boże Narodzenie

ketrzyn.wm.pl/archiwum Dariusza Andrzejewskiego

Tradycje związane z ulubionymi świętami Polaków miały wpływ na podtrzymywanie narodowej tożsamości w czasach niewoli.

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta” – nuci głos w tle gwiazdkowej reklamy. W reklamach jest po prostu sielanka, nie widać tego, co przed, ani tego, co potem. Tylko tę jedną świąteczną chwilę wśród dzwoniących dzwonków sań...

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję