Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski w kopalni soli w Wieliczce: otwórzmy serca na przyjście Bożego Dzieciątka

- Otwórzmy się na Chrystusa, na Boże Dzieciątko, które narodziło się w Betlejem w grocie i zostało złożone do żłobu. Otwórzmy się na Jego obecność i pozwólmy, aby nam błogosławił - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pasterki w Kopalni Soli w Wieliczce.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

W homilii abp Jędraszewski stwierdził, że narodziny Jezusa stało się przełomowym wydarzeniem, ponieważ dzieje ludzkości zaczęto dzielić na czas przed i po przyjściu Syna Bożego. Wskazał, że liturgia Bożego Narodzenia wciąż powtarza prawdę, że Boży Syn stał się człowiekiem, by ludzie mogli stać się dziećmi Bożymi.

– Mamy w sobie jako dzieci Boże szczególną świadomość i powód do dumy: możemy do Boga mówić „Ojcze”, a dokładniej „Abba” – „Tatusiu”. Między nami a Bogiem Ojcem została nawiązana szczególna nić pełna ciepła, zaufania, która sprawia, że do Boga możemy mówić tak, jak do naszych ukochanych ojców – powiedział metropolita krakowski.

Duchowny podkreślił, że odkrywamy swą człowieczą godność w Chrystusie Jezusie jako Jego bracia w człowieczeństwie oraz, że myśl tę wielokrotnie wyrażał św. Jan Paweł II podkreślając, że tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia samego siebie i wie co kryje się w ludzkich sercach.

– Stąd wezwanie papieża, ale także przesłanie całych tych świąt: otwórzmy się na Chrystusa, na Boże Dzieciątko, które narodziło się w Betlejem, w grocie i zostało złożone do żłobu. Otwórzmy się na Jego obecność i pozwólmy, aby nam błogosławił. Nam, naszej ojczyźnie, naszym domom, miastom i wioskom – powiedział abp Jędraszewski.

2021-12-24 16:15

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież udzielił błogosławieństwa na Boże Narodzenie Miastu i światu

[ TEMATY ]

papież

Boże Narodzenie

błogosławieństwo

Franciszek

Włodziemierz Rędzioch

Niech Jezus przemieni obojętność w bliskość, a odrzucenie w przyjęcie – powiedział papież Franciszek 25 grudnia z loggii bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jak co roku w uroczystość Bożego Narodzenia udzielił on błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). W poprzedzającym go przemówieniu poruszył najważniejsze problemy współczesnego świata, szczególnie wiele uwagi poświęcając dzieciom – „ofiarom dzisiejszego Heroda”. Na Placu św. Piotra zgromadziło się ponad 80 tys. wiernych z Włoch i całego świata, m.in. widać było flagi polskie.

Niech Syn Boży, którego narodzenie wspominamy dzisiaj i „który jest zbawieniem każdej osoby i każdego narodu”, skruszy twardość serc wielu mężczyzn i kobiet – życzył Ojciec Święty. Przypomniał, że w czasie tego Bożego Narodzenia „płynie wiele łez wraz ze łzami Jezusa”. Zwrócił również uwagę, że Zbawca tego świata przypomina, że to „osoby pokorne, pełne nadziei w dobroć Boga, przyjmują Jezusa i rozpoznają Go”.

CZYTAJ DALEJ

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję