Reklama

Polska

Pasterka na Jasnej Górze: modlitwa o pokój w sercach i na świecie

Boże Narodzenie nie jest tylko pamiątką z przeszłości, wydarzeniem, jakie dokonało się ponad dwa tysiące lat temu, ale jest wydarzeniem, które dokonuje się nieustannie tu i teraz, w sercu każdego człowieka, który wierzy i pragnie spotkać Jezusa - przypomniał podczas Pasterki na Jasnej Górze generał Zakonu Paulinów. Uroczystą Mszę św. w bazylice celebrowało kilkudziesięciu ojców paulinów, którzy tradycyjnie wigilijny wieczór przeżywają w częstochowskim klasztorze, swym największym domu zakonnym. Z Jasnej Góry popłynęła modlitwa za Kościół i Ojczyznę, za rodaków w kraju i na emigracji, za samotnych i tych, którzy z powodu pełnionej społecznej służby i zawodów nie zasiedli przy rodzinnym stole.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pasterka

Episkopat News

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że Boże Narodzenie to tajemnica pokoju, bo w betlejemskiej grocie rodzi się dla nas Bóg - Książę Pokoju. Jak zaznaczył „czasem nasze lęki i niepokoje, trudne doświadczenia, które są teraz częścią naszego życia - gdy załamuje się zdrowie, zrujnowane jest małżeńskie i rodzinne życie; gdy pojawiają się poważne problemy w pracy; gdy zagrożony jest pokój i bezpieczeństwo na całym świecie; gdy przychodzi nam zmagać się z uciążliwą pandemią koronawirusa; ze śmiercią wielu bliskich osób, mogą nam przysłonić Boga, ale pomimo naszych lęków i obaw wraz z tym jedynym i wyjątkowym Nowonarodzonym przychodzi do nas nowa nadzieja, przychodzi pokój”.

Kaznodzieja podkreślał jednak, że prawdziwy pokój w naszych sercach będzie wtedy, gdy uporządkujemy nasze relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem. - Gdy wyznacznikiem naszego sumienia będzie Dekalog i Boże prawo wypisane w sercach, a nie społecznościowe portale i kolejne sensacyjne medialne doniesienia; gdy, jak zachęcał nas Jan Paweł II, będziemy ludźmi sumienia potrafiącymi wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, lęków i strachu i angażować się w dobro, pomnażać je w sobie i wokół siebie - mówił o. generał.

Zachęcił, aby naszym doradcą nie był strach i lęk, ale Bóg i czyste sumienie. - Niech nasze rodziny i wspólnoty będą napełnione pokojem, a nie obmową i osądem. Nasze życie to codzienność, w której nie ma czynów małych i wielkich, jest tylko mała lub wielka miłość i życzliwość. Jeśli w miejsce otwartości i życzliwości wejdzie nienawiść, to do czego doprowadzimy świat, nie tylko ten wielki, ale także ten nasz mały rodzinny świat? - pytał.

O. Arnold Chrapkowski przypomniał, że „Książe Pokoju rodzi się w nas i przez nas w sercach innych ludzi, w konkretnych czynach i wydarzeniach codzienności”.

- Tak jak Maryja i Józef mamy bronić najcenniejszych wartości w naszym życiu: nie można pozwolić wydrzeć nam Jezusa, nie możemy pozwolić i dopuścić do rozbicia rodziny, która jest miejscem rodzenia się życia, jest naszym małym Betlejem. Te wartości musimy chronić przed zniszczeniem - apelował.

Reklama

Wobec niepokojących wydarzeń ostatnich miesięcy, gdy „widzimy jak nieskuteczne są polityczne pakty oparte na chłodnych kalkulacjach zysków i strat, gdy widzimy jak życie organizowane jest przez wojny, nieprzyjaźnie”, zachęcał do modlitwy o pokój, w naszej Ojczyźnie i na świecie.

Jak przypomniał o. Generał pokój jest owocem Bożego Narodzenia i od każdego z nas zależy, czy ten pokój stanie się jego udziałem. - Bóg uczynił wszystko, co było w Jego mocy, aby nas swoim pokojem ubogacić, aby ten pokój wlać w nasze serce, w nasze rodziny i wspólnoty, w ludzi, w których sobie upodobał. Ten pokój odnajdzie w sobie każdy, kto pozwoli, aby w jego sercu narodził się Jezus, Książę Pokoju - podkreślał.

- I to jest zadanie dane nam przez Boga: pozwolić, aby Jezus, Książę Pokoju narodził się w naszym sercu i byśmy idąc z Bogiem w sercu byli twórcami pokoju - powiedział kaznodzieja.

Jak zauważył „historia i teraźniejszość pokazuje, że pokoju nie możemy w pełni osiągnąć wyłącznie siłami ludzkimi” i dlatego w noc Bożego Narodzenia prosimy Dziewicę Maryję, która zrodziła Księcia Pokoju, by wyjednała nam u Boga bezcenny dar pokoju: pokoju w naszych sercach, w rodzinach, w Ojczyźnie, w całym świecie.

Na zakończenie Mszy św. Pasterskiej życzenia złożył przeor Jasnej Góry. – Życzę, aby w waszym życiu zawsze znajdował gościnę Ten, który dobrowolnie stał się jednym z nas. Niech błogosławi na każdy dzień, a Ta, którą wybrał na swoją ziemską matkę niech z macierzyńską czułością otacza wasze rodziny i przyjaciół – mówił m.in. o. Samuel Pacholski.

Orawę muzyczną Pasterki przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani" oraz jasnogórska kapela.

Tradycyjnie po Pasterce ojcowie, bracia i wierni udali się na zewnątrz bazyliki, do jasnogórskiej szopki. Tam generał paulinów złożył figurkę Dzieciątka Jezus w żłóbku inaugurując adorację Nowonarodzonego.

2021-12-25 09:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: świat zawsze był, jest i będzie w dłoniach Boga

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pasterka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Świat pomimo wszystko, jest wezwany, aby przyjąć betlejemskie orędzie wyzbycia się lęku, bojaźni, strachu, gdyż zawsze był, jest i będzie w dłoniach Boga – podkreślał w homilii biskup świdnicki Ignacy Dec podczas Pasterki w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla wypalonych

2022-07-26 09:56

Niedziela Ogólnopolska 31/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Adobe Stock

Czy kilkudniowy czas ciszy i milczenia może przemienić ludzkie życie? Jak pokazują świadectwa uczestników rekolekcji ignacjańskich – zdecydowanie tak! Sprawdzamy, w czym tkwi fenomen ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli.

To był taki czas, w którym wychodziłam z różnych życiowych zawirowań. Miałam stany depresyjne, dużo czasu spędzałam w domu. Poczułam zaproszenie do odbycia tych rekolekcji. Były to początki mojego nawrócenia – rozpoczyna swoją opowieść p. Aneta, która w rozmowie z Niedzielą wspomina swoje pierwsze rekolekcje ignacjańskie. – Pierwsze dni były dość trudne. Niełatwo jest nagle zostawić cały świat zewnętrzny, to, czym żyje się na co dzień. Zasady były tam bardzo restrykcyjne. Nie mogliśmy nawet nawiązywać kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami, należało patrzeć na obuwie. Z perspektywy czasu widzę, że jest to coś wspaniałego i bardzo dużo mi dało – opowiada z przejęciem 40-latka z archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję