Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych

– Bóg przychodzi po to, żeby zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny – powiedział w uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Witając uczestników liturgii, o. Samuel Pacholski podkreślił, że nadejście Jezusa Chrystusa „oznacza dla nas wszystkich triumf dobra i mocy Bożej nad każdym złem”. – Przychodzi w postaci bezbronnego dziecka, aby każdy człowiek, nawet najbardziej bezbronny, doświadczający przemocy, zła i niesprawiedliwości, nigdy nie czuł się w tym trudnym doświadczeniu osamotniony – zaznaczył przeor Jasnej Góry.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Wskazał, że „Chrystus przychodzi po to, abyśmy lepiej zrozumieli sami siebie”. – Bez Niego nie potrafimy tego uczynić – wyjaśnił. Dodał, że „Jego Wcielenie jest odnowieniem naszej natury, jest powrotem do jej pierwotnego piękna”. Zachęcił, aby nasza modlitewna postawa wyraziła „głęboką wdzięczność i radość, aby Bóg przyszedł ze swoimi darami także dzisiaj do nas i umocnił nas w naszym chrześcijańskim powołaniu”.

– Już sam fakt naszego zjednoczenia na modlitwie w imię Jezusa, które tłumaczy się: „Bóg zbawia”, stawia nas we właściwej relacji i w obliczu prawdy o nas samych – kim jesteśmy wobec Boga i siebie nawzajem – zauważył w homilii abp Depo. Przypomniał, że Bóg jest źródłem życia „i nie ma niczego, co byłoby poza Bogiem”, a przez Chrystusa „otrzymaliśmy łaskę i prawdę nowego życia”.

– Jezus Chrystus jest dowodem, że Bóg wysłuchał ludzkiego wołania, które powtarzaliśmy w okresie Adwentu: „Niebiosa, spuśćcie rosę z góry! Sprawiedliwego wylejcie chmury! Wstrzymaj, o Boże, swoje zagniewanie i grzechów naszych zapomnij już, Panie!” – kontynuował metropolita częstochowski.

– Odpowiedź, jaką Bóg dał, już nie tylko przez proroków i na różne sposoby, jak zaznaczył autor Listu do Hebrajczyków, kiedy dał nam Syna, przekroczyła nasze oczekiwania, stając się solidarnością Bożej i ludzkiej natury dla naszego odkupienia – przyznał. Podkreślił, że tej tajemnicy nie pojmie rozum ludzki, dlatego trzeba przed nią przyklęknąć. – Tylko Bóg, który jest wspólnotą miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, mógł wybrać taką drogę zbawienia – powiedział abp Depo.

Reklama

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim metropolita częstochowski przypomniał: „Bóg jest wierny i dotrzymuje obietnicy danej w raju wobec pierwszych rodziców. Przychodzi na ziemię Jego Syn i przywraca utracony porządek stworzenia w nas, stworzonych na obraz i podobieństwo Boże. Dostrzegamy więc oczyma wiary, że nie zawiódł nadziei Adama i Ewy, i całej ludzkości. Nie zawiedzie i naszej”.

– Bóg oczekuje naszej osobistej odpowiedzi na Jego miłość objawioną w Synu – podkreślił metropolita częstochowski. Wskazał, że Bóg przychodzi po to, żeby „zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny”.

Karol Porwich/Niedziela

– Bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych. Chrystus przyszedł na świat także po to, aby ukazać prawdziwą miarę człowieczeństwa, by przypomnieć nam powołanie do godności dzieci Boga i do stawania się do Boga podobnym przez nasze słowa i czyny płynące z wiary i wzajemnej miłości – tłumaczył abp Depo.

Zaznaczył, że największym skarbem dla żony jest mąż, dla męża – żona, dla ich obojga – dzieci, a dla narodu i Kościoła – rodzina. – Ta prawda pozwoli nam przeciwstawić się wszelkim atakom na rodzinę, na sakramentalne małżeństwo, na Bożego ducha w narodzie polskim – ocenił.

Metropolita częstochowski życzył wiernym „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim na wzór Maryi i Józefa w tym nowym, nieznanym nam roku 2022”.

Podczas Mszy św. śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. s. Marii Bujalskiej, który po zakończeniu liturgii dał koncert kolęd.

2021-12-25 12:52

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Kościół przygotowuje liturgię domową na Boże Narodzenie

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Konferencja Biskupów Niemieckich wyda liturgię domową na Boże Narodzenie przygotowaną specjalnie dla osób, które z powodu pandemii koronawirusa nie wezmą udziału w świątecznych nabożeństwach. Poinformował o tym rzecznik episkopatu Niemiec, Matthias Kopp.

“Prawdopodobnie już pod koniec przyszłego tygodnia w całych Niemczech będą dostępne dwie broszurki z liturgią domową na czas Bożego Narodzenia”, zapowiedział Kopp. Te publikacje będą zawierały Ewangelię na Boże Narodzenie, kolędy oraz dwie modlitwy. Broszura, którą wydadzą wspólnie Konferencja Biskupów Niemieckich i Rada Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), będzie miała też wersję elektroniczną w internecie. Ponadto episkopat katolicki przekaże pół miliona wydrukowanych egzemplarzy do diecezji, podobnie uczyni też Kościół ewangelicki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz na Jasnej Górze: Obyśmy nie ustali w dzieleniu się z innymi i w pomocy Ukraińcom

2022-08-15 10:16

BPJG

- Wobec naszych braci w potrzebie staliśmy się zbiorowym miłosiernym samarytaninem, obyśmy wytrwali, oby nie zabrakło nam zdolności do wyrzeczenia. Prawdziwe obdarowywanie drugich to dawanie kosztem siebie, a nie tym, co nam zbywa, mówił na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy.

- Módlmy się o pokój - zachęcał kard. Kazimierz Nycz i wyjaśniał, że problem pokoju dzisiaj to nie tylko kwestia, choć przede wszystkim, wojny na Ukrainie, w sąsiednim kraju, blisko nas, ale jest to kwestia ogólnego niepokoju, który pogrąża dzisiejszy świat.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Premier Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

2022-08-16 13:25

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję