Reklama

Polska

Prymas Polski w Boże Narodzenie: świętujemy przyjście Jezusa!

„Narodzenie Jezusa jest wydarzeniem, od którego historia nie może uciec. Może próbować nadać mu odmienny sens. Może je wtłoczyć w ramy komercji i konsumpcjonizmu. Może usiłować przeżywać je bez Jezusa. Nie może jednak przed nim uciec” - mówił w uroczystość Bożego Narodzenia Prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

Gniezno

abp Wojciech Polak

PAP/Paweł Jaskółka

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 25 grudnia rano Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. W homilii nawiązał do niedawnych rozważań papieża Franciszka o przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. Czy prawdziwe Boże Narodzenie oznacza, że nie możemy świętować? - pytał papież. „Ależ nie, świętuj, jedz wszystko, ale rób to z Jezusem, to znaczy z pokojem w sercu. Urządźcie przyjęcie, dajcie prezenty, ale nie zapominajcie o Jezusie” - prosił Franciszek.

„Świętujemy więc Boże Narodzenie. Świętujemy przyjście Jezusa. Świętujemy Jego obecność. Ktoś mówił, że to nade wszystko rozpoczęta obecność. Ale to także w jakimś sensie zobowiązująca obecność” - mówił w homilii abp Polak podkreślając, że Bóg nie dał nam „czegoś”, ale dał nam swojego jedynego Syna, „w Nim traktuje nas jak swoje umiłowane dzieci”. Nie można nie widzieć, że to się po prostu wydarza, że to jest.

„Narodzenie Jezusa jest wydarzeniem, od którego historia nie może uciec. Może próbować o nim zapomnieć. Może próbować nadać mu odmienny, całkiem inny sens. Może podjąć wysiłek, by je w pewnym sensie spróbować jakoś przeformatować. Może je wtłoczyć w ramy komercji i konsumpcjonizmu. Może usiłować przeżywać je bez Jezusa. Nie może jednak przed nim uciec. Narodziny Jezusa są bowiem wydarzeniem uniwersalnym, dotyczącym wszystkich ludzi. By to jednak dostrzec, poznać i przyjąć potrzeba pokory” - wskazał abp Polak.

Reklama

Bez pokory - mówił dalej Prymas - nie można spotkać Boga i nie można doświadczyć zbawienia. Bez pokory nie można spotkać bliźniego, brata i siostry, żyjących obok nas.

„Pycha bowiem zaślepia. Sprawia, że to, co się wydarza, także przyjście Boga do nas, usiłujemy sobie i dla siebie zawłaszczyć. Nie potrafimy dostrzec, że w tym przyjściu Słowa jest zawarte wezwanie do miłości bliźniego, że ono nas do tego uzdalnia i motywuje, że wskazuje drogę, którą trzeba przemierzyć” - podkreślił metropolita gnieźnieński życząc na koniec, by świętowanie Bożego Narodzenia uczyniło nas bardziej wrażliwymi, troskliwymi i konkretnymi w miłości.

2021-12-25 13:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów: Nie wam mają służyć, lecz wy macie służyć innym

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Także dziś, a może bardziej jeszcze właśnie dziś wymagane jest od nas nie tylko działanie, ale bycie” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

Eucharystia celebrowana była przed południem z udziałem ograniczonej liczby księży. Zgodnie z zaleceniem abp. Wojciecha Polaka do katedry gnieźnieńskiej przyjechali jedynie księża dziekani lub – w przypadku gdy dziekan nie mógł być obecny – jeden kapłan z dekanatu w zastępstwie.

CZYTAJ DALEJ

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych

2022-07-04 17:26

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

niepełnosprawność

Katarzyna Krawcewicz

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych odbył się 28 czerwca w Zielonej Górze.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Petra”. W zmaganiach wzięło udział 6 drużyn. - Takie wydarzenie jest bardzo potrzebne. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego turnieju czekają na to przez cały rok. Ćwiczą podczas swoich zajęć rehabilitacyjnych w ośrodkach. Tutaj mogą się pokazać, wykazać i zaistnieć – mówi Krystyna Pustkowiak. – To też okazja do integracji, również z wolontariuszami, którzy pomagają nam w zorganizowaniu takich akcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję