Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

Grzegorz Gałązka

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

„Szopka stanowi bliskie i jakże wymowne przedstawienie Bożego Narodzenia - przypomniał Jan Paweł II. - To element naszej kultury i sztuki, ale przede wszystkim znak wiary w Boga, który w Betlejem przyszedł «zamieszkać wśród nas» (J 1, 12) - powiedział Ojciec Święty w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 12 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie. Oto treść papieskich rozważań:
„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i w wielu miejscach szykuje się już szopkę, jak tu, na Placu św. Piotra. Obojętnie, mała czy duża, prosta czy wyszukana.
Jak każdego roku, za chwilę poświęcę figurki Dzieciątka Jezus, które w Świętą Noc umieszczone zostaną w szopkach, w których są już św. Józef i Matka Boża - milczący Świadkowie wzniosłej Tajemnicy. Swoim pełnym miłości spojrzeniem zachęcają nas Oni, byśmy czuwając i modląc się, przyjęli Boskiego Zbawiciela, który przybywa, przynosząc światu radość Bożego Narodzenia.
Ta sama radość wzywa nas, abyśmy z góry cieszyli się tą dzisiejszą trzecią niedzielą Adwentu, zwaną niedzielą «Gaudete». Prośmy Dziewicę oczekiwania, ażeby żywe było w nas, chrześcijanach, i we wszystkich ludziach dobrej woli pragnienie spotkanie bliskiego już Pana”.

Jan Paweł II do Polaków

Jan Paweł II złożył życzenia świąteczne prawie 600 rodakom obecnym na audiencji ogólnej 15 grudnia w Watykanie. Podziękował im za prezenty przywiezione z Tatr i Koszalina. Były wśród nich m.in. pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu przetłumaczony na gwarę góralską, a także choinki, bombki, opłatki i woskowa figurka Dzieciątka Jezus.
Streszczając po polsku katechezę, Papież stwierdził, że omawiany w niej Psalm 72 [71] „przedstawia pobożnego, sprawiedliwego władcę, obrońcę biednych i uciemiężonych (por. ww. 72, 12-13), w którym tradycja chrześcijańska odczytuje oblicze Jezusa Chrystusa”.
Ojciec Święty powiedział następnie: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich moich rodaków. Witam bp. Kazimierza Nycza i władze Koszalina. Dziękuję za gest życzliwości ze strony Waszego miasta. Szczególnie pozdrawiam pielgrzymkę z Zakopanego i wojskową orkiestrę Podhalańczyków. Bóg zapłać za śpiewy i muzykę. Jestem wdzięczny za choinki, które co roku przywozicie, żeby przypominały mi umiłowane Podhale, góry i strony rodzinne. Zawieźcie ten nastrój Bożego Narodzenia do Waszych rodzinnych domów. Niech Chrystus wszystkim błogosławi. Wesołych i dobrych świąt Bożego Narodzenia!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 15 grudnia 2004 r.

Papieskie orędzie na 91. Dzień Migranta i Uchodzcy

Na konieczność rzeczywistej integracji migrantów w krajach ich przyjmujących, ale bez utraty przez nich poczucia tożsamości i odrębności narodowej, zwraca uwagę Jan Paweł II w orędziu na 91. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 16 stycznia 2005 r. Dokument ten, zatytułowany Integracja międzykulturowa, ogłosiło 9 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Integracja przybyszów w krajach, które ich przyjmują, jest hasłem często używanym dla określenia konieczności prawdziwego włączenia się migrantów w życie tych krajów, zwykle jednak towarzyszą temu rozbieżności co do dokładnego określenia tego pojęcia - pisze Ojciec Święty. W tym kontekście przypomniał stanowisko, zaproponowane przez instrukcję Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących Erga migrantes caritas Christi z 14 maja br.
Dokument widzi w integracji nie asymilację prowadzącą do pomniejszania lub zapominania własnej tożsamości kulturalnej przez migrantów, ale raczej drogę do ich otwarcia się na wartości społeczeństw, które ich przyjmują, i przyczynienia się w ten sposób do wzajemnego wzbogacania się. Jest to długi proces, zmierzający do kształtowania społeczeństw i kultur i sprawiający, że w coraz większym stopniu odzwierciedlają one różnorodne dary Boga dla ludzi - podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że imigrant winien podejmować niezbędne kroki na drodze do włączania się w społeczeństwo, takie jak poznanie języka danego kraju i dostosowanie się do miejscowych praw i wymogów pracy, aby uniknąć niepotrzebnego zróżnicowania.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że chrześcijanie, świadomi nadprzyrodzonego działania Ducha Świętego, potrafią uznać obecność w różnych kulturach „bezcennych składników religijnych i ludzkich”, które mogą ofiarować mocne podstawy wzajemnego porozumienia. Należy więc łączyć zasadę poszanowania różnic kulturowych z troską o niepodważalne wartości wspólne jako oparte na powszechnych prawach człowieka. Papież przywołał często cytowany przez siebie podczas spotkań z młodzieżą świata werset z 21. rozdziału Księgi Izajasza, mówiący o czuwaniu, podkreślając, że wszyscy wierzący winni się stawać „strażnikami poranka”.

Reklama

Adwentowa Msza św. dla studentów

Człowiek nie dotrze do prawdy o własnych siłach, wykorzystując jedynie zdobycze nauki, ponieważ jest to możliwe „tylko dzięki pełnemu miłości spojrzeniu Chrystusa”. Jan Paweł II przypomniał o tym studentom uczelni rzymskich, uczestniczącym 14 grudnia wieczorem w tradycyjnej adwentowej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej.
W Eucharystii wzięli udział słuchacze wyższych uczelni i kapelani z wielu krajów Europy, przybyli na kilkudniowe spotkanie w ramach przygotowań do przyszłorocznego XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, wśród nich także Polacy z bp. Markiem Jędraszewskim.
W kazaniu, nawiązując do Roku Eucharystii, Papież zwrócił uwagę, że „w obliczu Tajemnicy Eucharystycznej zmuszeni jesteśmy weryfikować prawdziwość naszej wiary, naszej nadziei i naszej miłości (...). Nie można być obojętnym, gdy Chrystus mówi: «Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba»” (J 6, 51).
Jan Paweł II zachęcił studentów, by nie przestawali poszukiwać Chrystusa, „odkrywając w Jego oczach pociągający blask dobroci i piękna”. „To tajemnicze odbicie Jego miłości niech będzie światłem towarzyszącym zawsze Waszej drodze” - życzył młodzieży Ojciec Święty.

Reklama

Audiencja dla Szefa dyplomacji Iraku

Po wizycie w Watykanie ministra spraw zagranicznych Iraku Hoshyara Zebariego, który przyjęty został przez Jana Pawła II 13 grudnia, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że przedmiotem rozmów była sytuacja w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Szef irackiej dyplomacji spotkał się także z kard. Angelo Sodano, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
„Minister podziękował Jego Świątobliwości oraz jego współpracownikom za pomoc okazywaną zawsze Irakowi oraz zapewnił o zaangażowaniu swego rządu w krzewienie wolności religijnej, a w szczególności obronę wspólnot chrześcijańskich - powiedział Navarro-Valls i dodał: - W czasie obu spotkań potępiono raz jeszcze bolesną plagę terroryzmu, wyrażając nadzieję na szybkie przywrócenie szacunku dla wartości moralnych, które stanowią podstawę każdej cywilizacji”.

Bp A. Dziemianko - biskupem pomocniczym w Mińsku-Mohylewie

14 grudnia Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Antoniego Dziemiankę. Będzie on wspierał w zarządzaniu tą rozległą jednostką kościelną 90-letnego kard. Kazimierza Świątka, który jest także administratorem apostolskim terytorialnie jeszcze większej diecezji pińskiej. Sędziwy kard. Świątek nie miał biskupa pomocniczego w archidiecezji mińsko-mohylewskiej od ponad półtora roku, tzn. od mianowania 17 kwietnia 2003 r. bp. Cyryla Klimowicza biskupem diecezji św. Józefa w Irkucku. W diecezji pińskiej, która jest największa na Białorusi, Kardynała wspiera bp Kazimierz Wielikosielec OP.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję