Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

175 mln osób mieszka poza swoją ojczyzną

175 mln osób mieszka poza swoją ojczyzną, z czego 56 mln w Europie, 50 mln w Azji, 41 mln w Ameryce Północnej, 16 mln w Afryce, po 6 mln w Ameryce Łacińskiej i w Oceanii. Liczby te podał ks. Michael A. Blume - werbista, podsekretarz w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych - w czasie prezentacji papieskiego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w 2005 r.
W czołówce krajów imigracji znajdują się Stany Zjednoczone (35 mln osób, z czego 480 tys. Polaków), Federacja Rosyjska (13 mln), Niemcy (7 mln - w tym 301 tys. Polaków), Indie, Francja i Kanada (po 6 mln), Arabia Saudyjska (5 mln). Ks. Blume przypomniał różnicę między integracją, która wzbogaca kraj imigracji, i asymilacją, która zubaża imigranta. „Prawdziwa integracja ma miejsce wtedy, kiedy zachodzi wymiana między imigrantem a ludnością autochtoniczną i dotyczy nie tylko aspektu gospodarczego, ale również kultury. Obie strony muszą być gotowe do podjęcia dialogu, który jest motorem integracji. I tu do głosu dochodzi misja społeczności chrześcijańskiej, która powinna przyczynić się do tego, aby relacje między imigrantami i autochtonami - jak pisze Jan Paweł II - wychodziły poza ramy zwykłej tolerancji i zrodziły wzajemną sympatię” - powiedział ks. Blume.

Austria

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju jest źródłem nadziei - podkreślono podczas ekumenicznego nabożeństwa w Wiedniu, związanego z rozesłaniem Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło tradycyjnie już przywiozła z Betlejem do Wiednia specjalna delegacja, a podczas Nabożeństwa Słowa 11 grudnia br. w wiedeńskim kościele św. Pawła zostało ono przekazane sztafetom harcerskim.
Wikariusz biskupi dla Wiednia - Karl Rühringer przypomniał zebranej w kościele młodzieży, że nadzieja nie jest sprawą prywatną. Wezwał młodych, aby opowiadali się po stronie biednych, uciśnionych i cierpiących oraz żeby nieśli im „światło nadziei”.
W uroczystości uczestniczyło m.in. kilkaset młodych ludzi z 15 krajów, wśród nich 13-letnia Elke Wiesmar, która przywiozła Światło Pokoju z betlejemskiej groty. Na zakończenie uroczystości „rozesłano” Betlejemskie Światło, które młodzi ludzie zabrali do swoich krajów. Do Bożego Narodzenia dotrze ono do najbardziej odległych zakątków naszego kontynentu oraz do Ameryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Irak

Chrześcijanie odwołali uroczyste obchody Bożego Narodzenia

Chaldejski arcybiskup Kirkuku na północy Iraku - abp Luis Sako odwołał wszystkie tegoroczne zewnętrzne uroczystości związane z Bożym Narodzeniem. W związku z napiętą sytuacją oraz żałobą po śmierci wielu ofiar przemocy ze strony fundamentalistów, Boże Narodzenie 2004 ma być „świętem modlitwy” - podkreślił.
Wiele rodzin chrześcijańskich opłakuje ofiary, wiele wspólnot boleśnie dotknęła fala wyjazdów z kraju - stwierdził abp Sako. Dlatego - jak napisał - zamiast wielkich świąt „pragniemy się modlić za swój kraj, aby Bóg obdarzył naszą ziemię pokojem”. Jednocześnie ma to być znak solidarności z muzułmańskimi braćmi, którzy także nie mogli uroczyście obchodzić zakończenia ramadanu - uzasadnił swoją decyzję chaldejski arcybiskup Kirkuku.
„Wszyscy: Arabowie, Turcy, chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy innych religii musimy szukać dialogu i odrzucić przemoc” - napisał abp Sako.

Ziemia Święta

Apel o pomoc dla Palestyńczyków

Apel o pomoc dla palestyńskich rodzin, zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, znajdujących się w krytycznej sytuacji, wystosowała Caritas w Jerozolimie. Znajduje się on w raporcie o sytuacji gospodarczo-społecznej ludności palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, ogłoszonym w przededniu świąt Bożego Narodzenia.
W apelu podkreśla się m.in., że sytuacja Palestyńczyków pogorszyła się dramatycznie w ciągu ostatnich 4 lat trwania intifady i zbrojnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Na podstawie szacunków własnych i organizacji humanitarnych ONZ Caritas stwierdziła, że odsetek ludzi biednych wzrósł w Autonomii Palestyńskiej w latach 2000-2004 z 1/5 do blisko połowy (47%). 1,4 mln Palestyńczyków potrzebuje codziennie pomocy żywnościowej. W Strefie Gazy, która jest najbardziej zagęszczonym rejonem świata, 2/3 mieszkańców żyje w stanie ubóstwa, a 1/4 - w warunkach skrajnej biedy. 24 tys. mieszkańców Strefy straciło dach nad głową po podejmowanych przez izraelskie wojsko licznych akcjach burzenia ich domów. Bardzo poważnym problemem społecznym jest również bezrobocie.

Reklama

Włochy

Z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny biskupi regionu Marche zawierzyli tę krainę środkowych Włoch Matce Bożej Loretańskiej. Ceremonia odbyła się w sanktuarium maryjnym w Loreto nad Adriatykiem z udziałem ponad 15 tys. wiernych. Przybył na nią także kard. Giovanni Battista Re - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. Uroczystości poprzedziła sesja naukowa na temat dogmatu ogłoszonego przez papieża Piusa IX. Specjalne orędzie do uczestników wystosował Ojciec Święty Jan Paweł II. Odczytał je prałat sanktuarium - abp Angelo Comastri. Uroczystości ku czci Matki Bożej Loretańskiej w sanktuarium Świętego Domku zakończyła Eucharystia, odprawiona przez kard. Re. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja ze statuą Matki Bożej.

Hiszpania

Pod hasłem: Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę Konferencja Episkopatu Hiszpanii rozpoczęła drugi etap kampanii informacyjnej, mającej na celu przybliżenie wiernym nauczania Kościoła w istotnych kwestiach, jakie obecnie są przedmiotem debaty w społeczeństwie. W pierwszym etapie kampanii zajęto się problemem eutanazji; obecna kampania, poświęcona małżeństwu, łączy się z Dniem Rodziny i Życia, który tradycyjnie obchodzi się w uroczystość Świętej Rodziny.

Niemcy

Ponad 1 mld dzieci na całym świecie żyje w ubóstwie. Według przedstawionego 9 grudnia br. w Berlinie rocznego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, co 2. dziecko na świecie jest niedożywione, nie ma dostępu do czystej wody pitnej, nie zapewnia mu się wystarczającej opieki medycznej, nie ma dostępu do edukacji czy dachu nad głową. Na dramatyczną sytuację dzieci ogromny wpływ mają konflikty zbrojne i epidemia AIDS. Według danych z 2003 r., liczba dzieci chorych na tę chorobę w samej Afryce Południowej wynosiła 12 mln. Według szacunków UNICEF, do końca 2010 r. w tym regionie ich liczba wzrośnie do 18 mln.

Chiny

Osoby chcące uczestniczyć w tegorocznej Pasterce w katedrze w Pekinie muszą opłacić wstęp. Za bilet w cenie 50 yuanów (ok. 5 euro) otrzymają specjalną kartę wstępu - poinformowała 13 grudnia br. rzymska agencja misyjna „Asianews”, powołując się na chińskie źródła kościelne. Władze akceptowanego przez komunistyczny rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików uzasadniają swoją decyzję „wymogami porządku publicznego i bezpieczeństwa”. Wierni z goryczą przyjęli wiadomość o tym, że muszą płacić za wstęp na nabożeństwo. Przypomina się, że wielu starszych katolików, będących już na emeryturze, ma miesięczne dochody w wysokości 300-400 yuanów. Podobne karty wstępu na Pasterkę obowiązywały w Chinach również w poprzednich latach, jednak były bezpłatne. Istnieje przypuszczenie, że płatne karty wstępu do katedry mają na celu m.in. to, aby odciągnąć młodzież od udziału w nabożeństwach. Według informacji „Asianews”, w przeprowadzonej niedawno ankiecie 65% studentów uniwersytetów deklaruje zainteresowanie chrześcijaństwem.

Tydzień na świecie

Papież Jan Paweł II mianował nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii hiszpańskiego arcybiskupa Faustino Sainza Munoza, dotychczasowego nuncjusza przy Wspólnotach Europejskich.

Senat amerykański dopisał do ustawy budżetowej na rok 2005 klauzulę zwalniającą lekarzy z obowiązku dokonywania aborcji. Według ustawy, która będzie obowiązywała w przyszłym roku, żadna agencja federalna nie będzie mogła karać lekarzy odmawiających wykonania aborcji. Według Instytutu Alana Guttmachera, obecny wskaźnik aborcji w USA jest najniższy od 30 lat.

Bruksela przymyka oczy na przypadki łamania praw człowieka przez Izrael, a nawet ułatwia państwu żydowskiemu podobne praktyki. Do takiego wniosku doszli autorzy raportu monitorującego prawa człowieka z Grupy Euro-Śródziemnomorskiej (EMHRN), w skład której wchodzi 80 europejskich, arabskich i izraelskich organizacji pozarządowych.

Władze Cypru zagroziły Brukseli, że zawetują rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Turcją, jeśli jej władze odmówią uznania tego małego kraju.

Środowiska lekarskie w Holandii wezwały rząd tego kraju do zalegalizowania praktyk umożliwiających im zabijanie noworodków, które przyszły na świat z ciężkimi upośledzeniami. Specjalny dokument w tej sprawie, sporządzony przez ekspertów, został już zaakceptowany i podpisany przez lekarzy z 8 uniwersyteckich szpitali.

Biskupi Malty zaprotestowali przeciw naciskom Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ (CESCR), który zalecił legalizację zabijania poczętych dzieci na wyspie. Komitet ONZ wezwał Maltę i Chile do liberalizacji narodowego prawodawstwa chroniącego życie poczęte i wprowadzenia wyjątków w dotychczasowych zapisach.

W centrum Tirany na placu noszącym imię bł. Matki Teresy stanęła jej figura. Odsłonięcie tego pomnika było jednym z punktów programu międzynarodowej konferencji na temat tolerancji religijnej i etnicznej na Bałkanach (zorganizowały ją władze albańskie wspólnie z UNESCO).

Kandydat opozycji - burmistrz Bukaresztu Traian Basescu wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Jego rywalem był premier Adrian Nastase (socjaldemokrata).

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała o wznowieniu śledztwa w sprawie otrucia kandydata na prezydenta Wiktora Juszczenki. To reakcja na oświadczenie wiedeńskich lekarzy, którzy zbadali kandydata opozycji i ostatecznie uznali, że został on otruty dioksyną (Austriakom w badaniach pomagali eksperci z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec). Pierwsze śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Dotychczasowy premier Algirdas Brazauskas stanął na czele nowego rządu Litwy. Do centrolewicowej koalicji dołączyła populistyczna Partia Pracy, której przywódca Wiktor Uspaskich został ministrem gospodarki.

Przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa Hamid Karzaj został ponownie zaprzysiężony na prezydenta Afganistanu. Na północy kraju wojska amerykańskie rozpoczęły ofensywę przeciwko niedobitkom talibów.

Od czasu rozpoczęcia interwencji USA w Iraku zginęło już ponad 1 tys. amerykańskich żołnierzy.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego

2024-03-28 17:05

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

papież Franciszek

diecezja radomska

PAP/GIUSEPPE LAMI

- Przezwyciężajcie ludzkie podziały, aby pracować razem w Winnicy Pańskiej - tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do kapłanów diecezji radomskiej. Papieskie przesłanie zostało odczytane w trakcie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński i ok. 300 księży.

Papieskie przesłanie, które odczytał ks. Marcin Zieliński, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zostało skierowano w okazji rozpoczynającego się Roku Modlitwy o świętość Kapłanów Diecezji Radomskiej. Papież Franciszek wyraził podziękowanie kapłanom za kapłańskie świadectwo i za wielkie ukryte dobro, które czynią w pracy duszpasterskiej, za „codzienne sprawowanie Eucharystii i miłosierne udzielanie rozgrzeszenia w sakramencie pojednania, za wierność wobec podjętych zobowiązań”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję