Reklama

Jasna Góra

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2021 r.

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2021 r. - Dziękujemy wszystkim, którzy fizycznie i duchowo tu pielgrzymowali, rodakom w kraju i zagranicą, tym, którzy w trudnym czasie, w rygorach sanitarnych organizowali pielgrzymki, pieszym pątnikom i mediom za jasnogórski przekaz - mówili paulini podczas konferencji prasowej podsumowującej mijający rok.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Życie częstochowskiego Sanktuarium wyznacza charyzmat tego miejsca: ołtarz i konfesjonał - zaznaczył na początku przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Podkreślił, że chociaż wiele wydarzeń miało tu miejsce, to wszystko „zawsze koncentruje się wokół tych dwóch rzeczywistości - sprawowanej Mszy św. i sakramencie pokuty i pojednania”.

- Cieszę się, że Jasna Góra pozostaje ciągle ważnym miejscem na mapie Kościoła w Polsce, a dla wielu jest duchową stolicą i stąd czerpią moc i siłę do tego, żeby iść za głosem Ewangelii, by odkrywać Dobrą Nowinę w codziennym życiu - mówił o. Przeor.

Zauważył, że mijający rok to czas Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. - To dwie postaci związane z Jasną Górą, które ciągle są dla nas ważne i wyznaczają kierunki naszego duszpasterstwa - powiedział o. Pacholski.

Przypomniał, że do beatyfikacji ks. Prymasa Jasna Góra przygotowywała się od dawna, ale w ostatnich latach te przygotowania były bardzo intensywne. Odbywały się cykliczne spotkania, otwarta została nowa wystawa „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński”, odbył się koncert - oratorium „Soli Deo Per Mariam”, ukazała się książka „Głos z Jasnej Góry” zawierająca antologię jasnogórskich przemówień ks. Prymasa, wydanych w całości, bez ingerencji cenzury.

Dzień beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, a więc 12 września, upływał na Jasnej Górze w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki specjalnym telebimom na placu przed Szczytem, utworzony został telemost. Uroczystość poprzedziło radosne oczekiwanie. Zabrzmiały m.in. utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”.

Podziel się cytatem

Reklama

W październiku zostały tutaj uroczyście wprowadzone relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było otwarcie nowej kaplicy św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazł się relikwiarz z krwią papieża i jego słowa zawierzenia „Totus Tuus”, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. 30. rocznica tego niezwykłego wydarzenia obchodzona była w sierpniu. Dotarły tu znaki Światowych Dni Młodzieży, odbyły się koncerty, w tym „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”.

Paulini po raz pierwszy pokazali papieskie czarne BMW, które jest na wystawie w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha.

Utrzymująca się pandemia nie zniechęciła jasnogórskich pielgrzymów, także tych pieszych. Wciąż trwa fenomen odprawiania „rekolekcji w drodze”.

Podziel się cytatem

Reklama

O. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry poinformował, że w 220 pielgrzymkach pieszych przyszło prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych.

- Było to więc znów pielgrzymowanie na skalę masową, a jednocześnie pielgrzymowanie bezpieczne. Pielgrzymowanie, które zapewniało tym, którzy Jasną Górę i Matkę Bożą kochają, szansę, by tutaj dotrzeć w sposób tradycyjny z czego bardzo się cieszymy - mówił o. Legan. W imieniu Paulinów podziękował tym wszystkim, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy organizują pielgrzymki piesze.

Kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak poinformował, że w 2021 r. Jasną Górę nawiedziło 1, 6 mln pielgrzymów. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, zauważył i dodał, że „rok 2021 stał się rokiem odwilży trwającej wciąż pandemii koronawirusa”. - Staramy się ze wszystkich sił, aby pielgrzymi mogli czuć się tu bezpiecznie. Jesteśmy w stałej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiczną w Częstochowie, także z policją, wszystko po to, by zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo - podkreślił o. Pastusiak.

Reklama

O. Kustosz zauważył, że ważnym elementem funkcjonowania Jasnej Góry jest zaangażowanie w dotarcie do tych pielgrzymów, którzy osobiście nie mogli tu przybyć w związku z trwającą pandemią. - Ważnym elementem posługi duszpasterskiej były więc media: telewizja, radio, Internet. W ten sposób wiele milionów osób każdego dnia łączy się z Kaplicą Cudownego Obrazu - podkreślił o. Pastusiak. Poinformował, że w 2021 roku prawie 20 mln pielgrzymów łączyło się z Jasną Górę poprzez kanał You Tube i w ten sposób modliło się razem z nami będąc w swoich domach. 16 mln to mieszkańcy naszej Ojczyzny, 4 mln widzów to mieszkańcy niemal całego globu. Statystyki, które pozwala nam pozyskać kanał youtubowy pokazują, że najwięcej duchowych pielgrzymów pochodzi z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Kanady, Francji i Słowacji, ale przekaz odbierają także duchowi pielgrzymi w Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Malezji czy Tajlandii.

W maju w nowej odsłonie rozpoczęło pracę Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, które zorganizowało konferencję.

2021-12-30 21:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Syna Swego nas prowadź!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Najwięcej pielgrzymujących przybywa przed tron Pani Jasnogórskiej 14 i 15 sierpnia, wtedy też, 14 sierpnia do Częstochowy dotarła Zamojsko-Lubaczowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

2022-08-16 11:04

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję