Reklama

Polska

Rok 2021 na Jasnej Górze - duszpasterska posługa

- Życie częstochowskiego Sanktuarium wyznacza charyzmat tego miejsca: ołtarz i konfesjonał - podkreśla przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Po czasie pustych kościołów budowanie wspólnoty wokół Eucharystii to newralgiczny punkt duszpasterskiej posługi wobec wiernych - przyznawali paulini i organizatorzy pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku pandemia nie zniechęciła jasnogórskich pielgrzymów, także tych pieszych. W 2021 r. na Jasną Górę przybyło ponad 1,6 mln pątników. Na pielgrzymkach pieszych wciąż dominują młodzi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra to miejsce posługi sakramentalnej, to najważniejsza nasza rola, by wciąż była - jak chciał Jan Paweł II - konfesjonałem i ołtarzem narodu - podkreślają paulini.

Kapłani odprawili ponad 50 tys. Mszy świętych. Rozdzielono 900 tys. komunii. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom aż prawie 21 tys. godzin.

Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła Powszechnego. - Jasna Góra w 2021 r. w maju znalazła się na szlaku różańcowej modlitwy w łączności z Ojcem Świętym i sanktuariami świata. W podziękowaniu za włączenie się w ten światowy maraton o ustanie pandemii otrzymała od papieża Franciszka specjalny dar - kryształowy różaniec.

Modlitwą na Jasnej Górze rozpoczęły się w marcu ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez papieża Roku Rodziny „Amoris laetitia”. Odbyło się zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski.

We wrześniu Jasna Góra została włączona w odbywający się na Węgrzech 52. Kongres Eucharystyczny. Pod tytułem „Eucharystia 2021” z inicjatywy Konsula Generalnego Węgier otwarta została wystawa opowiadająca o kulcie eucharystycznym w Kotlinie Panońskiej.

Ważnym elementem funkcjonowania Jasnej Góry jest zaangażowanie w dotarcie do tych pielgrzymów, którzy osobiście nie mogli tu przybyć w związku z trwającą pandemią. W 2021 roku prawie 20 mln pielgrzymów łączyło się z Jasną Górę poprzez kanał YouTube, najwięcej z Polski (16 mln), dalsze 4 mln to duchowi pielgrzymi z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Kanady, Francji i Słowacji, ale także z Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji czy Tajlandii.

Obok tych tradycyjnych, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe; w tym roku była to pielgrzymka myśliwych.

Jak podał kustosz częstochowskiego sanktuarium o. Waldemar Pastusiak w sprawozdaniu z posługi duszpasterskiej odczytanym na zakończenie nieszporów wieńczących ten rok, w 2021 na Jasnej Górze modliło się 1,6 pielgrzymów.

Reklama

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż postrzegane jest jako fenomen, przede wszystkim pozostaje świadectwem wiary i przywiązania do Chrystusa i Jego Kościoła. Dotarło aż 220 pielgrzymek, a w nich prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły do Jasnogórskiej Maryi.

Na Jasną Górę przybyło w tym roku prawie 5 tys. dzieci przystępujących do I Komunii świętej w grupach zorganizowanych z katechetami i rodzicami.

Przy ograniczeniach związanych z pandemią w tym roku odnotowano prawie 29 tys. pielgrzymów z zagranicy, to znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej pielgrzymów przyjechało z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji i Hiszpanii.

Szeroko rozumianą działalność informacyjną prowadzi Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, które w nowej odsłonie rozpoczęło swoją misję 1 maja. Stale współpracuje z rzecznikiem prasowym, o. Michałem Leganem.

Zespół pod dyrekcją Izabeli Tyras, ze współudziałem o. Michała Bortnika, zastępcą kustosza, prowadzi media społecznościowe: Twitter, Facebook, Instagram - ich zasięgi systematycznie rosną, przybywa też nowych użytkowników. Tylko do Twittera dołączyło prawie 2 tys. 300 nowych obserwatorów. Profil miał ponad 9,5 mln odsłon. Dla Radia Jasna Góra przygotowanych zostało ponad 1200 wydań wiadomości z życia Sanktuarium. Stronę: jasnogóra.com odwiedziło 75 mln osób.

Biuro Prasowe stale współpracuje z Katolicką Agencją Informacyjną, Radiem Watykańskim, Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

Prowadzi także obsługę medialną dla dziennikarzy ogólnopolskich i regionalnych środków masowego przekazu.

2021-12-31 19:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie we Wniebowzięcie za Cud nad Wisłą i św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Cud nad Wisłą

św. Jan Paweł II

Bożena Sztajner/Niedziela

W duchu wielkiego dziękczynienia za „Cud nad Wisłą” w stulecie zwycięskiej bitwy oraz za św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin upływać będzie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia na Jasnej Górze. Przeor klasztoru przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.

O. Samuel Pacholski zaznacza, że sto lat temu na Jasnej Górze trwała przede wszystkim wielka modlitwa pielgrzymów, biskupów, dowódców, żołnierzy a wreszcie samego naczelnika państwa. Stąd też kierowane były specjalne odezwy do narodu i zachęta do walki w obronie wiary i Ojczyzny, stad płynęło przekonanie i przypomnienie, że na Jasnej Górze „każdy kamień głosi cuda - Maryjnej - nad Narodem naszym opieki”.

CZYTAJ DALEJ

Stoi Królowa po Twojej prawicy

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Graziako

Wniebowzięcie (łac. assumptio) Najświętszej Maryi Panny oznacza udzielony Jej przez Boga nadprzyrodzony przywilej, na mocy którego, zakończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do nieba z ciałem i duszą. Najstarsza tradycja chrześcijańska używała także określenia „zaśnięcie” (łac. dormitio) i „przejście” (łac. transitus), podkreślając związek losu Maryi z Paschą („przejściem”) Jej Syna oraz postrzeganym jako „przejście” dniem narodzin dla nieba męczenników.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję