Reklama

Jasna Góra

Częstochowa: W święto Trzech Króli kolęda na Jasnej Górze

W czwartkową uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli, paulinów w klasztorze na Jasnej Górze odwiedzili kolędnicy. Wśród nich zwyczajowo byli bracia, którzy jeszcze nie złożyli wieczystych ślubów zakonnych.

Kolędnicy, zgodnie z zakonnym zwyczajem, co roku 6 stycznia odwiedzają klasztorne cele, w których mieszkają paulińscy mnisi - ojcowie lub bracia zakonni. Odmawiają modlitwy oraz okadzają i kropią wodą święconą wnętrza – także te, w których paulini pracują.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry, wizyta duszpasterska rozpoczęła się od pomieszczeń kurii generalnej, czyli władz Zakonu Paulinów, a następnie kolędnicy udali się do przeora Jasnej Góry i cel współbraci. Na Jasnej Górze mieszka ok. 100 zakonników.

Reklama

„Nie wszystkich da się w tym czasie odwiedzić, bo ojcowie sprawują msze święte, spowiadają czy pełnią inne posługi duszpasterskie na wyjeździe - ale wszystkich otaczamy modlitwą” – zapewnił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, o. Marcin Minczyński, który wraz z trzema braćmi zakonnymi uczestniczył w kolędzie.

Stałym elementem paulińskiej kolędy jest pisanie na drzwiach liter C+M+B wraz z datą bieżącego roku - jako znaku przyjęcia przez domowników Wcielonego Syna Bożego. To pierwsze litery słów: Christus mansionem benedicat (Chryste, błogosław temu domowi), ale także kreślone według pisowni łacińskiej inicjałów Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

„Odwiedzając poszczególne cele braci, pragniemy pozostawić boże błogosławieństwo, bo czas takiej wizyty duszpasterskiej to modlitwa o boże łaski na nowy rok dla owocnego życia zakonników, wypełniania rad ewangelicznych, czyli czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale i posługi duszpasterskiej” – wyjaśniał w informacji biura prasowego o. Minczyński.

Reklama

Trwającą kilka godzin jasnogórską kolędę kończy zwykle wspólne błogosławieństwo oraz posiłek w klasztornym refektarzu. W czasie mszy na Jasnej Górze 6 stycznia święci się także kredę i kadzidło, chętnie zabierane przez częstochowian i pielgrzymów do domów.

Wspominani 6 stycznia Trzej Królowie czy Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodnictwem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę. Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Składając je Mędrcy uznali w Chrystusie Króla (złoto), prawdziwego Człowieka (mirra) i Boga (kadzidło).

Dzień Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pierwsze ślady obchodów tej uroczystości pojawiają się w III wieku pod nazwą Epifanii, czyli objawienia się Syna Bożego poganom.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium, klasztor na Jasnej Górze to największa wspólnota paulińska - tu także mieście się Dom Generalny zakonu. Paulini mają ok. 70 domów zakonnych w 17 krajach. Najwięcej - ok. 20 - w Polsce. Ponadto posługują w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

2022-01-06 15:14

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kolejne spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze” odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższy piątek, 27 września. Tym razem mowa będzie o dzieciństwie, rodzinie i wychowaniu Stefana Wyszyńskiego. Tematem spotkania będą słowa: „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę”. Podejmowane przez Paulinów i zaproszonych gości tematy ukazujące życie i posługę sługi Bożego stanowią ważny etap przygotowania do beatyfikacji tego wielkiego kapłana i Polaka.

- Wracamy do fundamentów życia ks. Prymasa - podkreśla o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zauważa, że dzieciństwo kard. Wyszyńskiego to także „wielka dramaturgia”. - Z jednej strony piękna kochająca się rodzina, z drugiej trudne wydarzenia kiedy Stefek przeżywa śmierć matki, kiedy ojciec zaprowadza go w ukryciu na groby powstańców, kiedy przez Zuzelę przyjeżdżają Kozacy, gdy ucieka upokorzony ze szkoły - wyjaśnia Paulin. Podkreśla, że „ten świat jego przeżyć stanowi fundament, do którego musimy powracać, by lepiej zrozumieć ks. Prymasa”.

CZYTAJ DALEJ

Miłość – radość i rozkosz serca!

2022-05-11 09:06

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Niedziela

Życiowa dezorientacja zdarza się nam nierzadko. I nie chodzi o zagubienie w dużym mieście czy lesie. Dziś GPS szybko przywróci orientację w terenie. Poważna dezorientacja natomiast łatwo wdziera się w nasz świat wewnętrzny – serce, rozum i wolę, które przestają jasno widzieć i wiedzieć, skąd wyszliśmy, dokąd podążamy i jak mamy postępować. Od zewnątrz i z wnętrza atakują nas zaborcze pragnienia i pożądania. Tylko jeden krok dzieli nas od uczynienia zła, popadnięcia w grzech, który cieniem i ciężarem kładzie się na sprawcy i otoczeniu. Te mroczne „zjawiska” występują nawet w bezpośrednim otoczeniu Jezusa. Mistrz, żegnając się z uczniami w Wieczerniku, rozkoszuje się chwałą Ojca i swoją; emanuje Boską Miłością – nieskończoną, czułą, służebną i pokorną; swoim spojrzeniem ogarnia całe dzieje rodzącego się Kościoła... I oto z ludzkich serc wypełza zło – zdrada Judasza, zaparcie się Piotra, a wnet ruszy cała lawina nieprawości, która miażdżąco zwali się na Pana w Jego męce!

CZYTAJ DALEJ

Koncert “Śląska” w historycznym kościele Rzymu

2022-05-16 08:49

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca

Włodzimierz Rędzioch

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny występował na wielu scenach świata. 13 maja koncertował jednak w miejscu wyjątkowym, w rzymskiej bazylice św. Andrzeja della Valle, która wznosi się w samym sercu Wiecznego Miasta i jest jednym z najbardziej znanych kościołów stolicy Włoch.

Jej wspaniale wnętrze przeszło do historii muzyki jako scena I aktu słynnej opery Pucciniego „Tosca”, której akcja rozgrywa się w dniach 17 i 18 czerwca 1800 r., kiedy to z Zamku św. Anioła ucieka właśnie do tego kościoła więzień Cesare Angelotti. W kaplicy kościoła jego siostra, markiza Attavanti, zostawia przebranie i klucz, potrzebne zbiegowi do ucieczki i znalezienia kryjówki. W międzyczasie w kościele pojawia się malarz i przyjaciel Angelottiego, Mario Cavaradossi, który maluje tutaj obraz Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję