Reklama

Jasna Góra

Częstochowa: W święto Trzech Króli kolęda na Jasnej Górze

W czwartkową uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli, paulinów w klasztorze na Jasnej Górze odwiedzili kolędnicy. Wśród nich zwyczajowo byli bracia, którzy jeszcze nie złożyli wieczystych ślubów zakonnych.

Kolędnicy, zgodnie z zakonnym zwyczajem, co roku 6 stycznia odwiedzają klasztorne cele, w których mieszkają paulińscy mnisi - ojcowie lub bracia zakonni. Odmawiają modlitwy oraz okadzają i kropią wodą święconą wnętrza – także te, w których paulini pracują.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry, wizyta duszpasterska rozpoczęła się od pomieszczeń kurii generalnej, czyli władz Zakonu Paulinów, a następnie kolędnicy udali się do przeora Jasnej Góry i cel współbraci. Na Jasnej Górze mieszka ok. 100 zakonników.

„Nie wszystkich da się w tym czasie odwiedzić, bo ojcowie sprawują msze święte, spowiadają czy pełnią inne posługi duszpasterskie na wyjeździe - ale wszystkich otaczamy modlitwą” – zapewnił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, o. Marcin Minczyński, który wraz z trzema braćmi zakonnymi uczestniczył w kolędzie.

Stałym elementem paulińskiej kolędy jest pisanie na drzwiach liter C+M+B wraz z datą bieżącego roku - jako znaku przyjęcia przez domowników Wcielonego Syna Bożego. To pierwsze litery słów: Christus mansionem benedicat (Chryste, błogosław temu domowi), ale także kreślone według pisowni łacińskiej inicjałów Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

„Odwiedzając poszczególne cele braci, pragniemy pozostawić boże błogosławieństwo, bo czas takiej wizyty duszpasterskiej to modlitwa o boże łaski na nowy rok dla owocnego życia zakonników, wypełniania rad ewangelicznych, czyli czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale i posługi duszpasterskiej” – wyjaśniał w informacji biura prasowego o. Minczyński.

Trwającą kilka godzin jasnogórską kolędę kończy zwykle wspólne błogosławieństwo oraz posiłek w klasztornym refektarzu. W czasie mszy na Jasnej Górze 6 stycznia święci się także kredę i kadzidło, chętnie zabierane przez częstochowian i pielgrzymów do domów.

Wspominani 6 stycznia Trzej Królowie czy Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodnictwem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę. Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Składając je Mędrcy uznali w Chrystusie Króla (złoto), prawdziwego Człowieka (mirra) i Boga (kadzidło).

Reklama

Dzień Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pierwsze ślady obchodów tej uroczystości pojawiają się w III wieku pod nazwą Epifanii, czyli objawienia się Syna Bożego poganom.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium, klasztor na Jasnej Górze to największa wspólnota paulińska - tu także mieście się Dom Generalny zakonu. Paulini mają ok. 70 domów zakonnych w 17 krajach. Najwięcej - ok. 20 - w Polsce. Ponadto posługują w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

2022-01-06 15:14

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi mocarzami ducha - kolejne tysiące docierają na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Kolejne tysiące pielgrzymów docierają dziś na Jasną Górę. Rekolekcje w drodze zakończyli już uczestnicy kompanii sandomierskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i warmińskiej. Z „początku Polski”, aż z Helu, przyszli Kaszubi. Wejdą jeszcze grupy: toruńska i białostocka.

Jako pierwsza weszła dziś 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej. Wzięło w niej udział ponad 1,7 tys. osób. Wędrówka odbywała się pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca”. - Z tym hasłem przez każdy dzień próbowaliśmy się oswajać, zgłębiać je, poznawać, bo czyste serce to dar największy, o to się troszczmy - mówi ks. Wiesław Marszałek ze Stalowej Woli. Kapłan dodał, że hasło pielgrzymki nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży. - Ponieważ człowiek z czystym sercem idzie się spotkać nie tylko z papieżem, ale i z drugim człowiekiem – zauważył jeden z przewodników.

CZYTAJ DALEJ

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

2023-05-10 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Środa, 7 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dziś kolejna operacja papieża

2023-06-07 10:48

Grzegorz Gałązka

Dziś po zakończeniu audiencji ogólnej Ojciec Święty udał się do kliniki Gemelli, gdzie przejdzie operację ze względu na ryzyko niedrożności jelit – poinformował rzecznik Watykanu, Matteo Bruni.

Ojciec Święty - potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - po zakończeniu audiencji generalnej, udał się do Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli, gdzie wczesnym popołudniem przejdzie laparotomię i operację plastyczną ściany brzucha z protezą w znieczuleniu ogólnym. Operacja, uzgodniona w ciągu ostatnich kilku dni przez zespół medyczny asystujący Ojcu Świętemu, stała się konieczna z powodu przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne. Pobyt w klinice Gemeli potrwa kilka dni, aby umożliwić normalną opiekę pooperacyjną i pełny powrót do zdrowia - powiedział Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję