Na terytorium Izraela wjechać mogą obecnie tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Premier tego kraju zaznaczył, że choć nowa fala koronawirusa jest nie do zatrzymania, to nie ma miejsca na panikę, a zamykanie granic nie rozwiąże problemu. Priorytetem jest ratowanie gospodarki i ochrona najsłabszych – powiedział Naftali Bennett.
Władze spodziewają się, że Omicron może zainfekować od 2 do 4 mln Izraelczyków, w populacji liczącej niecałe 9,5 mln. Najnowsze dane mówią o 44 tys. nowych przypadków dziennie, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii. Obecnie 254 pacjentów jest w ciężkim stanie, w tym 63 musiało zostać podłączonych do respiratora. W przypadku osób, które uzyskały pozytywny wynik testu, władze wymagają obecnie siedmiu dni kwarantanny.
Aby pobudzić turystykę uruchomiono stronę internetową „Israel safe”, która zawiera przydatne informacje na temat podróży, obostrzeń i dokumentów potrzebnych do wjazdu na teren kraju. Miliony pielgrzymów z całego świata czekały na taką szansę. W 2021 roku do Izraela przybyło ponad 400 tys. turystów, to mniej niż jedna dziesiąta odwiedzających ten kraj w 2019 r., przed wybuchem pandemii.
Lazaryci w Ziemi Świętej
Niedziela przemyska 10/2018, str. IV
Izabela Fac
[ TEMATY ]
Ziemia Święta
Archiwum Izabeli Fac
Członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy przed Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Ziemia Święta... Każdy, kto choć raz stanął na niej, wie, co oznaczają te słowa. Świat przewraca się do góry nogami, obrazy znane z Ewangelii nabierają kształtów, barw, nazwy miejsc stają się realne, namacalne, żywe. To już nie jest coś odległego, niemal mitycznego – Ziemia Święta staje się przepięknym faktem. Te kilka dni tam spędzonych powodują, że po powrocie ciało jest tu, ale głowa i serce zostają tam. Doświadczyli tego uczestnicy pielgrzymki do Ziemi Świętej w dniach 27 stycznia – 3 lutego, w której brali udział członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego
Pielgrzymka do Ziemi Świętej przez lazarytów była długo oczekiwana i wyczekiwana. Kiedy wreszcie wylądowaliśmy na lotnisku Ben Guriona w Tel Avivie, to można było uwierzyć, że w końcu jesteśmy. Barwne zdjęcia zabytków, miejsc świętych, widoków, język hebrajski świadczyły, że jesteśmy we właściwym miejscu. Kolejne dni to rekolekcje, bo tak można określić pielgrzymowanie po Ziemi Świętej. Rekolekcje szczególnie piękne i fascynujące, z niesamowitą lekcją historii, archeologii, mnóstwa ciekawostek z życia codziennego, humoru, które wspaniale poprowadził przewodnik – ks. dr Maciej Dżugan – prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, przez wiele lat mieszkający i studiujący w Jerozolimie.
CZYTAJ DALEJ