Reklama

Kościół

Wsparcie Stolicy Apostolskiej dla działań Caritas Polska na rzecz migrantów

Jak poinformowała watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, do której zadań należy między innymi koordynacja kościelnej działalności charytatywnej, papież Franciszek zdecydował „o przekazaniu 100 tys. euro na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów.”

– Jesteśmy wdzięczni Stolicy Apostolskiej i papieżowi Franciszkowi za dostrzeżenie naszych działań na rzecz osób, które docierają do Polski i wymagają pomocy. To wsparcie jest bardzo miłym zaskoczeniem i odbieramy je jako potwierdzenie, że nasze inicjatywy są potrzebne, że obraliśmy dobry kierunek – komentuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Papież Franciszek budzi naszą wrażliwość powtarzając, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Gest papieża to sygnał dla wszystkich ludzi dobrej woli, aby otwierać swoje serca – dodaje br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, zaangażowany w działania na rzecz uchodźców i migrantów.

Reklama

– Ta kwota będzie przeznaczona na działania, które prowadzimy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, a są to działania zarówno o charakterze pomocy doraźnej jak i długofalowego wsparcia dla osób przybywających do Polski – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki. – Mówiąc o pomocy doraźnej mam na myśli dostawy najpotrzebniejszych artykułów do ośrodków dla uchodźców – żywności, odzieży, środków czystości. Liczba osób przebywających w takich ośrodkach znacznie ostatnio wzrasta, a co za tym idzie, rosną również potrzeby, dlatego takich transportów zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt i wciąż organizujemy kolejne. Pomoc materialną świadczymy również w ramach naszego projektu Namioty Nadziei. To są punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby, uruchomione w pasie przygranicznym, obecnie działa 9 takich punktów. Wolontariusze pomagający napotkanym osobom mogą stąd pobierać m.in. koce, śpiwory, ciepłą odzież, żywność. Wyposażone w ten sposób parafie są stale gotowe to pomocy.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska wsparcie Watykanu pozwoli rozszerzyć zakres działań interwencyjnych. Jeśli pojawią się możliwości organizowania pomocy w nowych formach, Caritas – jak zapewnia ks. Iżycki – będzie reagować adekwatnie do bieżących potrzeb i rozwoju sytuacji.

– Ważna jest także pomoc dla tych ludzi, którzy już przeszli procedury administracyjne, opuszczają ośrodki i zaczynają w Polsce samodzielne życie. Dla nich prowadzimy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które zapewniają wsparcie doradców kulturowych, pomoc w wynajęciu mieszkania, kontaktach z urzędami, nauce języka polskiego, a także – jeśli jest taka potrzeba, a często jest – również pomoc materialną, rzeczową – dodaje ks. Iżycki.

Reklama

Składając podziękowania papieżowi, dyrektor Caritas Polska przypomniał o licznych ofiarodawcach wspierających organizację od początku kryzysu migracyjnego.

Podziel się cytatem

– Pragnę przy tej okazji wyrazić wdzięczność dla wszystkich naszych darczyńców w kraju i za granicą, bo tę pomoc możemy nieść na tak dużą skalę właśnie dzięki nim – powiedział ks. Marcin Iżycki.

2022-01-21 07:45

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież dziękuje chińskim katolikom za świadectwo wiary

[ TEMATY ]

katolicy

Chiny

papież Franciszek

PAP

Dwa wideo z papieskim błogosławieństwem dla katolików Hongkongu i Chin opublikował katolicki tygodnik „Sunday Examiner”, ukazujący się w diecezji hongkońskiej. Franciszek podziękował im za „świadectwo wiary” i zachęcił ich do odwagi w obliczu „wyzwań czasu”.

Filmy zostały nagrane w czasie spotkania biskupa Hongkongu Stephena Chowa Sau Yana z papieżem w Watykanie na początku marca br. Hierarcha poprosił Franciszka o przekazanie słów zachęty dla katolików w związku z walką z pandemią COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek na zakończenie maja odmówi różaniec z rodziną z Ukrainy

2022-05-26 11:17

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek na zakończenie miesiąca maryjnego 31 maja odmówi różaniec w bazylice Matki Bożej Większej razem z rodziną ukraińską - zapowiedział w czwartek Watykan. Uczestnicy ceremonii połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Polsce.

Zarwanica to największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa w Galerii Sztuki Stacji Dialog

2022-05-26 20:30

Marzena Cyfert

Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy "Ziemia obraz" w Galerii Sztuki Stacji Dialog

Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy

Z udziałem przedstawicieli Papieskiego Towarzystwa „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Oddział Dolnośląski otwarto wystawę malarstwa Alfonsa Marii Nawareckiego „Ziemia obraz”.

Prace artysty można zobaczyć w Galerii Sztuki Stacji Dialog na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. – Cieszę się, że p. Alfons przyjął zaproszenie do uczestnictwa w naszym cyklu wystaw w Galerii Dialogu. Jest to możliwe dzięki profesorowi Zbigniewowi Makarewiczowi, ponieważ to on wynajduje te perełki sztuki wrocławskiej – mówił ks. Andrzej Paś, dyrektor Klubu Stacja Dialog Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję