Reklama

Kościół

Abp Szal: budujmy pokój na potędze miłości

Chrystus proponuje, abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej. Pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą – mówił abp Adam Szal w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski przewodniczył tam 26 stycznia Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Karol Porwich/Niedziela

Abp Szal zwrócił uwagę, że pokój Boży różni się od pokoju wprowadzanego przez władców państw, a sam Chrystus powiedział, że „daje nam pokój, ale nie tak jak daje świat”. – Na świecie pokój oparty jest o przyziemne fundamenty, a właściwie oparty jest bez fundamentów, bez Dekalogu, bez Ewangelii, bez jakiegoś umocowania w wierze. Umocowany jest na sile ekonomicznej, na sojuszach, które są - jak się okazuje - bardzo zwodnicze i krótkotrwałe – mówił.

- Odnosimy wrażenie, że zaprowadzanie tego światowego pokoju jest podobne do budowy domu bez fundamentów – ocenił.

Reklama

Metropolita przemyski podkreślił, że Chrystus proponuje, „abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej”. - Bo pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą. Jest darem, który podejmują otwarte serca. Można i trzeba wprowadzać go w życie, mając moc od Pana Boga, moc płynącą z wiary. Zaprowadzany w ten sposób pokój w sercach ludzi, wspólnot, w sercach ojczyzny i narodów sprawia, że jesteśmy dziećmi Bożymi – powiedział.

Hierarcha stwierdził, że Kościół, głosząc taką właśnie wersję pokoju, staje się niemodnym, „bo ośmiela się mówić o sumieniu, o poszanowaniu każdego życia od poczęcia, o szacunku wobec chorych”.

- Chociaż mówi się, że historia jest nauczycielką życia, jako ludzie nie chcemy korzystać z tej lekcji i raz po raz pojawiają się konflikty zbrojne, niosące z sobą śmierć i zniszczenie – zauważył abp Szal.

Reklama

Kaznodzieja dodał, że wojna jest konsekwencją grzechów, „a Pan Bóg chce, żebyśmy żyli w zgodzie i pokoju, a jeżeli walczyli, to walczyli z grzechami i o swoją świętość”.

- Prośmy Pana Boga, by zechciał zachować nas w pokoju, żeby pomógł nam zachować wiarę, Ewangelię i Dekalog i by te wartości stały się fundamentem pokoju – zachęcał.

Na zakończenie Mszy św. odmówiona została modlitwa św. Jana Pawła II o pokój.

Środowa modlitwa w archikatedrze była odpowiedzią na apel papieża Franciszka, przewodniczącego KEP oraz biskupów z Polski i Ukrainy o modlitwę i post w intencji pokoju. Na szczególny dzień tej intencji Ojciec Święty wskazał 26 stycznia.

2022-01-26 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: ojczyzny nie obronimy nienawiścią, ale miłością

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

11 listopada

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Opierając się na słowach Prymasa Tysiąclecia, abp Adam Szal apelował, aby budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Podkreślał, że nie obronimy jej nienawiścią, ale miłością – naprzód między sobą, bo „nie możemy sami siebie poniewierać i bić”. – Trzeba spróbować innej drogi porozumienia przez miłość, która sprawi, że cały świat patrząc na nas, będzie mówił: o to jak oni się miłują – cytował słowa Sługi Bożego metropolita przemyski, który przewodniczył mszy św. za ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

W homilii abp Szal odniósł się do odczytanego fragmentu Listu Świętego Pawła do Tytusa, który – jak wskazał kaznodzieja – może być nazwany katechizmem obywatelskim również na dzisiejsze czasy. Na jego podstawie zwrócił uwagę, że człowiek powinien być praworządny, przestrzegając obowiązujących praw.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Archiwum Krystyny Zajac

Joanna Beretta Molla – święta żona i matka

Joanna Beretta Molla – święta żona i matka

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Bartek Krakowiak: Mój wewnętrzny Szaweł nie odstępuje mnie na krok

2022-05-27 08:04

[ TEMATY ]

duchowość

Facebook.com/zbutadoMaryi

- Żyłem na ulicy blisko dwadzieścia lat, oścień złego człowieka, zawsze będzie mi towarzyszył. To nieustanna walka z samym sobą i codzienne podejmowanie decyzji, kim dziś jestem. Szawłem czy Pawłem - mówi w rozmowie z „Niedzielą” Bartek Krakowiak znany ze swojej pielgrzymki do Medjugorje „Z buta do Maryi”. Właśnie ma swoją premierę druga książka Bartka - „SZAWEŁ”.

Damian Krawczykowski /Niedziela: Od Twojej pielgrzymki „Z buta do Maryi” minęło już sporo czasu. Jak po tym okresie postrzegasz tamtą decyzję. Było warto?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję