Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyprowadzała młodych do Boga. Ostatnie pożegnanie elżbietanki

W 76 roku życia i w 57 roku profesji zakonnej odeszła do Pana elżbietanka cieszyńska s. Maria Hiacenta Śliwak.

[ TEMATY ]

pogrzeb

elżbietanki cieszyńskie

Elżbietanki Cieszyńskie

Siostra Hiacenta.

Siostra Hiacenta.

Siostrę żegnali liczni kapłani, siostry i wierni w Sylwestra w kościele św. Elżbiety w Cieszynie. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji i dyrektor wydziału katechetycznego ks. dr Marek Studenski, który podkreślił, że s. Hiacenta cale życie czuwała w oczekiwaniu, by zobaczyć Jezusa twarzą w twarz.

Jak prorokini Anna całe swoje życie poświęciła na służbę Bogu i ludziom. Jako katechetka wychowała wiele pokoleń cieszyniaków – zaznaczył.

Reklama

Przekazał również kondolencje od bp. Romana Pindla. Przełożona generalna s. Alberta Jasek dodała, że s. Hiacynta kochała dzieci, służyła im otwartym sercem i pokazywała Boga, była też ciepłą osobą, pokornie znoszącą cierpienia.

Kazanie wygłosił franciszkanin o. Symplicjusz Sobczyk, który zauważył, że siostra zakonna jest po to, aby być świadkiem, a nie wyglądać.

S. Hiacenta przyjęła Słowo i odpowiedziała na nie, stała się dzieckiem Bożym, a potem Oblubienicą. Była mała ciałem, ale wielka duchem. Była też moją katechetką, prowadziła mnie do wczesnej Komunii św. – wspominał.

Reklama

Po Mszy św. odprowadzono zmarłą na cmentarz w Cieszynie.

Krystyna Śliwak urodziła się w Sierosławicach. Jako 17-latka w lutym 1962 r. wstąpiła do zgromadzenia sióstr św. Elżbiety w Cieszynie. W listopadzie 1962 r. otrzymała habit zakonny oraz imię s. Maria Hiacenta od Przenajświętszego Sakramentu. W 1964 r. złożyła pierwszą profesję zakonną, a po 3 latach – wieczystą. Najpierw posługiwała w Tarnawie, gdzie ukończyła kurs katechetyczny. Przez 30 lat katechizowała w Cieszynie. Posługiwała w Łagiewnikach, Bobrownikach Śląskich i w Miotku, gdzie spędziła ostatnie lata życia.

2022-01-26 21:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierna Jezusowi do końca

[ TEMATY ]

pogrzeb

elżbietanki cieszyńskie

Paweł Seligman

Msza św. pogrzebowa s. Michaeli Bubik.

Msza św. pogrzebowa s. Michaeli Bubik.

W 82. roku życia i w 60. roku profesji zakonnej odeszła do Pana elżbietanka cieszyńska s. Maria Michaela Bubik od Potęgi Bożej.

Uroczystościom pogrzebowym w kościele św. Elżbiety w Cieszynie przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z licznymi kapłanami z dekanatu cieszyńskiego i miejsc, gdzie zmarła posługiwała.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”

2022-05-26 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27. na 28. dzień miesiąca. Niejako zainauguruje ona już sobotnie uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Wyszyńskiego. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Poprowadzi je Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Podczas czuwania rozważany będzie kolejny, czwarty punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspakajaj i okazuj dobroć”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to swoisty projekt wychowawczy pozostawiony nam przez Prymasa jak być dobrym człowiekiem, uświadamia nam, że codzienność może być uświęcana przez chrześcijan. - Chrześcijanin to ten, który potrafi każdą chwilę życia tak przeżyć, nawet trud i cierpienie, żeby ona z pomocą łaski Bożej, miała wartość dla świata, dla drugiego człowieka i dla naszego zbawienia - podkreśliła Mackiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury

2022-05-26 20:05

[ TEMATY ]

sejm

emeryci

emerytura

PAP/Marcin Obara

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 426 posłów, przeciw było 19, a 6 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję