- Droga naszego chrześcijańskiego życia z Jezusem - Światłością świata – rozpoczęła się w czasie naszego Chrztu Świętego. – mówił w homilii bp Ireneusz. - Wiemy, że podczas sprawowani tego sakramentu jest taki moment, kiedy kapłan/diakon chrzczący wręcza rodzicom chrzestnym zapaloną od Paschału – czyli od Jezusa – święcę. Przy tym wypowiada takie słowa: przyjmijcie światło Chrystusa. Słowa te nawiązują do starej tradycji Kościoła – bowiem w dawnych wiekach Chrzest nazywany był oświeceniem, a w tradycji wschodniej wielkim oświeceniem. Przyjęcie światła wyraża wolę kroczenia za Chrystusem. – tłumaczył hierarcha.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - chyba zanika w Polsce ta tradycja – może jeszcze gdzieś jest – że, kiedy chrześcijanin odchodzi z tego świata do wieczności – jeśli tylko to jest możliwe - wkłada się do jego ręki zapaloną Gromnicę. Gdyby to nie było możliwe, to zawsze można odmówić przy umiejącej osobie bardzo dobrze nam znane słowa: wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. – podkreślił łódzki biskup pomocniczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kończąc homilię duchowny zauważył, że - dzisiaj w czasie tej uroczystej Mszy Świętej odnowią swoje śluby osoby życia konsekrowanego żyjące w zgromadzeniach. Swoje śluby odnowią również wdowy konsekrowane, ale są pośród nas także osoby związane z konsekracją dziewic. Dla nas wszystkich jest to szczególny dzień, moment, w którym możemy odnowić nasze pragnienia pójścia dalej w życie nasze codzienne za Chrystusem – Światłością świata - a idąc za Nim wydawać jak najwięcej owoców dobra.- zakończył.
Po homilii, wszystkie osoby życia konsekrowanego, zgromadzone w katedrze św. Stanisława, odnowiły swoje śluby zakonne, oddając się Bogu poprzez realizowanie rad ewangelicznych: czystości ubóstwa i posłuszeństwa w swoim zgromadzeniu zakonnym lub instytucie życia apostolskiego. Dziś także swoje publiczne zobowiązanie związane z konsekracją wdów odnowiły dwie wdowy, które przed 20 laty oddały się Jezusowi poprzez złożenie swoich ślubów.
Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 18 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działa też 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko, Fraternia Jezus Caritas, Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej, a także dwie siostry pustelniczki.