Reklama

Kościół

Nowy biskup polowy: środowisko wojskowe jest mi bardzo drogie

Środowisko wojskowe jest mi bardzo drogie, ponieważ kocham moją Ojczyznę oraz wszystkich, którzy dbają o jej bezpieczeństwo, pokój i wolność. Wśród nich na pierwszej linii są żołnierze Wojska Polskiego - powiedział w czwartek dziennikarzom biskup polowy Wojska Polskiego nominat Wiesław Lechowicz, którego ingres do katedry polowej odbędzie w najbliższą sobotę 12 lutego.

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Episkopat.news

Spotkanie nowego biskupa polowego odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Lechowicz przyznał, że przed objęciem posługi biskupa polowego towarzyszą mu różne emocje. - Oprócz pokory, posłuszeństwa i nadziei jest to też pewnego rodzaju lęk i niepewność - to wszystko staram się zawierzać Panu Bogu w swojej modlitwie, ufając, że skoro Jego wolą było, abym został biskupem polowym to mogę liczyć także na Jego łaskę w realizacji tego zadania - powiedział biskup polowy nominat.

"Przychodzę do Ordynariatu Polowego nie jako żołnierz, ale jako biskup i duszpasterz. Jest to dla mnie pociechą przynajmniej na tym pierwszym etapie i sądzę, że tak pozostanie do końca w tym znaczeniu, że moim pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie żołnierzom i funkcjonariuszom i ich rodzinom Dobrej Nowiny, dzielenie się doświadczeniem wiary, towarzyszenie tym ludziom w różnych sytuacjach ich życia" - powiedział bp Lechowicz.

- W tym najważniejszym wymiarze moja posługa nie będzie się zmieniać. Natomiast zmienia się jej kontekst: nigdy nie pracowałem duszpastersko, nigdy nie służyłem w wojsku, dlatego środowisko wojskowe jest mi zupełnie obce, ale jest mi także bardzo drogie, ponieważ kocham moją Ojczyznę, Polskę. Kocham wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo, pokój i wolność Ojczyzny. Wśród nich na pierwszej linii są żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Stąd mam nadzieję, że ta miłość do Ojczyzny będzie spoiwem łączącym mnie i wszystkich kapelanów Wojska Polskiego z żołnierzami, funkcjonariuszami i ich rodzinami - wyjaśnił biskup polowy nominat.

Przypomniał, że do diecezji wojskowej należy ok. 480 tys. wiernych, skupiony w 68 parafiach wojskowych lub wojskowo-cywilnych. Posługuje w nich ok. 110 kapelanów. Część z nich - nieco ponad dziesięciu - pracuje poza granicami kraju, głównie na misjach, m.in. Kosowie, Libanie, Rumunii, Iraku i na Łotwie. - Jest to zatem spory obszar nie tylko terytorialny, ale i personalny - dodał bp Lechowicz.

Reklama

Wspominając o priorytetach swojej posługi jako biskupa polowego, powiedział, że musi ona uwzględniać bieżącą, pełną napięcia sytuację międzynarodową oraz dotyczącą tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

Jako bardzo ważną wskazał troskę o formację kapelanów, troskę o bezpieczeństwo i pokój w Ojczyźnie "poprzez kształtowanie sumień tych, którzy mają jakikolwiek wpływ na sytuację w kraju i sytuację międzynarodową".

Ingres do katedry polowej w sobotę poprzedzi o godz. 10.15 przekazanie kanoniczne Ordynariatu Polowego nowemu biskupowi. Odbędzie się ono w kaplicy prywatnej przy katedrze polowej przy ul. Długiej w Warszawie m.in. w obecności kolegium konsultorów, kanclerza i wikariusza generalnego Kurii Polowej.

Bp Lechowicz powiedział, że jest "bardzo rozemocjonowany perspektywą przywitania się z Wojskiem Polskim", co nastąpi po ingresie, na pobliskim Placu Krasińskich. Tamże, przy Pomniku Powstania Warszawskiego, nowy biskup przywita sztandar Wojska Polskiego, ucałuje flagę Rzeczypospolitej Polskiej i odda hołd żołnierzom.

Bp Lechowicz przyznał, że jeszcze musi się uczyć terminologii związanej z wojskowością. W pierwszym tygodniu po ingresie planuje złożyć wizytę żołnierzom stacjonującym na granicy polsko-białoruskiej. - Tam, gdzie są polscy żołnierze, tam też są i kapelani. W tej chwili na tej granicy służy rotacyjnie 20 kapelanów, którzy towarzyszą w tej szczególnej posłudze. Chciałbym ich odwiedzić - zapowiedział bp Lechowicz.

W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy nowy biskup polowy planuje też odwiedzić wszystkich kapelanów wojskowych posługujących w kraju.

Rzecznik Kurii Polowej ks. płk. Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej, przypomniał, że specyfiką Ordynariatu Polowego jest to, że obejmuje ona żołnierzy i wszelkich funkcjonariuszy zaangażowanych w bezpieczeństwo państwa. Oprócz Wojska Polskiego są to funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Policji, Straży Ochrony Kolei. Z nadania Konferencji Episkopatu Polski biskup polowy troszczy się także o kombatantów i weteranów, harcerzy, studentów uczelni wojskowych.

Reklama

Ks. Kępa zaznaczył, że żołnierze pełnią służbę na rzecz utrzymania pokoju zarówno w Polsce, jak i na misjach zagranicznych w ramach kontyngentów wojskowych na całym świecie. Służba ta realizowana jest nierzadko w sytuacjach niosących stres i niepewność bezpieczeństwa, co wpływa na samych żołnierzy, jak i ich rodziny.

Żołnierze np. stacjonujący obecnie na granicy polsko-białoruskiej żyją tymczasowo poza swoimi rodzinami, co rodzi napięcia emocjonalne. Stąd potrzeba wsparcia duchowego ze strony kapelanów. Podobnie jest w sytuacji służby poza granicami kraju, w miejscach konfliktów wojennych. Kapelan jest tam z żołnierzami po to, aby ukazywać im sens tej służby, pomagać w rozwiązywaniu dylematów moralnych.

Ponadto kapelani, będąc obecni przy żołnierzach wojsk różnych specjalności, zobowiązani są do znajomość specyfiki tychże formacji - wskazał ks. płk Kępa. Inna jest bowiem specyfika służby w Straży Granicznej, inna wśród wojsk lądowych w ramach kontyngentu poza granicami kraju, inna jeszcze w marynarce wojennej czy wojskach lotniczych. Świadomość tych różnic spoczywa także na samym biskupie polowym.

Duchowny zaznaczył, że kapelani posługują zazwyczaj w parafiach wojskowych wśród wiernych, ale bardzo często jest też posyłany do żołnierzy, wśród których nie wszyscy są ludźmi wierzącymi. Powinien jednak pamiętać, że jest posłany do wszystkich, każdego żołnierza czy funkcjonariusza, niezależnie od tego czy jest osobą wierzącą czy nie.

2022-02-10 12:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz na Dzień Polonii i Polaków za Granicą: Życzę wierności Bogu i Ojczyźnie

Pozostańcie wierni dziedzictwu, przechowajcie je, pomnóżcie, przekażcie – to może być program dla Polonii – uważa bp Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Z okazji obchodzonego Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzył rodakom za granicą wierności Panu Bogu i Ojczyźnie.

„Mimo że kontekst czasowy i kulturowy się zmienia, chciałbym życzyć, przy okazji tego święta, jakim jest dzień 2 maja i Dzień Polonii, wszystkim Polakom poza granicami naszej Ojczyzny, by w swoim życiu potwierdzali zawołanie, że +Polonia semper fidelis+” – powiedział bp Wiesław Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję