Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: remont zabytkowych organów godzinkowych

Mają za sobą ok. 200 lat i burzliwą historię - były przenoszone, demontowane, a ostatnio upodobały je sobie korniki. Remont organów godzinowych wkroczył w zaawansowany etap. Paulini i jasnogórscy organiści planują ich powrót do Kaplicy Matki Bożej w maju.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organy

Karol Porwich/Niedziela

- Instrument odkrywany jest w wymiarze historycznym, a niedługo poznamy go w pełni w wymiarze muzycznym - wyraził nadzieję o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Zwrócił uwagę, że prace remontowe przy zabytkowym instrumencie wymagają ogromnej precyzji i staranności.

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na zakończony w ubiegłym roku remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Podziel się cytatem

- Niektóre elementy muszą być z racji dużego zniszczenia zrekonstruowane - powiedział Damian Kaczmarczyk z Zakładu Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza, który podjął się remontu organów godzinkowych. - Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces - wyliczał Kaczmarczyk.

Reklama

Na ogromną wartość historyczną organów godzinkowych zwraca uwagę jasnogórski organista Marcin Lauzer. Jak zauważa obecna materia tychże organów pochodzi głównie z pracowni krakowskiego organmistrza Ignacego Wojciechowskiego, który w 1852 r. wykonał instrument na prawej emporze w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas prac konserwatorskich w zabrzańskiej firmie organmistrzowskiej Orgelbau Kaczmarczyk potwierdzono wieloletnie przypuszczenia, że materiał piszczałkowy tego instrumentu może pochodzić z wcześniejszych organów chórowych umieszczonych na tej emporze. Mogą to być zatem piszczałki z warsztatu organmistrza warszawskiego Kosmowskiego, co widać na pierwotnych inskrypcjach wśród materiału piszczałkowego.

Równolegle istnieje podejrzenie, iż piszczałki te mogą pochodzić z warsztatu śląskiego organmistrza Adama Horacego Caspariniego, który w okresie późnego baroku skonstruował organy na chórach głównych Kaplicy Matki Bożej i Bazyliki, a także na chórze prezbiterium Bazyliki. Świadczy o tym nazewnictwo włoskie inskrybowane na piszczałkach organów godzinkowych. - Zatem przywrócenie ich do pełni używalności w ich pierwotnym przeznaczeniu jest już z samego historycznego punktu bardzo wartościowe – stwierdza jasnogórski organista.

Przypomniał również, że organy te towarzyszyły głównie śpiewom godzinek oraz innym modlitwom kanonicznym. Obecnie Godzinki ku czci Maryi śpiewane są o godz. 5.30, dawniej wzorowane na liturgii godzin, złożone były z siedmiu części: jutrzni, prymy, tercji, seksty, nony, nieszporów i komplety. - Organy godzinkowe delikatnym brzmieniem dobrze wspierały śpiewy chorałowe i psalmowe, zaś organy większe podrywały swym mocniejszym tonem śpiew ludu oraz współtowarzyszenie kapeli jasnogórskiej – wyjaśnił organista.

Reklama

Jak zauważył także Marcin Lauzer instrument ten stwarza też możliwości praktyczne, by w czasie szczególnego natężenia ruchu pielgrzymkowego dać „wytchnienie” głównym organom, które są jednym z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie.

Organy godzinkowe będą służyły m.in. akompaniowaniu podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym na bocznej emporze.

Instrument przez lata były zdeponowany w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wróci do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było jego pierwotne miejsce.

2022-02-22 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: czas budzenia sumień - narodowa modlitwa o trzeźwość

[ TEMATY ]

Jasna Góra

trzeźwość

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa narodowa modlitwa o trzeźwość pod hasłem 'Wolni w Chrystusie'. Wydarzenie zgromadziło m.in. osoby uzależnione od alkoholu, ich rodziny, terapeutów i duszpasterzy trzeźwości. Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował do władz kościelnych, państwowych i samorządowych o zjednoczenie wysiłków na rzecz propagowania trzeźwego stylu życia.

Pielgrzymka połączona z nocnym czuwaniem była czasem ekspiacji za grzechy pijaństwa i modlitwy o odnowienie ducha trzeźwości w narodzie i stanowiła modlitewną część odbywającego się w tym roku Narodowego Kongresu Trzeźwości. Przybyli także przedstawiciele Polonii.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-15 08:36

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Marcin Konik-Korn

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję