Reklama

Wiadomości

Bp Lechowicz: w tym niespokojnym czasie miejmy oczy otwarte i serca wrażliwe na drugiego człowieka

W najbliższą niedzielę w kościołach garnizonowych będzie odczytywany komunikat biskupa polowego Wiesława Lechowicza. Ordynariusz wojskowy zarządza w nim zbiórkę na rzecz Ukrainy w niedzielę i Środę Popielcową, a także śpiewanie suplikacji w intencji pokoju na Ukrainie i w Polsce.

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

pomoc dla Ukrainy

Episkopat News

bp Wiesław Lechowicz

bp Wiesław Lechowicz

„Zwracam się również z apelem do Was wszystkich, by w tym niespokojnym czasie mieć oczy otwarte i serca wrażliwe na drugiego człowieka”, napisał bp Lechowicz. W komunikacie znalazł się obszerny fragment z apelu przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego. Biskup Lechowicz zarządził, aby uwzględnić zawarte w nim prośby.

Oto pełna treść komunikatu biskupa polowego:

Warszawa, 25 lutego 2022

KOMUNIKAT BISKUPA POLOWEGO

Umiłowani Bracia i Siostry!

W homilii inaugurującej moją posługę biskupa polowego powiedziałem, że jednym z głównych zadań duszpasterstwa w Ordynariacie Polowym jest zaspokajanie głodu pokoju. W obliczu wojny na Ukrainie chciałbym razem z księżmi kapelanami otoczyć modlitwą, duszpasterską posługą i solidarnością zaniepokojone serca naszych żołnierzy i ich rodziny. Zwracam się również z apelem do Was wszystkich, by w tym niespokojnym czasie mieć oczy otwarte i serca wrażliwe na drugiego człowieka. Jeszcze w większym stopniu niż dotychczas dołóżmy starań, by nasze parafie stawały się przyjaznym domem dla każdego i schronieniem dla zatrwożonych. Modlitwą wytrwałą, życzliwym słowem, przyjaznym gestem okazujmy sobie bliskość i wspierajmy nawzajem. Powtarzam zachętę z Listu św. Pawła: „Bądźcie wytrwali i niezachwiani , (…), pamiętając, że trud wasz nie pozostanie daremny w Panu” (1 Kor 15,58).

Załączam też Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, prosząc, by zostały uwzględnione w naszych wspólnotach zawarte w nim prośby.

W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

Reklama

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Podziel się cytatem

Reklama

Królowej Pokoju zawierzmy losy Ukrainy i Polski, wierząc, że błogosławieństwo Boga wszechmogącego spocznie na nas i pozostanie z nami na zawsze.

Wasz Biskup Wiesław Lechowicz

Zarządzenie

1. Powyższe słowo należy przeczytać podczas każdej Mszy świętej w najbliższą niedzielę, 27 lutego, przed końcowym błogosławieństwem.

2. Proszę księży, by uwzględnili apel Przewodniczącego KEP.

3. Proszę, by po każdej Mszy świętej odśpiewać Suplikacje w intencji pokoju na Ukrainie i w Polsce.

4. Należy zebrać ofiary do puszki w niedzielę 27.02.2022 oraz w Środę Popielcową 4.03.2022 i przesłać niezwłocznie do 6.03.2022 na konto Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego 42 1240 1138 1111 0000 0209 5558 z dopiskiem „UKRAINA”

2022-02-25 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Za granice serc" - młodzież z Siedlec pości i modli się w intencji Ukrainy

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

Od 27 lutego młodzież z diecezji siedleckiej modli się i pości w intencji pokoju na Ukrainie. W pierwszym dniu sztafety modlitewnej "Za granice serce" do postu i modlitwy dołączyli bp Grzegorz Suchodolski i ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

"Mieliśmy od Środy Popielcowej w Duszpasterstwie Młodzieży ruszyć z akcją modlitewną za Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Jednak to, co się wydarzyło w ostatnich dniach na Ukrainie, skłoniło nas do tego, by podjąć się modlitwy właśnie za naród Ukraiński, prosząc dobrego Boga o powstrzymanie działań wojennych i pokój w Europie" - piszą w mediach społecznościowych młodzi ludzie z diecezji siedleckiej. Jak wyjaśniają, w dowolnym dniu można dołączyć do modlitwy różańcowej lub postu, włączając się w ten sposób w sztafetę w intencji Ukrainy. "Chcemy w ten sposób wesprzeć naszych braci ze Wschodu oraz wyrazić solidarność z nimi. Ma być to też jasny sygnał, że jako młodzi Diecezji Siedleckiej nie zgadamy się na to, co dzieje się na Ukrainie i wyrażamy nasz sprzeciw wobec jakichkolwiek działań wojennych prowadzonych przez armię rosyjską" - piszą. Chętnych do włączenia się w tę inicjatywę zapraszają do kontaktu za pośrednictwem mediów społecznościowych, lub przez stronę www.cdmsiedlce.pl

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję