Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: przyzywamy zwycięstwa Jezusa – Księcia Pokoju

„Przyzywamy zwycięstwa Jezusa – Księcia Pokoju” – powiedział w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Ordynariusz diecezji wziął udział w czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju na świecie oraz zaprzestania wojny na Ukrainie. – Dobrze, że jesteście siostry i bracia. Dziękuję za to, że możemy trwać w tej wspólnocie przy Matce, łącząc się z Jasnogórską Panią, która jest czczona w Kościele, jako Królowa Pokoju – dodał, przyzywając Ducha Świętego. – Prosimy Go, by stworzył najpierw w nas cud przemiany. By umocnił w miłości i jedności. Wołamy o ducha zgody i pojednania dla sióstr i braci z Ukrainy, ale także o pokój na całym świecie – dodał.

Biskup Krzysztof Włodarczyk nawiązał do swojego zawołania, które zawarte jest w słowach: „Łaska, miłosierdzie, pokój”. – Przez to jeszcze bardziej pragnę całym sercem, wczuć się w sytuację konkretnych osób, zagrożonych śmiercią, przez napaść i agresję – powiedział.

Podziel się cytatem

Pasterz diecezji uczestniczył również w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, którą poprowadzili ks. dr Marcin Jiers oraz ks. prałat Stanisław Kotowski.

Reklama

Wcześniej na płycie Starego Rynku miała miejsce manifestacja „Solidarni z Ukrainą”. – Mój dzień rozpoczął się o czwartej nad ranem, kiedy zadzwonili do mnie przyjaciele z Doniecka. Ze wszystkich stron rozpoczął się atak, na Ukrainę poleciały rakiety. Jednak naszą siłą jest niepokonany duch patriotyzmu. Dziękuję wam, bracia Polacy za to, że nam pomagacie – powiedział Siergiej, który wykonuje w Polsce zawód lekarza stomatologa. – Rozmawiałem przez telefon z mamą, która z płaczem powiedziała, zaczęło się. Mam nadzieję, że to, co się dzieje, dzięki wam i całemu światu, szybko się skończy. Musimy wygrać tę wojnę – dodał Siergiej, reprezentant studentów Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

W centrum zebrali się, mieszkający nad Brdą, Ukraińcy, Białorusini, bydgoszczanie i władze miasta. Wielu z nich przyniosło ze sobą flagi oraz transparenty, na których widoczne były m.in. hasła: „Europa to nie gułag”, „Stop agresji”. – Jesteśmy ludźmi różnych wyznań, wiary, ale dzisiaj wszyscy pragniemy jednego, pokoju – mówił wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, zapraszając do wygłoszenia słowa ks. Romana Narytnyka.

Duchowny jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła i opiekuje się grekokatolikami w Bydgoszczy, odprawiając m.in. niedzielną liturgię w języku ukraińskim. – Każdy z nas ma teraz czas, by usłyszeć siebie. By zadać w sercu pytanie, co możemy uczynić dla innych, którzy tam przebywają. Tam, gdzie strzelają, zabijają i nie wiedzą, gdzie się schronić – mówił ks. Narytnyk, zachęcając do okazywania jedności, „której nikt i nic nie potrafi pokonać”. – Proszę, byśmy pomodlili się szczerym sercem. Razem stanowimy siłę, która broni prawdy. Niech ta prawda będzie zawsze z nami. Niech Pan Bóg was wszystkich błogosławi. Sława Jezusowi Chrystusowi i Ukrainie – zakończył.

2022-02-26 09:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas się przebudzić

Niedziela Ogólnopolska 51/2021, str. 20-22

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Trzeba wyjść z mentalności „jeszcze”; z uspokajania się, że „jeszcze” ludzie wierzą, „jeszcze” się modlą, „jeszcze” chodzą do kościoła. To jest fałszywe myślenie – mówi nowy ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk.

Tomasz Strużanowski: O jakich biskupów wołają dzisiejsze czasy?

Bp Krzysztof Włodarczyk: – Należę do „pokolenia JP2”. Odkrywając powołanie do kapłaństwa, czerpałem z postawy Jana Pawła II, który podkreślał, że człowiek jest drogą Kościoła. To zrodziło we mnie przekonanie, że jako ksiądz, a teraz jako biskup mam służyć. Odwołam się też do biblijnego obrazu dobrego pasterza, który troszczy się o wszystkie owce powierzone jego opiece – zdrowe i chore, trzymające się blisko i błąkające się z dala, pewne swojego miejsca i zbuntowane, poranione. Jako biskup mam im służyć w pokorze, czyli z gotowością do tego, by – gdy trzeba – przyznać się do swoich błędów, a nie tylko patrzeć „z góry”. W tym kontekście widzę też konieczność współpracy z kapłanami i świeckimi – świadkami wiary. Wesprę każdego, kto będzie chciał nieść Chrystusa tam, gdzie ja nie dotrę. Sam niewiele mogę.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję