Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: przyzywamy zwycięstwa Jezusa – Księcia Pokoju

„Przyzywamy zwycięstwa Jezusa – Księcia Pokoju” – powiedział w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Ordynariusz diecezji wziął udział w czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju na świecie oraz zaprzestania wojny na Ukrainie. – Dobrze, że jesteście siostry i bracia. Dziękuję za to, że możemy trwać w tej wspólnocie przy Matce, łącząc się z Jasnogórską Panią, która jest czczona w Kościele, jako Królowa Pokoju – dodał, przyzywając Ducha Świętego. – Prosimy Go, by stworzył najpierw w nas cud przemiany. By umocnił w miłości i jedności. Wołamy o ducha zgody i pojednania dla sióstr i braci z Ukrainy, ale także o pokój na całym świecie – dodał.

Biskup Krzysztof Włodarczyk nawiązał do swojego zawołania, które zawarte jest w słowach: „Łaska, miłosierdzie, pokój”. – Przez to jeszcze bardziej pragnę całym sercem, wczuć się w sytuację konkretnych osób, zagrożonych śmiercią, przez napaść i agresję – powiedział.

Podziel się cytatem

Pasterz diecezji uczestniczył również w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, którą poprowadzili ks. dr Marcin Jiers oraz ks. prałat Stanisław Kotowski.

Reklama

Wcześniej na płycie Starego Rynku miała miejsce manifestacja „Solidarni z Ukrainą”. – Mój dzień rozpoczął się o czwartej nad ranem, kiedy zadzwonili do mnie przyjaciele z Doniecka. Ze wszystkich stron rozpoczął się atak, na Ukrainę poleciały rakiety. Jednak naszą siłą jest niepokonany duch patriotyzmu. Dziękuję wam, bracia Polacy za to, że nam pomagacie – powiedział Siergiej, który wykonuje w Polsce zawód lekarza stomatologa. – Rozmawiałem przez telefon z mamą, która z płaczem powiedziała, zaczęło się. Mam nadzieję, że to, co się dzieje, dzięki wam i całemu światu, szybko się skończy. Musimy wygrać tę wojnę – dodał Siergiej, reprezentant studentów Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

W centrum zebrali się, mieszkający nad Brdą, Ukraińcy, Białorusini, bydgoszczanie i władze miasta. Wielu z nich przyniosło ze sobą flagi oraz transparenty, na których widoczne były m.in. hasła: „Europa to nie gułag”, „Stop agresji”. – Jesteśmy ludźmi różnych wyznań, wiary, ale dzisiaj wszyscy pragniemy jednego, pokoju – mówił wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, zapraszając do wygłoszenia słowa ks. Romana Narytnyka.

Duchowny jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła i opiekuje się grekokatolikami w Bydgoszczy, odprawiając m.in. niedzielną liturgię w języku ukraińskim. – Każdy z nas ma teraz czas, by usłyszeć siebie. By zadać w sercu pytanie, co możemy uczynić dla innych, którzy tam przebywają. Tam, gdzie strzelają, zabijają i nie wiedzą, gdzie się schronić – mówił ks. Narytnyk, zachęcając do okazywania jedności, „której nikt i nic nie potrafi pokonać”. – Proszę, byśmy pomodlili się szczerym sercem. Razem stanowimy siłę, która broni prawdy. Niech ta prawda będzie zawsze z nami. Niech Pan Bóg was wszystkich błogosławi. Sława Jezusowi Chrystusowi i Ukrainie – zakończył.

2022-02-26 09:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: charyzmat Ruchu Światło-Życie jest częścią fundamentu mojej posługi biskupiej

„Charyzmat zainicjowany przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest częścią fundamentu mojej posługi biskupiej” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Podczas 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Kamieniu Śląskim, został on ponownie wybrany Delegatem ds. Ruchu Światło-Życie.

Jest to druga kadencja bp. Włodarczyka, która potrwa pięć lat. – Taka była wola księży biskupów, którą przyjąłem. Na pewno będę ograniczony czasowo, ponieważ muszę koncentrować się najpierw na pracy w diecezji, której całym sercem pragnę służyć. Jednak zapewniłem moderatora generalnego, że będę obecny na wydarzeniach o charakterze centralnym i tych, które wymagają obecności delegata – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję