Reklama

Kościół

Jasna Góra: W jedności ze wspólnotami oazowymi na Ukrainie odbywa się 47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

W duchu jedności i solidarności z siostrami i braćmi ze wspólnot oazowych na Ukrainie oraz wszystkimi cierpiącymi z powodu wojny na Jasnej Górze odbywa się 47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Na Ukrainie ruch oazowy od lat rozwija się bardzo mocno. Założony przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Domowy Kościół obchodzi teraz 30-lecie istnienia w tym kraju. Rozwija się nie tylko w strukturach Kościoła rzymskokatolickiego, ale także w Kościele greckokatolickim.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ruch Światło‑Życie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

- Oddajemy cały naród ukraiński opiece Matki Bożej Jasnogórskiej – zapewnia o modlitwie bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

- Trwamy na modlitwie, łączymy się z nimi, jednoczymy. Jesteśmy tu przy Matce Bożej, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej i jeszcze bardziej oddajemy cały naród ukraiński w Jej opiekę i obronę – powiedział bp Włodarczyk w rozmowie z @JasnaGóraNews.

Podziel się cytatem

- Nasi oazowicze na Ukrainie już są zaangażowani w pomoc tym, którzy uciekają przed wojną - mówi ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. - I to jest dla nas wezwanie do wielkiego zaangażowania, bo oczywiście nie możemy jako ludzie wierzący pozostać obojętni wobec tej sytuacji. Na pewno będziemy na różny sposób, także finansowy, wspierać Ukrainę. Mija ledwo 48 godzin, jak się wojna zaczęła, więc dopiero rodzą się inicjatywy i różne pomysły, ale na pewno nie zostaniemy bierni - zapowiada moderator generalny.

Reklama

47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbywa się pod hasłem „Życie w świetle”. To jednocześnie inauguracja nowego roku formacyjnego. Z powodu sytuacji pandemicznej i wojennej na wschodzie w spotkaniu uczestniczą tylko nieliczni przedstawiciele z zagranicy, m.in. z Niemiec, Litwy i Czech.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Od lat Ruch Światło-Życie rozwija się również poza Polską m.in. na Słowacji, Ukrainie, Litwie, Białorusi, w USA, Belgii, a nawet w Chinach. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania m.in. młodzież, dorosłych, jak również kapłanów czy członków instytutów świeckich.

Poprzez formację Ruch wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła. Priorytetem Ruchu Światło-Życie jest ewangelizacja.

2022-02-26 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubniewice. Odkrywali swoją drogę

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

archiwum oazy

Dobiega końca Oaza Nowego Życia III stopnia w Lubniewicach.

- Te rekolekcje to nie tylko zakończenie podstawowej formacji, ale również przygotowanie do przyszłej posługi animatorskiej. I chociaż przed uczestnikami jeszcze wiele kursów i rekolekcji, to już teraz mają okazję spróbować swoich sił. Przede wszystkim pod okiem animatorów przygotowują spotkania w małych grupach dzielenia. Ale zapraszamy ich też do przygotowywania modlitw, nabożeństw, prowadzenia śpiewów itd. Codziennie jedna grupa przygotowuje syntezę, czyli podsumowanie dnia – mówi moderator, ks. Łukasz Sławiński.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Premier Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

2022-08-16 13:25

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję