Reklama

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: Jezu, pojednaj najeźdźców i ofiary

Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa. Jezu mocą swojego krzyża odmieniaj świat, pojednaj najeźdźców i ofiary - modlił się na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Na Wałach odprawiona został droga krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim w intencji pokoju na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Jezu, nie zważaj na nasze podziały i spory, ale mocą swojego krzyża odmieniaj rzeczywistość, twórz nasze dziś i naszą przyszłość, buduj nowy świat, cywilizację miłości. Pojednaj ze sobą najeźdźców i ofiary wojen - wołał częstochowski biskup pomocniczy prowadzący nabożeństwo. Jego rozważania oparte były na programie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”, który kard. Stefan Wyszyński ogłosił właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r. w specjalnym liście pasterskim. Na Jasnej Górze ten rok jest dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a jak powiedział jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski, błogosławiony jest szczególnym orędownikiem pokoju i patronem naszego błagania o ustanie wojny na Ukrainie.

- Jezu proszę Cię o pokój. Proszę Cię o nawrócenie. Ważne są traktaty pokojowe, sankcje, umowy polityczne, pakty o nieagresji, prawa chroniące przed wojną, ale nic i nigdy nie zabezpieczy nas przed wojną, jeśli się nie nawrócimy - wołał bp Przybylski. Podkreślał, że „tam gdzie w ludziach upadnie wiara w Boga, tam szybko upadnie ludzkość”.

Podziel się cytatem

Reklama

Przy czwartej stacji bp Przybylski prosił Maryję: „Matko Bolesna oddajemy Ci dziś szczególnie cierpienie i ból wszystkich ukraińskich matek”.

Przy stacji siódmej podkreślał, że choć nieraz jesteśmy poranieni przez wspólną historię, to chcemy prosić Jezusa, by dał nam siłę pomagać sobie wzajemnie w cierpieniu, zwłaszcza tym którzy cierpią na Ukrainie.

W rozważaniach przy stacji dziewiątej hierarcha zauważył, że „u polskich granic stoją teraz tysiące poranionych ludzi, którym wbito w serce ranę wojny”. - Nadszedł czas, byśmy Bogu pomogli wyciąć gwoździe z przebitych ludzkich rąk, nóg, serc i głów, a patrząc na Boga przebitego na krzyżu prośmy Go, by po wojnie ustał wreszcie czas wbijania gwoździ i nadszedł czas ich wyciągania i uzdrawiania ran - mówił.

W czasie drogi krzyżowej zanoszona była także modlitwa za wszystkich chrześcijan, by Jezus nas jednoczył, by cierpienia wojny nie stały się walką o religijne wpływy. - Módlmy się szczególnie za Kościół prawosławny w Rosji, byśmy zobaczyli cierpiącego Jezusa w zabijanych ludziach, w żołnierzach przymusowo wysyłanych na front, by każdy chrześcijanin, bez względu na przynależność do Kościoła, miał odwagę bronić najuboższych, a nie stawać po stronie tych ważnych i tych bogatych – wołał bp Przybylski i cytował słowa krucjaty Prymasa Wyszyńskiego: „działaj zawsze na korzyść bliźniego, nie myśl o tym, co ktoś jest winien tobie, ale co ty jesteś winien innym”.

Przy trzynastej stacji bp Przybylski parafrazując słowa pieśni „Dobranoc Głowo Święta” podkreślał, że w tych dniach z Ukrainy popłynęła pieśń w naszą stronę: „Dobranoc Europo. Kiedy śpisz mali Ukraińcy strzegą Twoich snów stając się żywymi tarczami dla Europy przed rosyjską inwazją”. - Jak dobrze, że nie śpi Polska. Jak dobrze, że tylu Polaków otwiera serca i domy dla matek i dzieci uciekających przed wojną. Pieta, Maryja trzymająca na kolanach zmarłego Syna niech ciągle staje nam przed oczyma nie tylko w rzeźbach i obrazach, ale w rzeczywistości - wołał i apelował: „obudź się Europo, obudźcie nas z wygodnego snu, nie mogące zasnąć kolejny dzień, cierpiące dzieci z Ukrainy, obudźcie nasze sumienia, naszą wiarę, że Jezus żyje i pragnie obdarzyć świat pokojem”.

Reklama

- Bł. Księże Prymasie módl się za nami! Módl się za Kościół, świat i Ojczyznę. Módl się z nami o pokój na Ukrainie. Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa - kończył nabożeństwo bp Andrzej Przybylski wzywając do modlitwy „Ojcze nasz” za Ukrainę.

W nabożeństwie licznie uczestniczyli paulini, pielgrzymi, wierni arch. częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń m.in. Rycerze Kolumba, Odnowa w Duchu Świętym, „Civitas Christiana”. Niesiony był portret Prymasa Tysiąclecia.

2022-03-02 20:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadczenie czy zaświadczenie?

Nowoczesne podejście do życia związane jest z powszechną modą na zaświadczenia. Wszystko musimy poświadczać i coraz częściej nawet zwykły gest dobroci chcemy przypieczętować stosownym zaświadczeniem. Świat biurokracji wkrada się z coraz większą siłą w świat ducha i duszpasterstwa.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla wypalonych

2022-07-26 09:56

Niedziela Ogólnopolska 31/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Adobe Stock

Czy kilkudniowy czas ciszy i milczenia może przemienić ludzkie życie? Jak pokazują świadectwa uczestników rekolekcji ignacjańskich – zdecydowanie tak! Sprawdzamy, w czym tkwi fenomen ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli.

To był taki czas, w którym wychodziłam z różnych życiowych zawirowań. Miałam stany depresyjne, dużo czasu spędzałam w domu. Poczułam zaproszenie do odbycia tych rekolekcji. Były to początki mojego nawrócenia – rozpoczyna swoją opowieść p. Aneta, która w rozmowie z Niedzielą wspomina swoje pierwsze rekolekcje ignacjańskie. – Pierwsze dni były dość trudne. Niełatwo jest nagle zostawić cały świat zewnętrzny, to, czym żyje się na co dzień. Zasady były tam bardzo restrykcyjne. Nie mogliśmy nawet nawiązywać kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami, należało patrzeć na obuwie. Z perspektywy czasu widzę, że jest to coś wspaniałego i bardzo dużo mi dało – opowiada z przejęciem 40-latka z archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Premier Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

2022-08-16 13:25

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję