Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: modlitwa za Ukrainę - dziś zwłaszcza za kapłanów

Dziś pierwszy czwartek miesiąca i szczególna modlitwa dziękczynna za Eucharystię i tych, którzy ją celebrują. Także na Jasnej Górze trwa błaganie zwłaszcza za kapłanów sprawujących sakramenty na Ukrainie, którzy - jak mówił wczoraj bp Andrzej Przybylski - przypominają, że „Bóg nie umarł i przynosi zwycięstwo, nie tylko i nie przede wszystkim militarne, ale duchowe”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook/Adobe.Stock

- Z kijowskiego metra, ze schronów w Charkowie, z piwnic tylu ukraińskich miast przebija światło, światło modlitwy. Kapłani odprawiają Eucharystię, odmawiają z ludźmi różaniec. Gdy wydawało się, że Bóg umarł, że zamilkł, że opuścił swój lud, On przenika wszystko zło, grozę wojny - mówił podczas wczorajszej drogi krzyżowej częstochowski biskup pomocniczy.

W Ukrainie w pięciu parafiach pracują też paulini. Są w Kamieńcu Podolskim, Różynie, Satanowie, Brovarach i Mariupolu. O. Roman Łaba posługujący w obwodzie kijowskim w przekazie dla Radia Jasna Góra mówił: „było już wiele alarmów powietrznych, rakiety spadły na Brovary. Było słychać samoloty i walki, to jak wojska ukraińskie wstrzymują agresję rosyjskiej armii. Prawie całą noc nasi parafianie i inni ludzie spędzili w piwnicy kościoła”.

Paulin z Ukrainy wyraził wdzięczność za modlitwę i prosił o dalsze duchowe wsparcie: „nasi parafianie dziękują za modlitwy i wszelkie inne wsparcie, o które dalej prosimy”.

Na Jasnej Górze modlitwa w intencji ogarniętej wojną Ukrainy zanoszona jest przez paulinów i pielgrzymów nieustannie. Już kilkanaście kobiet, matek z dziećmi znalazło schronienie w Domu Pielgrzyma.

Podziel się cytatem

Reklama

Wszyscy przybywający do Sanktuarium zapewniają, że pamiętają o cierpiących naszych braciach i siostrach.

- Powinniśmy cenić życie, mieć otwarte serce i ręce pełne miłosierdzia - powiedziała s. Kamila ze Zgromadzenia Świętej Elżbiety z prowincji poznańskiej. Elżbietanka zauważyła, że uciekający do Polski mieszkańcy Ukrainy dają świadectwo potrzeby bliskości z Matką Bożą: „matka trójki dzieci prosiła o obraz Matki Bożej Częstochowskiej i pan, który ich przyjął pod swój dach, kupił go i poświęcił dla nich, aby Maryja była ukojeniem i wyciszeniem serca”.

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mieleszynie także angażują się w pomoc dla Ukrainy. Kilkudziesięcioosobowa grupa zwiedzała dziś klasztor. Jak przyznały: dyrektor Beata Kostrzewa i katechetka Mariola Nawrocka, dzieci chętnie włączają się w akcje organizowane na terenie szkoły i miejscowości.

- W najbliższych dniach prawdopodobnie przyjmiemy dzieci z Ukrainy w naszej szkole. Zbieraliśmy dary materialne i ofiary pieniężne. Przez cały Wielki Post będzie wystawiona puszka. Potem przekażemy wszystkie te ofiary na konto Caritas - mówiły.

Z dziękczynieniem za peregrynację kopii Ikony Częstochowskiej Maryi na Jasną Górę przybyli wierni z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej w arch. poznańskiej.

- Maryja jest symbolem jedności, pokoju i to do Niej kierujemy modlitwy prosząc o ratunek dla Ukrainy - powiedziała Katarzyna Szymańska. Jak podkreśliła „jak Maryja była przy Panu Jezusie podczas drogi krzyżowej, tak matki ukraińskie kroczą przy swoich synach”.

Ze szkolną pielgrzymką przybyli maturzyści z Grójca. Oni teraz martwią się już nie tylko pandemią, ale także wojną. - Towarzyszy nam modlitwa o dobrze zdaną maturę , o pokój w Ukrainie i na całym świecie. Obecna sytuacja na pewno nam nie ułatwia i pewnie każdy trochę się obawia, czy i jak, w jakich warunkach będziemy podchodzić do egzaminu maturalnego i co potem z egzaminami na studia - powiedziała Zuzanna Radecka.

2022-03-03 15:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra zapali się na niebiesko dla autyzmu

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Europejski Tydzień Autyzmu

autyzm

wieża

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Jasna Góra po raz drugi dołącza do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Od godz.20.00 do 22.00 wieża jasnogórska rozbłyśnie na niebiesko. To znak solidarności z autystykami.2 kwietnia na niebiesko podświetlane są co roku najsłynniejsze budynki na świecie np. opera w Sydney czy Wieża Eiffla. Na dziś zaplanowana była I ogólnopolska pielgrzymka osób z autyzmem i ich opiekunów.

Organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Częstochowie i w tym roku zwrócili się do przeora klasztoru, by Jasna Góra mogła dołączyć do akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję