Reklama

Niedziela w Warszawie

Coraz więcej Ukraińców w Warszawie. Gdzie odprawiane są Msze święte w języku ukraińskim?

Od najbliższej niedzieli 6 marca Msze święte w języku ukraińskim będą odprawiane w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie. W trzech parafiach greckokatolickich w Warszawie nabożeństwa są sprawowane w niedziele oraz dni powszednie.

[ TEMATY ]

Warszawa

Karol Porwich/Niedziela

W każdą niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od 6 marca, w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie Mszę świętą w rycie łacińskim będzie sprawował ks. Walenty Wasilewski, pochodzący z Ukrainy kapłan Archidiecezji Warszawskiej. – To uwzględnienie potrzeb wiernych, którzy z powodu wojny musieli opuścić swój kraj – mówi ks. Wasilewski.

Msza święta będzie odprawiana o godz. 9:00 w kościele dolnym. – Nie wszyscy Ukraińcy znają język polski. To umożliwienie im uczestniczenia w Mszy świętej w języku ojczystym – dodaje ks. Wasilewski.

Podziel się cytatem

W istniejącej w Warszawie parafii greckokatolickiej pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego (należącej do archidiecezji przemysko-warszawskiej), nabożeństwa są sprawowane w kaplicy parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej. W niedziele odprawiane są trzy Msze święte o godz. 8:00, 10:00, 12:00. Jeśli będzie taka potrzeba – ich liczba wzrośnie.

– Najbliższa niedziela pokaże, czy będzie potrzeba odprawiania dodatkowej Mszy świętej. W tym tygodniu przyjechało bardzo dużo uchodźców z Ukrainy. Prosimy naszych wiernych, rodziny, które przyjęły uchodźców, żeby podpowiadali, gdy przyjdzie niedziela, gdzie jest cerkiew, żeby mogli pójść na Mszę po ukraińsku, poczuć się jak u siebie – mówi ks. Bogdan Kruba, duszpasterz parafii greckokatolickiej.

W parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Miodowej Msze święte w niedziele są odprawiane o godz. 9:00, 11:00, 18:00 oraz w dni powszednie o godz. 7:00 i 17:30.

2022-03-04 12:14

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję