Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc dla Ukrainy w archidiecezji częstochowskiej

Trwamy w mobilizacji wszystkich sił i środków niosących pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

pomoc dla Ukrainy

www.episkopat.pl

Ta pomoc jest potrzebna dzisiaj, będzie potrzebna jutro i pewnie jeszcze przez dłuższy czas. Nie ustawajmy więc, ale pomagajmy mądrze i w sposób zorganizowany. Pomagając razem, możemy więcej i lepiej. Prosimy o zaangażowanie parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia, osoby indywidualne i wszelkie podmioty kościelne.

Jak pomagać?

Modlitwa

Módlmy się o pokój na Ukrainie oraz za wszystkich poszkodowanych w tej wojnie, włączając tę intencję w każdą modlitwę powszechną podczas Mszy św., oraz w nabożeństwa (Drogi Krzyżowe, Gorzkie żale). Organizujmy adoracje Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z prośbą Arcybiskupa Metropolity – śpiewajmy na Mszach św. suplikacje. Wszystkie wspólnoty i ruchy prosimy o nieustającą modlitwę w tej intencji.

Koordynacja

Wszelkie inicjatywy pomocowe, szczególnie zbiórki rzeczy, przyjmowanie uchodźców i inne koordynujmy z utworzonym w Częstochowie specjalnym biurem koordynacyjnym – Centrum Kryzysowym Pomocy Ukrainie, Częstochowa, ul. Ogrodowa 24/44 (wejście od ul. Piotrkowskiej), tel. +48 506 394 592, e-mail: ukraina@caritas.czest.pl .

Biuro udziela wszelkich informacji w języku polskim i ukraińskim. Pracuje przez całą dobę. Organizując pomoc nawet własnymi środkami i kontaktami, zgłaszajcie to do centrum kryzysowego. Tam też na bieżąco można się dowiedzieć o konkretnych potrzebach – potrzebnych miejscach noclegowych, zbieranych rzeczach i innej potrzebnej pomocy. Wszelkie kontakty z osobami z Ukrainy i przyjmowanie ich w parafiach zgłaszajmy w tym Centrum. Pomoc będzie potrzebna dłuższy czas i trzeba ją dobrze skoordynować.

Dach nad głową

Zachęcamy do zgłaszania przygotowanych miejsc noclegowych – plebani, mieszkań i domów – do Centrum Kryzysowego Pomocy Ukrainie. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o kilka noclegów, ale o pełne zamieszkanie uchodźców na czas nieokreślony – z zapewnieniem wszystkiego, co jest potrzebne do godziwego i spokojnego życia. Jasna Góra i archidiecezja otworzyły już swoje domy pielgrzyma i domy rekolekcyjne. Jeśli będzie taka potrzeba, pomyślmy o wolnych mieszkaniach na plebaniach i w budynkach parafialnych. Przyjmujmy jednak uchodźców z Ukrainy w ścisłym kontakcie z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i centrum kryzysowym – pozwoli nam to monitorować sytuację i zapewnić ewentualną pomoc medyczną, wychowawczą czy psychologiczną.

Reklama

Zbiórki pieniężne

Mimo wyznaczonych dni na zbiórki ofiar pieniężnych w konkretne niedziele i święta na terenie całej archidiecezji stwórzmy stałą możliwość dokonywania takich wpłat. Zebrane środki w parafiach i innych wspólnotach przesyłamy na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892.

Informujmy na bieżąco naszych wiernych o zebranych środkach i o dokonanych przelewach na konto Caritas. Zachęcajmy do dokonywania wpłat poprzez ogłoszenia w świątyniach i na stronach internetowych parafii.

Zbiórki rzeczy

W archidiecezji wiele parafii i instytucji kościelnych organizuje zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Zbierajmy rzeczy, które są naprawdę potrzebne w danym czasie. W miarę możliwości organizujmy te zbiórki w lokalnych ośrodkach. Nie magazynujmy ich jednak u siebie, ale z mniejszych miejsc przewoźmy do dużych magazynów. Centrum logistyczne dystrybucji darów prowadzi Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Potrzebne są w zasadzie wszystkie rzeczy oprócz odzieży i krótkoterminowej żywności.

Odradzamy prywatny transport zebranych rzeczy na granicę lub na teren Ukrainy (z wyjątkiem tych, którzy zbiórki prowadzą w ramach ogólnych akcji prowadzonych przez podmioty spoza archidiecezji częstochowskiej). Duże transporty rzeczy na Ukrainę przygotowuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z różnymi organizacjami kościelnymi, samorządowymi i państwowymi.

Reklama

Wszystkim dziękujemy za otwarte serca i razem łączymy się we wspólnej modlitwie, prosząc Boga o rychły pokój na Ukrainie i zawierzając wszystkich cierpiących z powodu wojny opiece Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Andrzej Przybylski

Wikariusz generalny, moderator Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2022-03-04 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętaj, dobro powraca!

Niedziela podlaska 17/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wolontariat

pomoc dla Ukrainy

Archiwum prywatne

Viktoriia Yatsyniak, wolontariuszka w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Viktoriia Yatsyniak, wolontariuszka w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

O idei wolontariatu, bezinteresowności i pomocy potrzebującym, z Viktoriią Yatsyniak – uczennicą licem ogólnokształcącego z Łochowa, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Ks. Wojciech Łuszczyński: Czy wolontariat od zawsze był Ci bliski? Od jak dawna pomagasz w ten sposób?

Viktoriia Yatsyniak: Swoją posługę w wolontariacie rozpoczęłam 3 lata temu, ale wolontariat od dawna był mi bardzo bliski. Szczególnie teraz w ramach szkoły czy KSM-u. Bardzo się cieszę, że mogę działać w różny sposób. Jeszcze kilka lat temu, sama korzystałam z pomocy Caritasu. Ale życie szybko się toczy i dzisiaj jestem po innej stronie. Teraz ja mogę komuś pomóc, coś z siebie dać, nie ważne w jaki sposób. Wiem, że powinnam zrobić wszystko. To mnie bardzo motywuje.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Premier Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

2022-08-16 13:25

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję