Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas

„Kiedy dzisiaj strumień modlitwy płynie z całego świata, my prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z obywatelami Ukrainy.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

„Wy Polacy jesteście, jak anioły, które wzięły nas pod swoje skrzydła” – powiedziała Tetiana, która uciekła przed wojną. To jedna z 350 osób, które znalazły dach nad głową na terenie diecezji bydgoskiej. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę ukłony, szacunek i wdzięczność – dodała Tetiana, która mieszka w seminarium duchownym w Bydgoszczy.

Zaledwie kilka metrów dalej, w sali gimnastycznej, gdzie klerycy spędzali dotychczas swój wolny czas, otwarto główny magazyn Caritas. Każdego dnia gromadzone są w nim m.in. ubrania, środki czystości, żywność, zabawki. – Dziękuję za organizowanie wsparcia, którego celem jest stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych sióstr i braci z Ukrainy, w tak bardzo trudnym dla nich czasie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, pamiętając także o darczyńcach. – Dziękuję wszystkim, którzy w tę pomoc się włączają – firmom, parafiom, ale i wielu anonimowym osobom – dodał.

Pasterz diecezji odwiedził kilka miejsc, do których wciąż przybywają nowe osoby. Jednym z nich był dom rekolekcyjny na bydgoskich Piaskach. – Pomoc ze strony Caritas płynie do setek tysięcy osób – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się również do mieszkańców domu. – Jeśli macie szczególne potrzeby, które dotyczą zdrowia lub dzieci, bez wahania nam to zgłaszajcie – zawsze pomożemy – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Reklama

To był szczególny czas na osobiste rozmowy, słowa pocieszenia, ale i błogosławieństwa. – Ta wojna dotyka niewinnych ludzi, którzy chcą normalnie żyć. Ufamy jednak, że Bóg przyjdzie nam z pomocą. Czujcie się dobrze. Mimo tego, że wasze serca są na Ukrainie – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest instytucją, wskazaną przez ordynariusza, z którą powinny być konsultowane wszelkie inicjatywy pomocowe, podejmowane zwłaszcza przez parafie, na rzecz obywateli Ukrainy. Instytucja kościelna zapewniła ekumeniczną pomoc duszpasterską, ponieważ wśród uchodźców są protestanci, prawosławni, czy grekokatolicy. Organizacja każdego dnia wydaje także ponad pół tysiąca posiłków.

2022-03-08 08:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk podczas ingresu: w Bogu zachodzi ciągła wymiana miłości i dobra

„W Bogu zachodzi ciągła wymiana miłości i dobra. Nie ma życia bez wspólnoty. Nie ma miłości bez wspólnoty” – mówił w sobotę 13 listopada w homilii biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas swojego ingresu do katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Oto pełny tekst homilii:

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję