Reklama

Świat

Bp Libera: spotkanie z papieżem Franciszkiem na długo zostanie nam w pamięci

[ TEMATY ]

ad limina

MARGITA KOTAS


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

O kryzysie rodziny, ewangelizacji, duszpasterstwie żołnierzy i emigrantów - rozmawiali dzisiaj polscy biskupi z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Spotkanie drugiej grupy polskich hierarchów przebywających w Rzymie z wizytą "ad limina Apostolorum" trwało 70 min. Ojciec Święty pytał także, czy Polacy przystępują do sakramentu pokuty i o powołania kapłańskie i zakonne. - To była bardzo braterska rozmowa, bez gotowych schematów. Papież naprawdę uważnie nas słuchał. To spotkanie na długo zostanie nam w pamięci - powiedział w rozmowie z KAI uczestniczący w audiencji biskup płocki Piotr Libera.

W papieskiej audiencji prywatnej wzięli udział hierarchowie z metropolii warszawskiej i krakowskiej oraz biskup polowy Wojska Polskiego.

Reklama

„Na początku spotkania Franciszek podziękował za to, co Kościół w Polsce robi dla rozwoju Królestwa Bożego na ziemi. Papież dziękował za troskę o rodzinę, misjonarzy, fideidonistów, czyli kapłanów diecezjalnych wyjeżdżających na misje, oraz za wciąż jeszcze liczne powołania kapłańskie i zakonne” - powiedział bp Libera.

Wśród podjętych przez biskupów tematów był problem kryzysu współczesnej rodziny. Jak powiedział bp Libera, papież jest tą kwestią wyraźnie zaniepokojony, a nawet zasmucony.

Franciszek w rozmowie z biskupami zwrócił uwagę na problem dzietności, podając przykład swoich krewnych mieszkających we Włoszech, którzy nie mają dzieci, mają za to cztery koty. Papież powiedział, że jest to negatywny znak społeczeństwa dobrobytu. Biskupi zwrócili także uwagę na konieczność pracy duszpasterskiej z młodymi małżeństwami.

Reklama

Bp Libera zapytał Franciszka o 164. punkt adhortacji „Evangelii Gaudium”, w którym papież zwraca uwagę na zasadniczą rolę kerygmatu w procesie ewangelizacji. Biskup płocki poinformował Ojca Świętego, że mamy z tym w Polsce problem. „Zapytałem, co papież może nam poradzić. Odpowiedział, żebyśmy zwrócili uwagę na to, aby klerycy mieli doświadczenie misyjności. Nie tyle na zewnątrz kraju, co np. w miejscach w diecezji, w których jest religijnie trudna sytuacja” – powiedział biskup płocki.

Drugą radą papieża było zwrócenie uwagi na głoszone homilie. „Papież z uśmiechem powiedział, że dobra homilia powinna trwać 10, a najlepiej 8 minut” - poinformował bp Libera. Franciszek podkreślił, że najważniejsze w homilii jest „doprowadzenie do spotkania człowieka z Chrystusem poprzez przepowiadane Słowo Boże”. „Papież mówił, że homilia to papierek lakmusowy żarliwości ewangelizacyjnej. Podkreślał, że przez homilie on sam czuje, czy słuchacze podążają za nim, czy przekazuje im miłość do Chrystusa. Widziałem, że papież przywiązuje ogromną wagę do homilii” - zauważył biskup płocki.

Podczas spotkania biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zwrócił uwagę na duszpasterstwo wśród żołnierzy podejmujących służbę w Afganistanie. Przytaczając statystyki, poinformował papieża, że na misję w tę część świata wyjechało w sumie 40 tys. polskich żołnierzy, wróciło 800 rannych, 43 zginęło. Przyznał, że dużym problemem jest powrót żołnierzy do życia społecznego. Ojciec Święty podziękował za troskę i pomoc, jakiej Kościół w Polsce udziela żołnierzom wracającym do kraju.

Podczas spotkania został także poruszony wątek duszpasterstwa polonijnego. „Papież zauważył, że problem emigrantów to ogromne wyzwanie dla Kościoła, ale dostrzegł też, że polski Kościół dobrze sobie z tym radzi. Kładł nacisk na to, żeby centra polonijne były na jak najwyższym poziomie – powiedział relacji biskup.

Franciszek zapytał biskupów, jak w naszym kraju wygląda sytuacja przystępowania do sakramentu pokuty. „Ucieszyliśmy serce papieża, bo w Polsce ludzie jeszcze się spowiadają, czują potrzebę tego sakramentu. Mówiliśmy też, że coraz więcej parafii organizuje całodobową Adorację Najświętszego Sakramentu. Wspomnieliśmy o Nocach Konfesjonałów. Papież zachęcił nas, abyśmy robili to nadal. Mówił, że trzeba pilnować sakramentu pokuty, bo to jest coś ogromnie ważnego” – mówił bp Libera. Biskupi podkreślili, że w Polsce na Adorację Najświętszego Sakramentu i do spowiedzi przychodzą nie tylko starsi, ale także wielu młodych ludzi.

Jednym z pytań jakie biskupi zadali dzisiaj papieżowi, było pytanie o wykorzystanie Internetu w dziele Nowej Ewangelizacji. „Papież mówił, że jest tam wiele rzeczy pozytywnych, takich jak medytacja niedzielnego Słowa Bożego, teksty Pisma Świętego, a nawet Adoracja Najświętszego Sakramentu dla ciężko chorych przebywających w domach czy szpitalach. Powiedział też, że trzeba strzec przed tym, co negatywne i uwłaczające godności człowieka” - mówił bp Libera.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś poinformował papieża o tym, że ku końcowi zmierzają prace nad polskim tłumaczeniem „Dokumentu z Aparecidy”. „Kard. Bergoglio odegrał ogromną rolę w redagowaniu tego dokumentu. Zapytany o to, co dla niego w przytoczonym dokumencie jest najważniejsze, papież zwrócił uwagę na wątek, w którym jest mowa o tym, że Kościół dzisiaj nie rozwija się przez prozelityzm, ale przez przyciąganie i ciepło, jakim promieniują ludzie Kościoła” - powiedział bp Libera i dodał, że papież ucieszył się, że Kościół w Polsce będzie niedługo dysponował tłumaczeniem „Dokumentu z Aparecidy”.

Bp Piotr Libera, który podczas wizyty ad limina Apostolorum mieszka w Domu św. Marty - miejscu, które na swoje mieszkanie wybrał papież Franciszek - powiedział, że udało mu się spotkać Ojca Świętego także prywatnie. „Były to dwa spotkania. Przypadkowo znalazłem się w kaplicy podczas prywatnej modlitwy Papieża, ok. godz. 19.10. W jednym z wywiadów przeczytałem, że to jego ulubiona pora na prywatną modlitwę. O godz. 20.00 papież przychodzi na kolację. Drugi raz spotkałem go, gdy nakładał sobie sałatkę. Jest taki normalny, jest jednym z nas, a mimo to jest następcą św. Piotra. To coś z jednej strony prostego, z drugiej bardzo poruszającego” - podzielił się z KAI wrażeniami biskup płocki.

2014-02-03 18:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zawieszenie wizyt ad limina

[ TEMATY ]

Watykan

ad limina

Tama66/pixabay.com

Okresowe wizyty biskupów ad limina Apostolorum w Watykanie zostały zawieszone do Wielkanocy. Ma to związek z epidemią koronawirusa i zarządzoną przez władze Włoch kwarantanną całego kraju, co utrudnia organizowanie przyjazdów biskupów z całego świata.

Tym samym nie odbędą się wizyty dwóch kolejnych grup biskupów francuskich, planowane od 16 do 29 marca (pierwszą grupę Franciszek przyjął 9 marca). Poinformował ich o tym kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, zapowiadając jednocześnie, że zostanie wskazana nowa data.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego

2022-05-23 18:25

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o jego kanonizację Prymasa Tysiąclecia” - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP zajęła się projektem formacji dla akolitów i katechistów

2022-05-24 16:13

[ TEMATY ]

akolita

katechista

Karol Porwich/Niedziela

Projektem formacji dla lektorów, akolitów i katechistów zajęła się komisja ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, która 23-24 maja obradowała w Warszawie. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP poinformowano, że "komisja podjęła dyskusję nad aktualnymi zagadnieniami liturgicznymi, m.in.: hymnu w nieszporach na wspomnienie św. Karoliny Kózkówny, tekstami mszalnymi z przeznaczeniem dla zakonu barnabitów, tekstem modlitwy dziękczynnej po sprawowaniu Mszy św.".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję